Jedynie prawda jest ciekawa


Pawlicki we "wSieci": Powstrzymać amok

04.05.2016

Pójdą przez Polskę kolejne marsze – w trosce o demokrację i wolność. Pójdą w różne strony – pisze publicysta i producent filmowy Maciej Pawlicki w nowym numerze tygodnika „wSieci”.

Wszyscy widzieliśmy amerykańskie filmy katastroficzne o trzęsieniach ziemi, gdy nagle między ludźmi rozwiera się otchłań. I nie ma już nadziei, że ziemia, na której stali, pozostanie wspólna. Czy stan politycznej gorączki, w jakim jesteśmy, to wciąż jeszcze tylko spór polityczny, w którym odsunięta od władzy ekipa wszelkimi sposobami próbuje odwrócić wynik demokratycznej decyzji Polaków? Czy to tylko sejmikowe swary i malownicze uliczne zajazdy? Czy też to już jednak znacznie więcej: narodowe rozstajne drogi, bo rozpylana miotaczami i masowo wchłaniana nienawiść — odpycha nas od siebie coraz dalej? Czy to już narodowe pęknięcie, które właśnie zmienia Polskę na długie lata? – zapytuje Maciej Pawlicki.

Autor przypomina proroctwo Jarosława Marka Rymkiewicza, który przestrzegał kilka lat temu, że ten podział jest trwalszy, niż mogłoby się wydawać i „to się już nie sklei”: — Tak straszny pesymizm wydał mi się niedopuszczalny, nawet samospełniający się. Dziś ze zdumieniem się przyglądam, z jakim wyrachowaniem nakręcana jest bomba antynarodowej destrukcji. Kolejni celebryccy hejterzy dorzucają do pieca swój kubełek usłużnej nienawiści. Jakby ich estradowy byt zależał od gorliwości w opluwaniu skazanych na pogardę. Nawet nie warto przytaczać głupstw, które wygaduje kilku aktorów czy śpiewaków, miłosiernie przemilczmy ich nazwiska – pisze Maciej Pawlicki.

Zdaniem publicysty, problemem jest brak poszanowania dla podstaw procesów demokratycznych: - Maszerujący w obronie demokracji obywatele na pewno rozumieją, tak na pewno rozumieją, że absolutną esencją demokracji jest możliwość zmiany. Tylko ona daje szansę na uczciwość i kompetencję władzy, a przynajmniej dążenie do nich. Obrońcy demokracji zapewne rozumieją, że demokrację niszczą właśnie ci, którzy próbują ową możliwość zmiany zablokować. Dokładnie tak, jak zrobiły to Platforma Obywatelska i PSL rok temu, na rympał dewastując system wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. To było zablokowanie możliwości demokratycznej zmiany.

Z czego wynika ta niezgoda na demokrację? – Bo wyznaczona przez moskiewskich namiestników Kiszczaka i Jaruzelskiego „rozsądna” część opozycji od ponad ćwierćwiecza pilnuje zaplanowanego dla Polaków ustroju, w którym oświecona kasta panująca pilnuje niebezpiecznego pospólstwa, żeby nigdy nie ośmieliło się decydować samo o sobie. (….) Bo na polskim „wolnym rynku” zawsze wygrywa wąska grupa ludzi rozumnych. Byłych oficerów WSI i resortowych dzieci, ich solidarnościowych kapciowych oraz korporacyjnych kolonizatorów priwislanskiego narodku – pisze Pawlicki.

Więcej w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 2 maja br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html


Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook