Jedynie prawda jest ciekawa


Patryk Jaki: Potrzebna szersza dyskusja nad nową konstrukcją TK

13.12.2015

„Nie może być tak, że wola ludu-suwerena będzie deptana” – podkreślił Patryk Jaki (PiS) w programie „Woronicza 17” TVP Info. Ocenił, że Trybunał Konstytucyjny powinien być podporządkowany zwycięskiemu ugrupowaniu, skoro poparło go najwięcej wyborców.

„PiS za wszelką cenę gmera w Trybunale, ponieważ ma pełne szuflady ustaw niedobrych dla Polaków, które mogą łamać konstytucję” – atakował Marcin Kierwiński (PO).

Zdaniem Jakiego rząd nie zlekceważy sobotniej demonstracji ugrupowań opozycyjnych, które protestowały przeciwko działaniom Prawa i Sprawiedliwości wobec Trybunału Konstytucyjnego. „W ten głos trzeba się wsłuchać, uważam, że potrzebna jest szersza refleksja, szersza dyskusja” – tłumaczył wiceminister sprawiedliwości. 

„Dobrze byłoby, gdyby (dyskusja) odbyła się w gronie wszystkich ugrupowań parlamentarnych nad nową konstrukcją Trybunału Konstytucyjnego, aby takie sytuacja, z jaką mamy teraz do czynienia w przyszłości się nie powtarzały. Tu chodzi o fundamenty państwa prawa” – podkreślił. 

Jaki zapewnił, że nie neguje roli Trybunału. „To jest bardzo ważne ciało, zapisane w konstytucji, tak samo jak prezydent, Sejm, rząd, ale Trybunał nie ma omnipotencji, nie może wychodzić poza zakres swojej kognicji, a w tym wypadku (wyrok w sprawie wyboru sędziów wskazanych przez poprzedni Sejm – przyp. red.) niestety tak było” – zaznaczył zastępca Zbigniewa Ziobry. 

Według Kierwińskiego to Prawo i Sprawiedliwość wychodzi poza zakres konstytucji. „Wychodzi pani minister Kempa, która mówi, że nie opublikuje wyroku, wychodzi prezes Kaczyński, który mówi, że ten wyrok nie może być publikowany” – tłumaczył poseł Platformy. 

„Nie będzie zgody na łamanie konstytucji. Prezes partii rządzącej idzie do jednej telewizji i mówi: >Wyrok nie będzie publikowany<, mimo że inaczej mówi konstytucja. Mamy do czynienia z jawnym łamaniem prawa, konstytucji. Na coś takiego nie może być przyzwolenia i ludzie pokazują, że nie będzie na to przyzwolenia” – podkreślił. 

Kierwiński ocenił, że rozmiar sobotnich demonstracji w obronie TK pokazuje „jak wielki jest opór społeczny na to co robi Prawo i Sprawiedliwość”. Przekonywał, że jego ugrupowanie przyjęło z pokorą wyrok Trybunału, który zakwestionował wybór dwóch kandydatów wskazanych przez PO. „My ten wyrok szanujemy, respektujemy” – przyznał, argumentując, że obecna partia rządząca nie potrafi tego zrobić.

lap/tvp.info

[fot. tvp.info]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook