Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pawlicki: Historia jest ważna

29.06.2015

„Nie ma nic przyjemniejszego niż gra w filmie o osobowościach jakie mamy w ‘Czasie Honoru’”.

Antoni Pawlicki przyznał, że zawsze uczy się czegoś od granych przez siebie bohaterów. „Gdy buduję jakąś rolę to przede wszystkim szukam jej w sobie, nie stanę się nagle kimś zupełnie innym. Grając jakąś rolę staję się innym sobą. Muszę więc w sobie odnaleźć takie przestrzenie, które pasują do granej przeze mnie roli. Przez to właśnie aktorstwo jest tak ciekawe, można odnaleźć w sobie te przestrzenie, których w innych sytuacjach byśmy nawet nie szukali” - mówił Antoni Pawlicki w TV Republika. „Janek z „Czasu Honoru” nauczył mnie obsługiwania mausera” - żartował.

Pawlicki przyznał, że role w filmach dotyczących historii są dla niego interesujące, ponieważ historia zawsze była dla niego ciekawa. „Wyrosłem w domu, w którym historia jest ważna. Długo myślałem o historii jak o przygodowym filmie. Gdy przyszło do grania w filmie historycznym, w filmie o niezwykłych osobowościach jakie mamy w ‘Czasie Honoru’, osobach walczących w imię słusznej idei, to nie mogło spotkać mnie nic przyjemniejszego” —przyznał Antoni Pawlicki.

„W ‘Czasie Honoru’ zderzyłem się z postawą, że można zrezygnować z własnych potrzeb na rzecz potrzeb ogółu. Graliśmy żołnierzy Armii Krajowej, grany przeze mnie Janek wielokrotnie rezygnował ze swoich prywatnych spraw, poszukiwania rodziny, bo ważniejszy był rozkaz. Dla mnie jako aktora niezwykle ciekawe było zderzenie się z taką postawą żołnierza” - opowiadał filmowy Janek.

Aktor przyznał też, że raz na jakiś czas, aby zachować wewnętrzną równowagę jeździ do klasztoru benedyktynów. Pawlicki uważa, że nie ma i nie powinno być żadnego problemu z pogodzeniem pracy aktora i wiarą. „Nie widzę tu żadnego zgrzytu, ani żadnego rozdźwięku. Nie jestem jedynym aktorem, który przyznaje się do tego, że jest osobą wierzącą. Zawód aktora ma w sobie pewne pokusy, które mogą sprawić, że stanie się on ‘niemoralny’. W tym zawodzie jesteśmy poddani presji, oczekiwaniom ludzi i można zgubić poczucie rzeczywistości. Przestajemy mocno stąpać po ziemi i często stajemy się zbyt mało pokorni. Dlatego aktorom zdarza się zapominać o tym, co w życiu istotne i po co nas powołano na ten padół. Jednak to akurat może zdarzyć się każdemu, bez względu na zawód” - przyznał Antoni Pawlicki.

ez.wPolityce.pl
[Fot. Profil A.Pawlicki/Facebook]

Warto poczytać

 1. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 2. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 3. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 4. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 5. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 6. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 7. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 8. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook