Jedynie prawda jest ciekawa


„Partyjna walka o stanowiska zamiast walki o interesy”

30.12.2013

„Rządzący postawili na fałszywą tezę, że nasze bezpieczeństwo będzie rosło, jeśli dojdzie do jakiegoś pojednania z Rosją” – mówi Witold Waszczykowski, poseł PiS, były wiceszef BBN.

Stefczyk.info: Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w tekście podsumowującym 2013 rok podaje 10 wydarzeń, które miały wpływ na bezpieczeństwo Polski w 2013 roku. Na dwóch czołowych miejscach znalazło się „Opublikowanie pierwszej polskiej Białej Księgi Bezpieczeństwa Narodowego” i „Reforma systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP”. To rzeczywiście najważniejsze sprawy?

Witold Waszczykowski: Nie absolutnie. Jeśli miałbym klasyfikować te dwa wydarzenia, to umieściłbym je na dalekich miejscach. To jak mieszanie łyżeczką w szklance herbaty. Od tego picie nie robi się słodsze. Księga, o którą pan pyta, to ciekawy podręcznik, który może być wykorzystywany przez miłośników polityki zagranicznej. Ładnie wydany, kolorowy, z ładnymi tabelami. Jednak ta Księga nie odpowiada na zagrożenia Polski, a nawet nie wskazuje, gdzie te zagrożenia identyfikować, kto jest głównym przeciwnikiem Polski, kto kwestionuje porządek w naszej części Europy. Tego nie ma. A jeśli jest to w bardzo zawoalowany sposób. W związku z tym brakiem nie ma również wiadomości, jakie środki powinna rozwijać Polska.

Sytuacje polepszyć ma m.in. reformowana armia. 1 stycznia w życie wejdzie zmiana dotycząca struktury dowódczej polskiego wojska. To krok w dobrą stronę?

Ta ustawa do bardzo kontrowersyjna zmiana, ona obecnie jest zaskarżana. Ona jednak nie przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa Polski, jedynie zwiększa chaos, tworzy kolejne struktury, tworzy zamieszanie.

Co w takim razie powinno znaleźć się w czołówce takiego rankingu?

Uważam, że najważniejsze jest to, co dzieje się za wschodnią granicą Polski. Mamy rosnącą asertywność rosyjską, otwarte groźby, plany zbrojeniowe. Moskwa kwestionuje porządek w naszej części Europy, a nawet podejmuje próby zmiany tego porządku. Dlatego montowane są kolejne nowe instalacje wojskowe, czy podejmowane są próby narzucenia nam kolejnych rozwiązań gospodarczych. W tym kontekście można wymienić sprawę Azotów, nową infrastrukturę przesyłu gazu. Rosja chce dominować w Polsce, w wielu obszarach. Również to, co dzieje się na Ukrainie, budzi niepokój. Mamy odwrócenie się Kijowa od trendu proeuropejskiego.

Czym to może grozić?

Może się okazać, że ukraińska zmiana polityczna spowoduje, że Kijów cofnie się również jeśli chodzi o standardy demokratyczne. To będzie skutkować negatywnie na nasze bezpieczeństwo. Brak należytego zaangażowania się władz Polski w to, co dzieje się na Ukrainie pogłębia niepokój o to, co dzieje się na Wschodzie.

Władze Polski inaczej zdają się definiować te wydarzenia, w których pan mówi. Rosyjska polityka w ogóle nie jest wymieniona, a sprawa ukraińska jest na 6. pozycji

Rządzący postawili na fałszywą tezę, że nasze bezpieczeństwo będzie rosło, jeśli dojdzie do jakiegoś pojednania z Rosją. Założenie, że możemy pojednać się z Rosją, która staje się coraz mocniej państwem niedemokratycznym, to jest iluzja. Rosja nie traktuje, i długo jeszcze nie będzie traktowała, Polski jako partnera. Moskwa próbę polepszenia stosunków, jaką polskie władze prowadziły kilka lat temu, uznała za uznanie słabości przez Polskę. Rosja stwierdziła, że Polska musi znać swoje miejsce w szeregu. Rosjanie domagali się w związku z tym więcej praw w naszym kraju, czy kolejnych zgód na koncesje rosyjskie.

Po co zatem rząd prowadzi taką politykę?

Sądzi, że dzięki temu będzie mógł mieć lepsze stosunki z krajami Zachodu, głównie Niemcami. A być może władze liczą, że uda się dla tego czy innego polityka wywalczyć w ten sposób jakieś ważne stanowisko unijne. Jednak to prowadzi do zaniechania realizacji polskich interesów narodowych. Zamiast tego mamy partykularną partyjną walkę o stanowiska.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Tomasz Waszczuk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook