Jedynie prawda jest ciekawa


Papież zaprasza do modlitwy

18.03.2013

"Pierwszym zadaniem, mówił Papież, nie jest nauczanie, podróżowanie, pierwszym zadaniem jest modlitwa i od tego zależy owocność mojej pracy" - opowiada kard. Zenon Grocholewski.

Wybór kardynała Bergoglio na papieża pokazuje, że "Kościół jest powszechny, czyli Papieżem nie musi być ktoś z Włoch, a nawet z Europy. Ten wybór jest przejawem świadomości powszechności Kościoła. Z drugiej strony Ameryka Łacińska jest tym kontynentem, na którym odczuwamy dużą prężność Kościoła, tam jest największa liczba katolików" – mówi kardynał Zenon Grocholewski w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

Komentując wybór imienia przez nowego biskupa Rzymu kardynał zwraca uwagę , że wprawdzie nowy Papież jest jezuitą, ale jego życie było bardzo franciszkańskie.

On jest bardzo prosty, skromny, jeśli chodzi o życie, ma łatwy kontakt z ludźmi, jeździł autobusem. Zawsze był wyczulony na potrzeby innych ludzi. I równocześnie jak św. Franciszek miał ducha ewangelizacji. Sądzę, że ten jego zachwyt nad św. Franciszkiem wpłynął na wybór imienia - mówi biskup Grocholewski.

Wspominając przebieg konklawe kardynał opisuje:

"Najbardziej zaś znamienny i piękny był moment, kiedy każdy z nas napisał na kartce nazwisko swojego kandydata, a potem z tą kartką, trzymając ją wysoko w ręce, podchodził pod ten ogromny fresk „Sąd Ostateczny” Michała Anioła i głośno przysięgał: „Biorę na świadka Chrystusa, który będzie mnie sądził, że oddaję głos na tego, kogo według Boga uważam, że powinien być wybrany na Papieża”. Było to ogromne zaangażowanie sumienia. Jeżeli ktoś wtedy byłby nieuczciwy, to myślę, że przekreślałby siebie samego wobec Chrystusa i Kościoła. Myśmy się modlili, a naszymi sprzymierzeńcami nie byli dziennikarze, świat mediów. Naszymi sprzymierzeńcami w tych wyborach byli ludzie, którzy także w tym czasie się modlili o światło Ducha Świętego dla nas."

Kardynał zwraca uwagę, że dla nowego papieża najważniejsza jest modlitwa, do której zaprosił wiwatujące tłumy zaraz po wyborze.  "Papież, który ukazał się po raz pierwszy w loggii Bazyliki św. Piotra, zaprosił te cieszące się tłumy do modlitwy. I nastała cisza, zupełna cisza zapanowała na placu. To było bardzo piękne. Bez modlitwy w Kościele nic nie można uczynić." (...) "Pierwszym zadaniem, mówił Papież, nie jest nauczanie, podróżowanie, pierwszym zadaniem jest modlitwa i od tego zależy owocność mojej pracy."

Odnosząc się do opinii o tzw. konserwatyzmie papieża Franciszka kardynał Grocholewski zauważa:

"Dziś panuje takie bardzo naiwne mniemanie, że to, co jest nowe, to jest postępowe. To jest kompletny absurd. Pamiętamy chociażby z naszej historii, że komunizm był czymś nowym, i o Kościele, który krytykował jego niecne zasady, mówiono wtedy, że jest zacofany, wsteczny itd. I kto to mówił? Ci, którzy sami byli tymi obskurantami, którzy nie respektowali człowieka i jego podstawowych praw."

Całą rozmowę znajdziesz na stonach wiara-kosciol-na-swiecie/27132,papiez-dynamizmu-apostolskiego.html">„Naszego dziennika”

ansa/ Nasz Dziennik

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook