Jedynie prawda jest ciekawa


Panu Bogu świeczkę, Palikotowi ogarek

19.03.2012

Pojawia się coraz więcej informacji, że ostatnia propozycja likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go dobrowolnym odpisem od podatku dochodowego w wysokości 0,3%, ogłoszona w poprzednim tygodniu przez ministra Boniego, została przygotowana wręcz na kolanie i zaprezentowana w taki sposób, żeby przy okazji zaatakować mocno Kościół.

Usłużne media przedstawiają propozycję rządową jako niezwykle nowoczesny sposób wsparcia Kościoła przez wiernych i ze zdziwieniem odnotowują, chłodną reakcję na nią przedstawicieli Episkopatu.

Okazuje się, że propozycja rządowa została przedstawiona stronie kościelnej z zaskoczenia na posiedzeniu Komisji Kościelno - Rządowej w momencie kiedy już od pół godziny wiedzieli o niej dziennikarze, co jasno dowodzi, że rządzący nie chcieli żadnego porozumienia osiągniętego w konsensusie ale raczej przyciśnięcia strony kościelnej do ściany.

Co więcej okazuje się, że przedstawiający tę propozycję minister Boni, choć jest ona związana ściśle z naszym systemem podatkowym, nie raczył o tym poinformować ministra Rostowskiego, a ten w Sejmie uciekał przed dziennikarzami, żeby tylko nie krytykować tego pomysłu.

Takich szczegółów, że tego rodzaju głębokie zmiany w systemie wsparcia finansowego Kościoła przez państwo, wymagają  prawdopodobnie zmian w Konkordacie, a także zgody strony kościelnej, minister Boni wręcz nie brał pod uwagę.

Nie brał także pod uwagę, że takie odpisy muszą być ujawnione w deklaracji podatkowej i w tej sytuacji dla pracowników aparatu skarbowego, przestaje być tajemnicą czy dany podatnik wsparł finansowo Kościół i konkretnie jakiego wyznania.

Po przedstawieniu swojej propozycji był bardzo zdziwiony, że biskupi od razu się na nią nie zgodzili, a zaledwie uważają ją za punkt wyjścia do dalszych negocjacji. A towarzyszący mu minister Arabski prowokacyjnie stwierdził, że brak dialogu ze strony kościelnej już na tym posiedzeniu, jest zaskakujący.

Dlaczego w takim razie Tuskowi się tak spieszyło, że tak poważną propozycję zmiany finansowania składek na ubezpieczenie emerytalne głównie misjonarzy i tzw. sióstr klauzulowych (większość księży opłaca swoje składki emerytalne w związku z pracą w szkołach), powierzył ministrowi Boniemu, a ten przygotował to na kolanie?

Wygląda na to, że obydwu Panom się się spieszy, ponieważ powoli dobiegają końca konsultacje w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat i wszystko wskazuje na to, że nie ma w Sejmie zbyt dużo chętnych, żeby ją poprzeć.
Koalicyjny PSL stawia coraz to nowe warunki, a to chce wprowadzenia jakiś rozwiązań przejściowych dla osób, które mogą stracić pracę przed osiągnięciem wieku emerytalnego, a to chce uwzględnienia w wieku emerytalnym kobiet, urodzonych i wychowanych dzieci, wreszcie chce podwyższyć ten wiek na razie tylko o 2 lata.

Koncepcję podwyższenia wieku emerytalnego chce za to poprzeć Ruch Janusza Palikota. Sam lider mimo tego, że często krytykuje Premiera Tuska, akurat tę propozycję chce poprzeć, oczekując z kolei od rządu realizacji jakiegoś ważnego elementu jego programu wyborczego.

4. A ponieważ zarówno w kampanii wyborczej jaki i po dostaniu się do Sejmu sam Palikot i jego posłowie bardzo brutalnie atakują kościół katolicki, domagając się między innymi zdjęcia krzyża wiszącego w sali plenarnej Sejmu, wyprowadzenia lekcji religii ze szkół, zaniechania jakiegokolwiek wsparcia finansowego działalności kościoła z budżetu państwa, to przedstawienie takiej propozycji przez rządzących, jest jak najbardziej na rękę tej formacji.

Co więcej tym ruchem Platforma wysyła sygnał do swoich lewicujących posłów, którzy być może chcieliby jak poseł Gibała przeskoczyć do Ruchu Palikota, że nie warto szukać szczęścia w tej partii, bo i ich dotychczasowa jest gotowa, bez żadnych zahamowań, atakować kościół katolicki.

Tym sprytnym zabiegiem Donald Tusk próbuje upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. Zapewnia sobie większość dla podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat, a atakując kościół zapobiega kolejnym odejściom posłów ze swojego klubu parlamentarnego do Ruchu Palikota.

Niezalezna.pl/Zbigniew Kuźmiuk

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook