Jedynie prawda jest ciekawa


Partia narzędziem w rękach Tuska

09.11.2011

Każda kadencja Sejmu zaczyna się od nominacji nowych osób na sejmowe stanowiska. Partie polityczne często wykorzystują tę sytuacje do prowadzenia rozgrywek wewnętrznych i wzmacniania lub marginalizowania poszczególnych partyjnych frakcji. Jak te nominacje wykorzystały władzę Platformy?

W pierwszych dniach kadencji nowe stanowiska objęli Ewa Kopacz, Cezary Grabarczyk oraz Rafał Grupiński. Była minister zdrowia została marszałkiem Sejmu, minister infrastruktury jest obecnie wicemarszałkiem, a Grupiński z Kancelarii Premiera przesiadł się na fotel szefa klubu parlamentarnego PO.

Zdaniem Michała Szułdrzyńskiego za każdą z tych decyzji może kryć się jakiś polityczny plan. - Nominacja dla Ewy Kopacz może mieć związek z tym, że premier Donald Tusk zapowiada reformy. Jeśli marszałkiem zostaje osoba z najbliższego szeregu współpracowników szefa rządu tylko dlatego, że jest zaufana, może to oznaczać, że premier liczy na pomoc w sprawnym przeprowadzaniu ważnych dla niego ustaw – tłumaczy dziennikarz „Rzeczpospolitej”. Przypomina, że od zachowania marszałka zależy tempo prac nad kolejnymi projektami. – On może oczyścić drogę przed ustawą, by szybko weszła w życie, albo ją, mówiąc kolokwialnie, utopić. Jeśli Ewa Kopacz będzie marszałkiem, współpraca na linii rząd-parlament będzie sprawna – zaznacza nasz rozmówca.

Szułdrzyński wskazuje, że również dwie pozostałe nominacje są ważnym sygnałem. - Nominacja dla Rafała Grupińskiego, który został szefem klubu parlamentarnego, oznacza, że Donald Tusk oddaje klub w ręce osoby, za którą nie przepada, która jest z innej frakcji. Ta decyzja oraz nominacja Cezarego Grabarczyka na wicemarszałka to uspokojenie sytuacji w partii – tłumaczy nasz rozmówca.

W ocenie dziennikarza jest jedna cecha wspólna ostatnich nominacji w szeregach Platformy. – Jest nią wola premiera Donalda Tuska. On pokazuje, że ma władze absolutną w ugrupowaniu. Gdyby chciał zniszczyć Grzegorza Schetynę i jego współpracowników, to by to zrobił. Gdyby wolał zachować ich przy życiu, też jest w stanie. Mógłby zniszczyć Grabarczyka, ale wolał go ocalić – wyjaśnia rozmówca portalu Stefczyk.info. Dodaje, że widać obecnie, że „jedyną osobą, która podejmuje decyzje w Platformie, jest Donald Tusk”. - Partia jest jedynie narzędziem w jego rękach – dodaje.

Michał Szułdrzyński wskazuje, że przyszłość Grzegorza Schetyny, wbrew niektórym komentarzom, nie jest jeszcze przesądzona. - W mojej ocenie piłka jest jeszcze w grze. Były marszałek Sejmu jest zbyt wytrawnym politykiem, by już odkrywać karty. On będzie negocjował do ostatniej chwili. Jestem przekonany, że wszystkie spekulacje na temat przyszłości Schetyny są rozpuszczane przez jego przeciwników. To wszystko są narzędzia prowadzonej wojny w PO. Decyzje w tej sprawie podejmuje Tusk – tłumaczy nasz rozmówca. Przypomina, że prezydent Komorowski jest sojusznikiem byłego marszałka Sejmu. – On nie będzie wprawdzie o niego wojował, ale jeśli będzie mógł to jakoś go wspomoże – kwituje dziennikarz.

saż

[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook