Jedynie prawda jest ciekawa


Patryk Jaki: Potrzebna szersza dyskusja nad nową konstrukcją TK

13.12.2015

„Nie może być tak, że wola ludu-suwerena będzie deptana” – podkreślił Patryk Jaki (PiS) w programie „Woronicza 17” TVP Info. Ocenił, że Trybunał Konstytucyjny powinien być podporządkowany zwycięskiemu ugrupowaniu, skoro poparło go najwięcej wyborców.

„PiS za wszelką cenę gmera w Trybunale, ponieważ ma pełne szuflady ustaw niedobrych dla Polaków, które mogą łamać konstytucję” – atakował Marcin Kierwiński (PO).

Zdaniem Jakiego rząd nie zlekceważy sobotniej demonstracji ugrupowań opozycyjnych, które protestowały przeciwko działaniom Prawa i Sprawiedliwości wobec Trybunału Konstytucyjnego. „W ten głos trzeba się wsłuchać, uważam, że potrzebna jest szersza refleksja, szersza dyskusja” – tłumaczył wiceminister sprawiedliwości. 

„Dobrze byłoby, gdyby (dyskusja) odbyła się w gronie wszystkich ugrupowań parlamentarnych nad nową konstrukcją Trybunału Konstytucyjnego, aby takie sytuacja, z jaką mamy teraz do czynienia w przyszłości się nie powtarzały. Tu chodzi o fundamenty państwa prawa” – podkreślił. 

Jaki zapewnił, że nie neguje roli Trybunału. „To jest bardzo ważne ciało, zapisane w konstytucji, tak samo jak prezydent, Sejm, rząd, ale Trybunał nie ma omnipotencji, nie może wychodzić poza zakres swojej kognicji, a w tym wypadku (wyrok w sprawie wyboru sędziów wskazanych przez poprzedni Sejm – przyp. red.) niestety tak było” – zaznaczył zastępca Zbigniewa Ziobry. 

Według Kierwińskiego to Prawo i Sprawiedliwość wychodzi poza zakres konstytucji. „Wychodzi pani minister Kempa, która mówi, że nie opublikuje wyroku, wychodzi prezes Kaczyński, który mówi, że ten wyrok nie może być publikowany” – tłumaczył poseł Platformy. 

„Nie będzie zgody na łamanie konstytucji. Prezes partii rządzącej idzie do jednej telewizji i mówi: >Wyrok nie będzie publikowany<, mimo że inaczej mówi konstytucja. Mamy do czynienia z jawnym łamaniem prawa, konstytucji. Na coś takiego nie może być przyzwolenia i ludzie pokazują, że nie będzie na to przyzwolenia” – podkreślił. 

Kierwiński ocenił, że rozmiar sobotnich demonstracji w obronie TK pokazuje „jak wielki jest opór społeczny na to co robi Prawo i Sprawiedliwość”. Przekonywał, że jego ugrupowanie przyjęło z pokorą wyrok Trybunału, który zakwestionował wybór dwóch kandydatów wskazanych przez PO. „My ten wyrok szanujemy, respektujemy” – przyznał, argumentując, że obecna partia rządząca nie potrafi tego zrobić.

lap/tvp.info

[fot. tvp.info]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook