Jedynie prawda jest ciekawa


Paweł Kukiz - jednomandatowych okręgów nie odpuści

20.10.2012

Wywiad Arkadego Saulskiego z Pawłem Kukizem, artystą zaangażowanym politycznie od wielu lat. Obecnie Kukiz walczy o obiecane przez obecną partię rządzącą jednomandatowe okręgi wyborcze.

Arkady Saulski: Od dłuższego czasu walczy pan o jednomandatowe okręgi wyborcze (tzw. JOWy) – wsparł pan inicjatywę zmieleni.pl i stał się pan rzecznikiem zmian w konstytucji. Dlaczego uważa pan jednomandatowe okręgi wyborcze za lepsze rozwiązanie?

Paweł Kukiz: Nie bardzo wiem od czego zacząć. Idea jednomandatowych okręgów wyborczych jest następująca: Zaangażowałem się w JOWy tak mocno, bo to nie jest nowy pomysł, tak jak Wyborcza sugeruje, że chcę w ten sposób wypromować płytę. To jest pomysł, idea, która jest mi bliska od 89 roku. Na pewno od 97, kiedy powstała ta fatalna konstytucja, sankcjonująca ten pomysł, że naród podzielono na partycypujące w zyskach, w interesach klany i pańszczyźnianych chłopów. „Konstytucja Kwaśniewskiego”. Efekt jest taki, że usankcjonowano cały porządek Okrągłego Stołu, gdzie podzielono się wpływami, podzielono się władzą, stworzono fikcję demokratycznych wyborów. I do roboty! Robić swoje, wyciskać co tylko możliwe z tych pańszczyźnianych chłopów, dzieląc naród na grupy gotowe się wzajemnie pozabijać w imię wodzów partyjnych.

Ale swego czasu mocno pan poparł jedną z tych partii – Platformę Obywatelską.

Tak. Bardzo mocno poparłem Platformę Obywatelską właśnie z tego względu, bo była to jedyna partia głośno mówiąca o potrzebie zmian ustrojowych, te słynne pytania „4 razy TAK” z 2005 roku. Jedno z tych pytań brzmiało czy jesteś za zmianą ordynacji wyborczej na jednomandatową. Do Smoleńska dawałem się zwieść moim kolegom z NZSu, teraz partyjnym bonzom z Platformy Obywatelskiej. Ta stara śpiewka – my byśmy to zrobili, ale Prezydent nam nie pozwala. Zresztą nie było wyjścia, bo z liczących się partii żadna nie była zainteresowana zmianą ordynacji wyborczej na jednomandatową. Ale po Smoleńsku były wybory i Prezydentem został pan Bronisław Komorowski. A w wyborach do Senatu Platforma otrzymała większość. Wtedy mogli próbować to zrobić. Teraz kiedy walczę o te okręgi to występuję przeciwko wszystkim, absolutnie wszystkim partiom politycznym. Gdybym stał po stronie PiSu to po wygranych przez to ugrupowanie wyborach, mógłbym się spodziewać nagrody w postaci puszczania mojej płyty w radiu od rana do nocy.  No chyba, że bym coś złego powiedział o prezesie – to wtedy jestem ugotowany i włączony do ekipy zdrajców i tuskowych komunistów. Bo to jest teraz tak, że partia, która wygrywa wybory bierze wszystko, absolutnie wszystko – spółki skarbu państwa, media publiczne… Z kolei teraz gdy rządzi Platforma to mojej płyty nikt nie puszcza, bo ma biało – czerwoną okładkę, no a biało – czerwona okładka to wiadomo że jest dla nich nacjonalizm. I zaraz powiedzą, że nacjonalizm prowadzi do faszyzmu, faszyzm do wojen a wojny to holocaust, no i to jest ich logika. A ja nie chce się angażować politycznie, bo Polacy zostali spolaryzowani przez ten system.

Co zmienią jednomandatowe okręgi wyborcze?

Zacznijmy od tego, że ja uważam, że w tej chwili nasz naród przypomina grupę ludzi stojących przy zepsutym samochodzie. Połowa z nich jest gotowa pozabijać się o kolor tego auta, a druga ma to gdzieś bo i tak jeździ taksówkami. A naprawić trzeba silnik – a więc pozbyć się systemu proporcjonalnego. Bo ten system, który teraz mamy powoduje, że powstają partie na wzór PZPR, parte wodzowskie, z dyktatorską władzą wodza i żołnierską funkcją tzw. posła. A to nie są posłowie – to są żołnierze. Odpowiadający nie przed wyborami ale przed wodzem. Tymczasem w JOWach wyborca odpowiada przed obywatelami, bo jeśli ich zawiedzie to nie zostanie po raz drugi wybrany. A teraz cała nasza demokracja polega na tym, że mamy nie jeden a pięć PZPRów i nie jeden organ prasowy – Trybunę Ludu tylko też pięć – Gazetę Wyborczą, Gazetę Polską, Fakty i Mity, Politykę i nie wiem – Głos Strażaka. Naród nie ma demokratycznego wyboru – może oddać głos na jednego z pięciu wodzów, tylko i wyłącznie. Ci tzw. posłowie nie boją się obywatela tylko boją się wodza, bo wódz to jest ich polityczne być albo nie być.  

Jak pan widzi drogę do jednomandatowych, okręgów wyborczych?

Przede wszystkim trzeba zebrać pięćset tysięcy podpisów do referendum. Ja to traktuję trójpłaszczyznowo – zmieleni.pl jako ruch czysto obywatelski, bez żadnych struktur politycznych. Zbiór ludzi dobrej woli. Ruch Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, który będzie jednostką koordynującą działania oraz posiadająca specjalistów – konstytucjonalistów i politologów. A my zbieramy podpisy, zbieramy 500 tys. podpisów i wspólnie z „Solidarnością” pod koniec maja niesiemy te podpisy do Sejmu, wraz z postulatami „Solidarności” zmian ustrojowych w Rzeczpospolitej Polskiej.

Myśli pan, że to się uda? Jak widzi pan wasze szanse?

To się musi udać! Nie ma innego wyjścia. A jak widzę szanse – widzę to tak, że w pierwszym rzędzie pod Sejmem stoją górnicy, związkowcy – i to wymusi działanie. Głos narodu nie może być zlekceważony! A z tym mieliśmy do czynienia np. w zlekceważeniu 750 tys. głosów oddanych na słynne platformerskie „4 razy TAK”, gdzie jednym z punktów było wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych. Te podpisy zostały zmielone w sejmie. Więc tutaj „Solidarność” byłaby gwarantem poważnego potraktowania tych podpisów. Tak jak mówię – JOWy są pretekstem do zmiany Konstytucji Rzeczpospolitej. Jest to ustrój fatalny, „Magdalenka”, 89 rok usankcjonowany konstytucją Kwaśniewskiego z 97-go! Podział łupów między PZPR a część elity opozycji.

Nie widzi pan więc miejsca dla obecnej klasy politycznej w nowym systemie z okręgami jednomandatowymi?

Część tej klasy obecnej by się tam odnalazła. Wystarczy zmiana podmiotu przed którym jest odpowiedzialny poseł, czyli mówiąc kolokwialnie – którego boi się poseł. Przejście z wodza na obywatela. Wtedy część tej klasy politycznej by się odnalazła. Jest przecież część wartościowych ludzi w polityce – to nie jest tak, że w czambuł trzeba potępić wszystkich. Mam „swoich” polityków, ludzi z którymi niekoniecznie się zgadzam, ale szanuję ich za konsekwencję. Np. Marek Jurek – w tej chwili jest on dla mnie zbyt radykalny w wielu kwestiach, ale doceniam jego konsekwencje i wierność ideałom. Przy tym systemie politycznym Marek Jurek, jeśli chce uczestniczyć jako poseł, będzie musiał pośrednio przynajmniej złożyć hołd wiernopoddańczy któremuś z wodzów jednej z dużych partii. On by musiał uznać, że aborcja jest rzeczą dopuszczalną i być może nawet powiedzieć, że to nie boli. Ja chcę uniknąć takiego państwa. Ja chcę takiej Polski, w której ludzie mogą przynajmniej próbować dobro wspólne w zgodzie z własnym sumieniem. Przecież to nie jest tak, że my mamy pięciu mądrych wodzów a reszta to są żołnierze. Partie polityczne to de facto są to dyktatury. Teraz nawet nie trzeba opozycjonisty wsadzać do więzienia. W zasięgu masz media – możesz zrujnować drugiego człowieka przy ich pomocy tak, że sam sobie strzeli w łeb.

 

Pan też nie ma najlepszej opinii w wielu mediach.

Tak! Kalumnie jakie wypisywała na mój temat Gazeta Wyborcza, jawne kłamstwa, wzięte z kosmosu! Czy wycinki zdań, zrobienie ze mnie faszysty. Oni oczywiście powiedzą „nie, my nie zrobiliśmy z pana faszysty, tylko powiedzieliśmy że pan jest sprzymierzeńcem spadkobierców polskich faszystów”. Niemniej to skutkuje tak jak skutkuje – więc mam wizerunek faszysty czy homofoba. Gdzie ja mieszkałem kilka miesięcy pod jednym dachem z homoseksualistą. Ale nie zgodzę się na adopcję dzieci przez pary homoseksualne. Ani nie zgodzę się na parady, propagujące homoseksualizm. Bo ja nikomu genitaliami nie macham przed oczyma. Dla mnie to wszystko jest komuna oświecona. Zamiast jednego PZPRu mamy pięć do wyboru. Oto cały wybór.

A więc źle pan ocenia obecne partie?

To nie są partie, to są klany z hierarchią. Armie. Owszem – w niektórych z nich Polska posiada większą podmiotowość w innych mniejszą, a w niektórych w ogóle żadnej. Jasne, że gdybym miał oceniać stosunek do Polski PiS i Platformy, to w tej hierarchii PiS stoi wyżej. Ale to są i tak minimalne różnice w ujęciu globalnym.

[Fot. kukizipiersi.com.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook