Jedynie prawda jest ciekawa


„Partyjna walka o stanowiska zamiast walki o interesy”

30.12.2013

„Rządzący postawili na fałszywą tezę, że nasze bezpieczeństwo będzie rosło, jeśli dojdzie do jakiegoś pojednania z Rosją” – mówi Witold Waszczykowski, poseł PiS, były wiceszef BBN.

Stefczyk.info: Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w tekście podsumowującym 2013 rok podaje 10 wydarzeń, które miały wpływ na bezpieczeństwo Polski w 2013 roku. Na dwóch czołowych miejscach znalazło się „Opublikowanie pierwszej polskiej Białej Księgi Bezpieczeństwa Narodowego” i „Reforma systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP”. To rzeczywiście najważniejsze sprawy?

Witold Waszczykowski: Nie absolutnie. Jeśli miałbym klasyfikować te dwa wydarzenia, to umieściłbym je na dalekich miejscach. To jak mieszanie łyżeczką w szklance herbaty. Od tego picie nie robi się słodsze. Księga, o którą pan pyta, to ciekawy podręcznik, który może być wykorzystywany przez miłośników polityki zagranicznej. Ładnie wydany, kolorowy, z ładnymi tabelami. Jednak ta Księga nie odpowiada na zagrożenia Polski, a nawet nie wskazuje, gdzie te zagrożenia identyfikować, kto jest głównym przeciwnikiem Polski, kto kwestionuje porządek w naszej części Europy. Tego nie ma. A jeśli jest to w bardzo zawoalowany sposób. W związku z tym brakiem nie ma również wiadomości, jakie środki powinna rozwijać Polska.

Sytuacje polepszyć ma m.in. reformowana armia. 1 stycznia w życie wejdzie zmiana dotycząca struktury dowódczej polskiego wojska. To krok w dobrą stronę?

Ta ustawa do bardzo kontrowersyjna zmiana, ona obecnie jest zaskarżana. Ona jednak nie przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa Polski, jedynie zwiększa chaos, tworzy kolejne struktury, tworzy zamieszanie.

Co w takim razie powinno znaleźć się w czołówce takiego rankingu?

Uważam, że najważniejsze jest to, co dzieje się za wschodnią granicą Polski. Mamy rosnącą asertywność rosyjską, otwarte groźby, plany zbrojeniowe. Moskwa kwestionuje porządek w naszej części Europy, a nawet podejmuje próby zmiany tego porządku. Dlatego montowane są kolejne nowe instalacje wojskowe, czy podejmowane są próby narzucenia nam kolejnych rozwiązań gospodarczych. W tym kontekście można wymienić sprawę Azotów, nową infrastrukturę przesyłu gazu. Rosja chce dominować w Polsce, w wielu obszarach. Również to, co dzieje się na Ukrainie, budzi niepokój. Mamy odwrócenie się Kijowa od trendu proeuropejskiego.

Czym to może grozić?

Może się okazać, że ukraińska zmiana polityczna spowoduje, że Kijów cofnie się również jeśli chodzi o standardy demokratyczne. To będzie skutkować negatywnie na nasze bezpieczeństwo. Brak należytego zaangażowania się władz Polski w to, co dzieje się na Ukrainie pogłębia niepokój o to, co dzieje się na Wschodzie.

Władze Polski inaczej zdają się definiować te wydarzenia, w których pan mówi. Rosyjska polityka w ogóle nie jest wymieniona, a sprawa ukraińska jest na 6. pozycji

Rządzący postawili na fałszywą tezę, że nasze bezpieczeństwo będzie rosło, jeśli dojdzie do jakiegoś pojednania z Rosją. Założenie, że możemy pojednać się z Rosją, która staje się coraz mocniej państwem niedemokratycznym, to jest iluzja. Rosja nie traktuje, i długo jeszcze nie będzie traktowała, Polski jako partnera. Moskwa próbę polepszenia stosunków, jaką polskie władze prowadziły kilka lat temu, uznała za uznanie słabości przez Polskę. Rosja stwierdziła, że Polska musi znać swoje miejsce w szeregu. Rosjanie domagali się w związku z tym więcej praw w naszym kraju, czy kolejnych zgód na koncesje rosyjskie.

Po co zatem rząd prowadzi taką politykę?

Sądzi, że dzięki temu będzie mógł mieć lepsze stosunki z krajami Zachodu, głównie Niemcami. A być może władze liczą, że uda się dla tego czy innego polityka wywalczyć w ten sposób jakieś ważne stanowisko unijne. Jednak to prowadzi do zaniechania realizacji polskich interesów narodowych. Zamiast tego mamy partykularną partyjną walkę o stanowiska.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Tomasz Waszczuk]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook