Jedynie prawda jest ciekawa


Pawlicki: Historia jest ważna

29.06.2015

„Nie ma nic przyjemniejszego niż gra w filmie o osobowościach jakie mamy w ‘Czasie Honoru’”.

Antoni Pawlicki przyznał, że zawsze uczy się czegoś od granych przez siebie bohaterów. „Gdy buduję jakąś rolę to przede wszystkim szukam jej w sobie, nie stanę się nagle kimś zupełnie innym. Grając jakąś rolę staję się innym sobą. Muszę więc w sobie odnaleźć takie przestrzenie, które pasują do granej przeze mnie roli. Przez to właśnie aktorstwo jest tak ciekawe, można odnaleźć w sobie te przestrzenie, których w innych sytuacjach byśmy nawet nie szukali” - mówił Antoni Pawlicki w TV Republika. „Janek z „Czasu Honoru” nauczył mnie obsługiwania mausera” - żartował.

Pawlicki przyznał, że role w filmach dotyczących historii są dla niego interesujące, ponieważ historia zawsze była dla niego ciekawa. „Wyrosłem w domu, w którym historia jest ważna. Długo myślałem o historii jak o przygodowym filmie. Gdy przyszło do grania w filmie historycznym, w filmie o niezwykłych osobowościach jakie mamy w ‘Czasie Honoru’, osobach walczących w imię słusznej idei, to nie mogło spotkać mnie nic przyjemniejszego” —przyznał Antoni Pawlicki.

„W ‘Czasie Honoru’ zderzyłem się z postawą, że można zrezygnować z własnych potrzeb na rzecz potrzeb ogółu. Graliśmy żołnierzy Armii Krajowej, grany przeze mnie Janek wielokrotnie rezygnował ze swoich prywatnych spraw, poszukiwania rodziny, bo ważniejszy był rozkaz. Dla mnie jako aktora niezwykle ciekawe było zderzenie się z taką postawą żołnierza” - opowiadał filmowy Janek.

Aktor przyznał też, że raz na jakiś czas, aby zachować wewnętrzną równowagę jeździ do klasztoru benedyktynów. Pawlicki uważa, że nie ma i nie powinno być żadnego problemu z pogodzeniem pracy aktora i wiarą. „Nie widzę tu żadnego zgrzytu, ani żadnego rozdźwięku. Nie jestem jedynym aktorem, który przyznaje się do tego, że jest osobą wierzącą. Zawód aktora ma w sobie pewne pokusy, które mogą sprawić, że stanie się on ‘niemoralny’. W tym zawodzie jesteśmy poddani presji, oczekiwaniom ludzi i można zgubić poczucie rzeczywistości. Przestajemy mocno stąpać po ziemi i często stajemy się zbyt mało pokorni. Dlatego aktorom zdarza się zapominać o tym, co w życiu istotne i po co nas powołano na ten padół. Jednak to akurat może zdarzyć się każdemu, bez względu na zawód” - przyznał Antoni Pawlicki.

ez.wPolityce.pl
[Fot. Profil A.Pawlicki/Facebook]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook