Jedynie prawda jest ciekawa


Patryk Jaki: Wołyń woła o pamięć!

11.07.2015

Tak jak po latach udało się przywrócić pamięć o Żołnierzach Wyklętych - tak 11 lipca musi wreszcie zostać poświęcony Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej - apeluje Patryk Jaki w liście otwartym do władz RP w rocznicę "Krwawej Niedzieli" na Wołyniu.

Dziś obchodzimy rocznicę Krwawej niedzieli – dnia, który stał się symbolem ludobójczej działalności ukraińskich nacjonalistów na Kresach Wschodnich. Masowe, bestialskie mordy obejmowały wszystkich: mężczyzn, kobiety, starców i dzieci. Podczas jednej z takich czystek na oczach prababci zamordowany został mój pradziadek. Zginął tylko dlatego, że był Polakiem, w dwa miesiące po ich ślubie. Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach przetrwała w mojej rodzinie, a mnie zdeterminowała do walki o godne upamiętnienie setek tysięcy bezimiennych ofiar, w tym również moich przodków.

72 lata minęły od wołyńskich mordów, ich sprawcy są dziś na Ukrainie gloryfikowani, stawiane im są kolejne pomniki, a sprawa ofiar i ich upamiętnienia wciąż nie może znaleźć właściwej definicji w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej. 200 000 zamordowanych Polaków woła o pamięć i sprawiedliwość z grobów, których nie ma - to druga, współczesna zbrodnia wołyńska; hańbiąca polskie państwo zbrodnia niepamięci i zapomnienia. Za nią odpowiadają ci parlamentarzyści, którzy w zaplanowanej i bestialsko realizowanej rzezi, której jedynym celem była eksterminacja Polaków, polskiej kultury i wszelkich śladów polskiej obecności, w imię fałszywie rozumianej poprawności politycznej i wbrew definicjom kodeksu karnego, nie potrafią dopatrzeć się ludobójstwa. Nie potrafią też podnieść ręki za składaną przeze mnie każdego roku w Sejmie uchwałą, ustanawiającą dzień 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Żałuję, że brak im tej odwagi, jaką wykazali się nasi rodacy na Kresach w starciu z siepaczami z UPA.

Skutkiem polityki zaniechania i zaniedbania jest to, że dziś blisko połowa Polaków nie wie, co wydarzyło się w tamtych tragicznych dniach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, dlatego apeluję, aby 11 lipca stał się Narodowym Dniem Pamięci o Ludobójstwie na Wołyniu.

Tak jak po latach udało się przywrócić pamięć o Żołnierzach Wyklętych - tak 11 lipca musi wreszcie zostać poświęcony Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Wymaga tego od nas szacunek dla naszych przodków oraz dla tradycji i ciągłości polskiej kultury i historii.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Patryk Jaki
Poseł Ziemi Opolskiej

[fot. Wikimedia Commons/Władysława Siemaszków "Ludobójstwo"]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook