Jedynie prawda jest ciekawa


Pawlicki: To był test na rozmontowanie państwa

31.12.2016

Pucz to jest zajęcie telewizji, zajęcie Kancelarii Premiera aresztowanie urzędników państwa Zajęcie jednej sali sejmowej nie jest puczem. Posiedzenie można zwołać np. na Zamku Królewskim i to byłoby legalne posiedzenie. To nie jest pucz. To jest dążenie do destabilizacji, do utrzymania stałego wrzenia. Natomiast Majdan też nie był puczem. Albo Majdan albo pucz… - tłumaczył Piotr Zaremba w "Salonie Dziennikarskim".

Pucz jest próbą zamachu — wtrącił Jacek Karnowski.

Majdan to było wielodniowe stanie na ulicach. A obalenie Janukowycza nastąpiło dopiero, gdy do tych ludzi zaczęto strzelać. Posłowie prawicy zaczęli używać trochę sprzecznych i trochę bezsensownych komunikatów — polemizował Zaremba.

Myśmy już trochę zapomnieli o tej gorącej atmosferze, kiedy zwoływano te tłumy 15 i 16 grudnia — przypomniał Karnowski.

Tam było trochę bardzo niepokojących elementów — zgodził się Wiktor Świetlik, ale dodał:

Trzymając się bardzo precyzyjnej definicji, pucz jest przede wszystkim przewrotem zbrojnym. Przeprowadzonym przez wojskowych. Ale było kilka niebezpiecznych elementów. Np. to kładzenie się pana Diduszki pod samochodem i ludzie z flagami, którzy podbiegają oglądać tę niby-ofiarę. Ja myślę, że to była scena wyreżyserowana nie tylko przez tych ludzi pod Sejmem. To była większa operacja buntowniczo filmowa... — tłumaczył.

Lewica ma takie doświadczenia, bo są przykłady z Zachodu.To jest czerpanie z tych wzorów — zauważył Jacek Karnowski.

Kolejną rzeczą jest do dzisiaj niewyjaśniona sytuacja z awarią telewizji polskiej. Bo jeżeli rzeczywiście doszło do celowego zakłócenia sygnału na dużym terenie Polski, to to jest rzeczywiście bardzo niepokojąca sprawa i to służby powinny wyjaśniać. Natomiast z drugiej strony unikałbym reakcji natury histerycznej, tej mającej pokazywać pozornie nadmierną otwartość, a  tak naprawdę szkodzącej wizerunkowi PiSu. Tak samo jak uważam, że przyczynek do tej sprawy wynikał z poważnego błędu marszałka Kuchcińskiego , co do  którego wiele osób, w tym moja skromna osoba przekonywała go, że skończy się to źle – mówię o zakazie wstępu mediów do Sejmu. O ograniczeniach dla dziennikarzy — mówił Świetlik.

Jeżeli zakładamy, że  w Posce chodzi o ogromne interesy, w tym interesy ideologiczne, to trudno sprowadzać całą sprawę do zabawy wygłupu i ciągłej nieudolności — zauważył Karnowski.

Siły, które są rzucane, by powstrzymać rząd PiS-u pokazują wyraźnie jak ogromna jest determinacja — przyznała Magdalena Ogórek.

Bywają momenty, gdy pijarowo PiS trochę oddaje pole, jak było np w przypadku czarnego protestu, co wynikało m.in z tego, że media bardzo szybko wypracowały odpowiednią narrację, która wprowadziła w błąd Polki i wyprowadziła je na ulicę. Ale też opozycja bardzo mocno podgrzewa emocje, bo tylko przez emocje może wpływać na Polki i Polaków i eskalują one do tego stopnia, że  obyśmy nie doczekali momentu, że komuś coś się stanie. Bo wtedy rzeczywiście będzie punkt zapalny. Jest szukanie tych ofiar. Juz położenie się na ulicy jest pokazaniem czego opozycja szuka — mówiła publicystka.

To są posłowie, którzy są opłacani z moich podatków, żeby normalnie pracowali. I w związku z tym tęsknota moja jest taka, żeby straż marszałkowska zaprowadziła porządek i żeby to normalnie działało. Ale oczywiście zdaję sobie sprawę, że jakieś wynoszenie, szamotaniny, byłoby dokładnie tym, o czym ci młodzi posłowie marzą. Żeby być w telewizjach zachodnich. I pijarowsko rozsądniejsze jest oczywiście pokazanie, czym ta opozycja rzeczywiście jest. Bo ona przegrała merytorycznie, rzucała się jak ryba bez wody, przegrała na ulicach — ocenił Maciej Pawlicki.

Tutaj znalazła emnergię i napęd: wreszcie możemy pośpiewać, bo przecież żeśmy zdychali.
Natomiast w drugim trzecim planie jest też taka możliwość, że było to testowanie na ile państwo polskie można szybko rozmontować. Ta sprawa telewizji bardzo dziwna. Pokazująca jak łatwo zerwać komunikację władzy ze społeczeństwem. Wyłączając jeden pstryczek. A to, że może dojść do prowokacji… ktoś strzeli, ktoś zginie, mogą być prowokacje antysemickie. Być może to jest planowane na kolejne warianty, jeśli władza będzie sobie nadal dawała radę i miała poparcie społeczne — dodał.


To był Ciamajdan czy Majdan? — pytał Karnowski.

Ciamajdan — odpowiedział Zaremba.

A jeśli Majdan to też pamiętajcie, że Majdan to nie był szybki przewrót, tylko długi czas kiedy ludzie stali na ulicy… — tłumaczył.

Ale nic się nie powtarza tak samo — wtrącił Karnowski. Zaremba dowodził natomiast:

Nie widzę ludzi gotowych przelewać krew. Bo jednak na Majdanie byli tacy, którzy sami byli gotowy przelewać krew. Mówicie, że to był scenariusz na wybory, bo budżet. Ale to jednak prezydent musiałby rozwiązać sejm. Tu nic do końca nie pasuje… Karnowski nadal polemizował:

Ale byłby wrzask że nie ma budżetu, emeryci, renciści, państwo się wali, kolejne tłumy pod Sejmem — mówił.

No i co? Tłumy nie oznaczają obalenia rządu — zauważył Zaremba.

Podważenie podstaw rządowych — mówił Karnowski.

Ale co to znaczy? To jest abstrakcja językowa. Naprawdę manifestacje nigdy nie odgrywały w Polsce takiej wielkiej roli. A ponadto można rządzić przy manifestacjach. Ja delikatnie powiem, że to jest tak wbudowane w demokrację. Oczywiście nie okupacja sali sejmowej — zastrzegł Zaremba.

Karnowski przypomniał, że opozycja nie wahała się użyć siły blokując sejm, fizyczne napadając na posłanki…

Ale to jeszcze nie oznacza gotowego scenariusza przejęcia władzy — stwierdził Piotr Zaremba.

Taki scenariusz absoltunie jest przygotowywany. My nie doceniamy jaka rzesza jest odsunięta od pieniędzy. Więc ta histeria, którą my widzimy, ten ogromny ferment wynika z chęci, by przywrócić poprzedni stan rzeczy — powiedziała Monika Ogórek.

Ale prezydent jest po stronie rządzących. To nie jesty 92 rok — podkreślił Zaremba.

Ale zwrócice uwagę, że to nie były masowe manifestacje. Tak naprawdę skupiały pewne elitatne grupy. Nawet jeśli tam ktoś coś krzyczał, to potem się okazywało, że to są działacze, asystenci z  PO. Jest to błąd elit politycznych, bo one nie są gotowe przy tej skali dokonać żadnego przewrotu. Jeżeli mieliśmy czarny protest, to wtedy udało się zorganizować potężną grupę społeczną. Majdan był gigantycznym buntem społecznym. Tego się nie da zrobić w Polsce — stwierdził z kolei Wiktor Świetlik.

Jacek Karnowski przyznał, że protest przerodził się w gorteskę, nawet jeśli nie taki był plan opozycji. Przypomniał posłankę Muchę spiewającą z trybuny oraz sejmową wigilię ze zniczem i paszterem…

To jest przemawianie do pewnych grupek, do liderów opinii związanych ze środowiskiem PO, które gdzieś tam zostały oderwane od sytemu wladzy. Ci posłowie przeżywają coś w rodzaju uniesienia, pewien patos nawet. To jest parodia stanu wojennego — ocenił Wiktor Świetlik.

Oni już nie uprawiają polityki. Zachowują się jak w państwie autorytarnym, gdzie tylko gesty maja znaczenie. Ten język, te śpiewy – każdy kto zna społeczeństwo wie, że to niszowa komunikacja — podsumował Jacek Karnowski.

To jest też konkurencja pomiędzy partioami opozycyjnymi. PO i Nowoczesna walczą nie tylko z PiSem ale też walczą ze sobą o rząd dusz na centrolewicy w przyszłym sejmem — dodał Świetlik.

Jego zdaniem okupujący zaczynają się zachowywać coraz bradziej irracjonalnie również ze swojej własnej pespektywy.

Przypomniano tez incydenty z przeszukiwaniem rzeczy polityków PiS.

To tylko udowadnia, że groteska przeważa nad dramatem —- stwierdził Piotr Zaremba. Publicysta podkreślił jednak, że w piątek, kiedy miała miejsce kulminacja wydarzeń doszło do szeregu błedów po stronie PiS.

Mówimy nie tylko o dziennikarzach ale i o wykluczeniu posła Szczerby. Niepotrzebnie go wykluczono… — zauwazył.

To jest zowu taka opowieść, że PiS nie może rządzić. Że każdy inny marszałek z kazdej innej większości może wykluczać posła za znacznie mniejsze przewinienie — zaoponował Karnowski.

Nawet jeśli on go wykluczył za minę to nie jest powód do paraliżowania państwa polskiego — stwierdził Maciej Pawlicki.

Sytuacja, gdy ci młodzi posłowie zajmują fotel marszałka, przegladają jego notatki, to są rzeczy jednak haniebne. To jest przesunięcie granicy. — dodał.

Tylko jeszcze jedna uwaga. PiS przez 8 lat był bardzo brutalnie traktowany przez marszałków z PO i zapowiadał zupełnie inną jakość. Natomiast kiedy ja oglądałem sposób. w jaki marszałek Kuchciński i wicemarszałek Terlecki prowadzą obrady – to oni znakomicie weszli w buty swoich poprzedników i szukają z kolei odwetu na opozycji, co nie jest moim zdaniem zdrowe — zauważył Piotr Zaremba.

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook