Jedynie prawda jest ciekawa

Pawlicki: Jeśli do II tury przejdzie Macron, wygra Le Pen

22.04.2017

Wybory we Francji były jednym z tematów dyskusji w programie „Salon dziennikarski” (TVP Info). Gośćmi Michała Karnowskiego byli ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”; Marek Markiewicz, prawnik, wykładowca akademicki; Dorota Łosiewicz, dziennikarka portalu wPolityce.pl i Maciej Pawlicki, publicysta tygodnika „wSieci”.

„Coś się zmieniło, ale to trend ogólnoświatowy. Wszędzie na świecie obserwujemy przewartościowanie wszystkiego, co było. Choćby wyniki wyborów w USA o tym świadczą. (…) Społeczeństwo szuka odpowiedzi w skrajnych kierunkach” - powiedziała Dorota Łosiewicz.

Publicystka zwróciła również uwagę na klęskę polityki multikulti i świata poprawności politycznej.

Z taką opinią zgodził się Maciej Pawlicki.

„Problemem jest też UE. Niektórzy uważają, że jeśli Le Pen wygra - nastąpi dalsze rozsypywanie się Unii. Jeśli Le Pen przejdzie i Macron, bankowy produkt, to jest wielkie prawdopodobieństwo, że wygra Le Pen. Jeśli przejdzie Fillon, to wygra on i będziemy mieli kontynuację tego, co jest” - powiedział filmowiec.

Na ciekawe zjawisko zwrócił uwagę ks. Henryk Zieliński.

„To, co mnie zaskoczyło, to pierwszy raz od miesiąca organizacje działające na zapleczu wydały komunikat. Siedem masońskich lóż poleciło 90 tys. członkom głosowanie na kogokolwiek, byle nie na Marine Le Pen – jest prowadzona akcja „wszystkie ręce na pokład”. (…) Wydaje mi się, że ma duże szans, ze względu na to, że elektorat prawicowy jest pewnym elektoratem ukrytym ze względu na nagonkę na prawicy” - zauważył duchowny.

Ks. Zieliński przyznał, że miał dystans do Marine Le Pen ze względu na jej proputinizm i doniesienia o wyjściu Francji z UE. Przypomniał jednak, że obawy były również wobec Trumpa.

„Ja tak bardzo nie boję się wyboru p. Le Pen, bo ufam, że jej radykalny program nie będzie w połowie realizowany” - powiedział redaktor naczelny tygodnika „wSieci”.

„Macron może jednak wygra, jeśli dojdzie do II tury. Żadna prognoza nie jest do końca pewna” - zaznaczył z kolei Marek Markiewicz.

„Dyskusja o karach nakładanych na Polskę i Węgry – to będzie duże zarzewie kryzysu, a nie wybór Le Pen. To będzie duży sprawdzian dla UE” - zwróciła uwagę Dorota Łosiewicz.

gah

[fot. Fratria

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook