Jedynie prawda jest ciekawa


Parlamentarzyści do spółdzielni marsz!

27.09.2013

„Praca aż do emerytury”, „Przyjeżdża tu cały świat”, „Encykliki, sprawiedliwość, praca”, „Zatrudnienie przede wszystkim”, „Połowa zysków dla spółdzielców” – to cytaty jako żywo wyjęte z artykułu opublikowanego w „Dużym Formacie”, czwartkowym dodatku do „Gazety Wyborczej”.

Tekst na kilka kolumn wychwala pod niebiosa Mondragon Corporation Cooperativa, czyli Korporację Spółdzielczą Mondragon (MCC), największą na świecie spółdzielczą instytucję, która od lat doskonale rozwija się w hiszpańskim miasteczku Arrasate Mondragon. Choć w całej Hiszpanii bezrobocie szaleje na poziomie 30 procent i więcej, w rejonie Mondragon oscyluje wokół dziesięciu…

Nie czas tu i miejsce, by wytykać redaktorom z Czerskiej z jednej strony specyficzny stosunek, by rzec najłagodniej do tego, co nasze i polskie (ileż batów rozdano na tamtych łamach naszej, rodzimej spółdzielczości) i z drugiej, niespotykanej apoteozy tego, co dzieje się poza granicami III RP.

Prawdą jest, że spółdzielczość granic nie zna. Słuszna jest teza i o tym, że to jedyna, sprawdzona i odporna na różne wstrząsy dyscyplina w gospodarce, która daje szanse normalnie żyć lokalnym społecznościom. Bez względu na to, czy żyją w Hiszpanii, Grecji, Kanadzie, czy w Polsce. Pośród wielu dziedzin życia spółdzielczość wydaje się też najsprawiedliwszą formą relacji między tymi , którzy pracę dają a jej wykonawcami. Tak naprawdę wszyscy pracownicy spółdzielni są jednocześnie jej współwłaścicielami. Gdzie znajdziemy bardziej demokratyczną formę organizacji przedsiębiorstwa?

Nie wiedzieć czemu zajadli obrońcy i apologeci PRL bronią wszystkich dziedzin poprzedniego ustroju, z wyjątkiem… spółdzielczości. Faktem jest, że wypaczano ją wówczas, ale czyż znacznie bardziej nie wypaczano innych?

W okresie PRL-u spółdzielczość, podobnie jak cała reszta tzw. socjalistycznej gospodarki nie miała szans rozwinąć skrzydeł. Po 1989 roku, w okresie tzw. „wolnej Amerykanki”, kiedy sprowadzano z tzw. Zachodu wszystko, jako wzór do naśladowania, o spółdzielczości niemal całkowicie zapomniano. Niemal, bo dzięki Bogu udało się reaktywować Kasy Stefczyka, które dzisiaj dla owego świata są bodaj jedynym przykładem udanej inicjatywy społecznej z… inicjatywy samych Polaków.

Dzisiaj piewcy i apologeci Unii Europejskiej posługujący się językiem polskim w polskim parlamencie, nadwiślańską spółdzielczość wyrywają z korzeniami, tworząc prawo, które de facto usuwa ten rodzaj działalności z publicznego życia. Może w ramach wycieczek krajoznawczych, zamiast „haratać w gałę”, pojechaliby do Hiszpanii, Portugali, Grecji, czy Włoch, gdzie cooperativy mają kilkudziesięcioprocentowy udział w rynku i gdyby nie takie mniejsze Mondragony, dawno już zabrakłoby na europensje dla wybrańców narodu!

Andrzej Dunajski (J.D.)

[fot.sxc.hu]

Zainteresował Cię artykuł?Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook