Jedynie prawda jest ciekawa


Patryk Jaki: Wołyń woła o pamięć!

11.07.2015

Tak jak po latach udało się przywrócić pamięć o Żołnierzach Wyklętych - tak 11 lipca musi wreszcie zostać poświęcony Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej - apeluje Patryk Jaki w liście otwartym do władz RP w rocznicę "Krwawej Niedzieli" na Wołyniu.

Dziś obchodzimy rocznicę Krwawej niedzieli – dnia, który stał się symbolem ludobójczej działalności ukraińskich nacjonalistów na Kresach Wschodnich. Masowe, bestialskie mordy obejmowały wszystkich: mężczyzn, kobiety, starców i dzieci. Podczas jednej z takich czystek na oczach prababci zamordowany został mój pradziadek. Zginął tylko dlatego, że był Polakiem, w dwa miesiące po ich ślubie. Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach przetrwała w mojej rodzinie, a mnie zdeterminowała do walki o godne upamiętnienie setek tysięcy bezimiennych ofiar, w tym również moich przodków.

72 lata minęły od wołyńskich mordów, ich sprawcy są dziś na Ukrainie gloryfikowani, stawiane im są kolejne pomniki, a sprawa ofiar i ich upamiętnienia wciąż nie może znaleźć właściwej definicji w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej. 200 000 zamordowanych Polaków woła o pamięć i sprawiedliwość z grobów, których nie ma - to druga, współczesna zbrodnia wołyńska; hańbiąca polskie państwo zbrodnia niepamięci i zapomnienia. Za nią odpowiadają ci parlamentarzyści, którzy w zaplanowanej i bestialsko realizowanej rzezi, której jedynym celem była eksterminacja Polaków, polskiej kultury i wszelkich śladów polskiej obecności, w imię fałszywie rozumianej poprawności politycznej i wbrew definicjom kodeksu karnego, nie potrafią dopatrzeć się ludobójstwa. Nie potrafią też podnieść ręki za składaną przeze mnie każdego roku w Sejmie uchwałą, ustanawiającą dzień 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Żałuję, że brak im tej odwagi, jaką wykazali się nasi rodacy na Kresach w starciu z siepaczami z UPA.

Skutkiem polityki zaniechania i zaniedbania jest to, że dziś blisko połowa Polaków nie wie, co wydarzyło się w tamtych tragicznych dniach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, dlatego apeluję, aby 11 lipca stał się Narodowym Dniem Pamięci o Ludobójstwie na Wołyniu.

Tak jak po latach udało się przywrócić pamięć o Żołnierzach Wyklętych - tak 11 lipca musi wreszcie zostać poświęcony Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Wymaga tego od nas szacunek dla naszych przodków oraz dla tradycji i ciągłości polskiej kultury i historii.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Patryk Jaki
Poseł Ziemi Opolskiej

[fot. Wikimedia Commons/Władysława Siemaszków "Ludobójstwo"]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook