Jedynie prawda jest ciekawa


Pawlicki: nie pozwolę zatłuc "Smoleńska" propagandowymi pałkami

02.06.2013

"New York Times" opublikował artykuł, w którym pojawiają się wypowiedzi dyskredytujące powstający film Andrzeja Krauze "Smoleńsk". Amerykański dziennik przytacza wypowiedzi m.in. Borysa Lankosza – polskiego reżysera filmów dokumentalnych i krótkometrażowych – który twierdzi, że film jest niebezpieczny, bo bazuje na kłamstwie, albo Juliusza Machulskiego, który proponuje, by o Smoleńsku opowiedzieć w formie parodii, w konwencji Monty Pythona. Producent filmu Maciej Pawlicki zapowiedział, że zwróci się do redakcji NYT z protestem.

Stefczyk.info: Co będzie w liście, który zamierza pan wysłać do redakcji "New York Timesa"?
Maciej Pawlicki: Trzeba reagować artykuły tak jednostronne w tak ważnej gazecie. Wydawało mi się, że dziennikarz, który przygotowywał ten artykuł, zachowywał się rzetelnie, zbierał wiele informacji, a zestawił je dość kuriozalnie. Chcę redaktorowi NYT zwrócić na to uwagę i poprosić o uzupełnienie tego, co się w tym tekście nie znalazło, a powinno było, jeśli założymy, że NYT chce się trzymać podstawowych kryteriów dziennikarskiej rzetelności.

A jak pan uważa, czym może być spowodowane to, że dziennikarz dokonał właśnie takiego wyboru, żeby film Antoniego Krauzego zdyskredytować?
Trzeba by jego o to zapytać. W każdym razie powstał tekst jakby pisany z punktu widzenia tych, którzy chcą zapobiec powstaniu filmu i osobliwie przedstawiające sytuację w Polsce. Chcę wierzyć, że nie jest to spowodowane linią redakcyjną. Background, czyli tło, też jest zresztą zarysowane osobliwie. Na przykład informacja o prokuratorze Przybyle, który z powodu straszliwej presji wywieranej na niego przez wątpiących w jakość śledztwa "strzelił sobie w głowę" (jednak "przeżył"). Nie wspomniano, że w istocie drasnął się w policzek, osłabiony tym faktem długo leżał na podłodze, pół godziny później udzielał wywiadów, a cała inscenizacja została uznana za tak kompromitującą, że szybko sprawę wyciszono. Od lat wszyscy doświadczamy tego, że korespondenci większości prasy zachodniej kontaktują się z bardzo wybraną grupą informatorów w Polsce. A jeśli już rozmawiają z kimś spoza tej grupy, to zwykle nic z tego, co usłyszeli nie znajduje się w ich tekstach o Polsce. W tym przypadku dotyczy to filmu, który pojawi się dopiero za rok, na który zbieramy pieniądze, trzeba więc pilnować, żeby go nie zatłuczono propagandowymi pałkami.

Dlaczego ktoś może życzyć aż tak źle temu filmowi, myślę tu o polskich reżyserach, że udzielają zagranicznym dziennikarzom tak krytycznych wypowiedzi na temat filmu, którego przecież jeszcze nie ma?
Rozumiem, że dla polityków, którzy nie chcą, by podważano wersje Anodiny, powstanie naszego filmu jest kłopotem. Ale dlaczego jest on kłopotem dla twórców? To chyba jednak kłopot etyczny. Nie mam nic przeciwko temu, żeby twórcy krytykowali gotowe dzieła, maja do tego święte prawo, jak każdy widz i obywatel. Natomiast radykalne dyskredytowani zamiaru realizacji dzieła przez jednego z najwybitniejszych polskich filmowców, o nieskazitelnej uczciwości i wiarygodności, gdy nawet nie zna się scenariusza, jest przejawem smutnego procesu gorliwego samo-splugawienia. Kolejni artyści meldują się, niczym ormowcy do towarzysza Moczara, "chętnie spałuję wrogów naszej kochanej władzy, proszę zanotować mnie, jako wiernego żołnierza pana premiera Putina". To jest, szczerze mówiąc, okropne.

Przewrotnie patrząc, to może być dla was w jakiś sposób satysfakcjonujące, że takie postacie jak Lankosz i Machulski, którzy są pupilami decydentów polskiego przemysłu filmowego, zadają sobie tyle trudu, żeby zdyskredytować wasz film.
Nie, to nie jest satysfakcja. Wolałbym, żeby Borys Lankosz i  Juliusz Machulski nie dawali powodu do tego rodzaju bolesnych rozczarowań. Niech swymi filmami udowodnią, że potrafią opowiedzieć o współczesnej Polsce. Taki film chętnie obejrzę i być może się z nim  nie zgodzę. Ale na pewno nie będę próbował kneblować tych, którzy widzą rzeczywistość inaczej. Niech każdy robi swoje.


Rozmawiał Marcin Wikło

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook