Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Partia narzędziem w rękach Tuska

09.11.2011

Każda kadencja Sejmu zaczyna się od nominacji nowych osób na sejmowe stanowiska. Partie polityczne często wykorzystują tę sytuacje do prowadzenia rozgrywek wewnętrznych i wzmacniania lub marginalizowania poszczególnych partyjnych frakcji. Jak te nominacje wykorzystały władzę Platformy?

W pierwszych dniach kadencji nowe stanowiska objęli Ewa Kopacz, Cezary Grabarczyk oraz Rafał Grupiński. Była minister zdrowia została marszałkiem Sejmu, minister infrastruktury jest obecnie wicemarszałkiem, a Grupiński z Kancelarii Premiera przesiadł się na fotel szefa klubu parlamentarnego PO.

Zdaniem Michała Szułdrzyńskiego za każdą z tych decyzji może kryć się jakiś polityczny plan. - Nominacja dla Ewy Kopacz może mieć związek z tym, że premier Donald Tusk zapowiada reformy. Jeśli marszałkiem zostaje osoba z najbliższego szeregu współpracowników szefa rządu tylko dlatego, że jest zaufana, może to oznaczać, że premier liczy na pomoc w sprawnym przeprowadzaniu ważnych dla niego ustaw – tłumaczy dziennikarz „Rzeczpospolitej”. Przypomina, że od zachowania marszałka zależy tempo prac nad kolejnymi projektami. – On może oczyścić drogę przed ustawą, by szybko weszła w życie, albo ją, mówiąc kolokwialnie, utopić. Jeśli Ewa Kopacz będzie marszałkiem, współpraca na linii rząd-parlament będzie sprawna – zaznacza nasz rozmówca.

Szułdrzyński wskazuje, że również dwie pozostałe nominacje są ważnym sygnałem. - Nominacja dla Rafała Grupińskiego, który został szefem klubu parlamentarnego, oznacza, że Donald Tusk oddaje klub w ręce osoby, za którą nie przepada, która jest z innej frakcji. Ta decyzja oraz nominacja Cezarego Grabarczyka na wicemarszałka to uspokojenie sytuacji w partii – tłumaczy nasz rozmówca.

W ocenie dziennikarza jest jedna cecha wspólna ostatnich nominacji w szeregach Platformy. – Jest nią wola premiera Donalda Tuska. On pokazuje, że ma władze absolutną w ugrupowaniu. Gdyby chciał zniszczyć Grzegorza Schetynę i jego współpracowników, to by to zrobił. Gdyby wolał zachować ich przy życiu, też jest w stanie. Mógłby zniszczyć Grabarczyka, ale wolał go ocalić – wyjaśnia rozmówca portalu Stefczyk.info. Dodaje, że widać obecnie, że „jedyną osobą, która podejmuje decyzje w Platformie, jest Donald Tusk”. - Partia jest jedynie narzędziem w jego rękach – dodaje.

Michał Szułdrzyński wskazuje, że przyszłość Grzegorza Schetyny, wbrew niektórym komentarzom, nie jest jeszcze przesądzona. - W mojej ocenie piłka jest jeszcze w grze. Były marszałek Sejmu jest zbyt wytrawnym politykiem, by już odkrywać karty. On będzie negocjował do ostatniej chwili. Jestem przekonany, że wszystkie spekulacje na temat przyszłości Schetyny są rozpuszczane przez jego przeciwników. To wszystko są narzędzia prowadzonej wojny w PO. Decyzje w tej sprawie podejmuje Tusk – tłumaczy nasz rozmówca. Przypomina, że prezydent Komorowski jest sojusznikiem byłego marszałka Sejmu. – On nie będzie wprawdzie o niego wojował, ale jeśli będzie mógł to jakoś go wspomoże – kwituje dziennikarz.

saż

[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. 75ad6489e98245dbb3997b4a2e579654stff 21.10.2016

  Ziemiec podsumowuje rządy PiS

  „Nie wolno padać przez rządzącymi na kolana, należy oceniać ich bez uprzedzeń”.

 2. gadowskikomorsteg 21.10.2016

  Gadowski: Gdzie jest Komorowski ws. Caracali?

  „Jak świat światem, banderowiec nie będzie Polakowi bratem”.

 3. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 4. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 5. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

 6. Zrzut-ekranu-2016-10-20-o-164757 20.10.2016

  Sędzia Muszyński: Zdanie prezesa TK jest dla mnie drugorzędne

  "Andrzej Rzepliński nie posiada żadnych uprawnień do tego, by traktować mnie inaczej niż innych sędziów TK”.

 7. spie-st 20.10.2016

  Śpiewak: Zależy nam na wyjaśnieniu patologii

  Śpiewak dodał, że będzie bacznie przyglądał się zapowiadanemu przez PiS projektowi powołania komisji weryfikacyjnej w sprawie afery reprywatyzacyjnej.

 8. mat-st 20.10.2016

  Potrzebny audyt w KNF?

  Rozmowa z Rafałem Matusiakiem, prezesem Krajowej SKOK, członkiem Rady Dyrektorów WOCCU.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook