Jedynie prawda jest ciekawa


Papież zaprasza do modlitwy

18.03.2013

"Pierwszym zadaniem, mówił Papież, nie jest nauczanie, podróżowanie, pierwszym zadaniem jest modlitwa i od tego zależy owocność mojej pracy" - opowiada kard. Zenon Grocholewski.

Wybór kardynała Bergoglio na papieża pokazuje, że "Kościół jest powszechny, czyli Papieżem nie musi być ktoś z Włoch, a nawet z Europy. Ten wybór jest przejawem świadomości powszechności Kościoła. Z drugiej strony Ameryka Łacińska jest tym kontynentem, na którym odczuwamy dużą prężność Kościoła, tam jest największa liczba katolików" – mówi kardynał Zenon Grocholewski w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

Komentując wybór imienia przez nowego biskupa Rzymu kardynał zwraca uwagę , że wprawdzie nowy Papież jest jezuitą, ale jego życie było bardzo franciszkańskie.

On jest bardzo prosty, skromny, jeśli chodzi o życie, ma łatwy kontakt z ludźmi, jeździł autobusem. Zawsze był wyczulony na potrzeby innych ludzi. I równocześnie jak św. Franciszek miał ducha ewangelizacji. Sądzę, że ten jego zachwyt nad św. Franciszkiem wpłynął na wybór imienia - mówi biskup Grocholewski.

Wspominając przebieg konklawe kardynał opisuje:

"Najbardziej zaś znamienny i piękny był moment, kiedy każdy z nas napisał na kartce nazwisko swojego kandydata, a potem z tą kartką, trzymając ją wysoko w ręce, podchodził pod ten ogromny fresk „Sąd Ostateczny” Michała Anioła i głośno przysięgał: „Biorę na świadka Chrystusa, który będzie mnie sądził, że oddaję głos na tego, kogo według Boga uważam, że powinien być wybrany na Papieża”. Było to ogromne zaangażowanie sumienia. Jeżeli ktoś wtedy byłby nieuczciwy, to myślę, że przekreślałby siebie samego wobec Chrystusa i Kościoła. Myśmy się modlili, a naszymi sprzymierzeńcami nie byli dziennikarze, świat mediów. Naszymi sprzymierzeńcami w tych wyborach byli ludzie, którzy także w tym czasie się modlili o światło Ducha Świętego dla nas."

Kardynał zwraca uwagę, że dla nowego papieża najważniejsza jest modlitwa, do której zaprosił wiwatujące tłumy zaraz po wyborze.  "Papież, który ukazał się po raz pierwszy w loggii Bazyliki św. Piotra, zaprosił te cieszące się tłumy do modlitwy. I nastała cisza, zupełna cisza zapanowała na placu. To było bardzo piękne. Bez modlitwy w Kościele nic nie można uczynić." (...) "Pierwszym zadaniem, mówił Papież, nie jest nauczanie, podróżowanie, pierwszym zadaniem jest modlitwa i od tego zależy owocność mojej pracy."

Odnosząc się do opinii o tzw. konserwatyzmie papieża Franciszka kardynał Grocholewski zauważa:

"Dziś panuje takie bardzo naiwne mniemanie, że to, co jest nowe, to jest postępowe. To jest kompletny absurd. Pamiętamy chociażby z naszej historii, że komunizm był czymś nowym, i o Kościele, który krytykował jego niecne zasady, mówiono wtedy, że jest zacofany, wsteczny itd. I kto to mówił? Ci, którzy sami byli tymi obskurantami, którzy nie respektowali człowieka i jego podstawowych praw."

Całą rozmowę znajdziesz na stonach wiara-kosciol-na-swiecie/27132,papiez-dynamizmu-apostolskiego.html">„Naszego dziennika”

ansa/ Nasz Dziennik

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook