Jedynie prawda jest ciekawa


Państwowy Lotos przeszkadza Platformie

02.03.2012

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zatrzymaniu w rękach państwa większościowego pakietu akcji (50% +1 akcja) grupy kapitałowej Lotos SA.

Pod projektem ustawy zebrano ponad 200 tysięcy podpisów ale jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu Marszałek Grzegorz Schetyna wyznaczając przedstawicielom komitetu inicjatywy obywatelskiej zaledwie 7 dni na dostarczenie opinii o projekcie aż 5 ważnych instytucji państwowych, chciał doprowadzić do fiaska tego przedsięwzięcia.

Nie udało się, reprezentanci komitetu przedstawili wczoraj bardzo obszernie zarówno sam projekt ustawy jak i przyczyny dla których zdecydowali się zaangażować swój prywatny czas i pieniądze w jego przygotowanie i zebranie pod nim w krótkim czasie tak ogromnej liczby podpisów.

To dobrze, że ciągle są jeszcze w Polsce setki tysięcy ludzi, którzy nawet wbrew obecnemu rządowi są gotowi bronić majątku państwowego w tym przypadku w strategicznej dziedzinie gospodarki - przemyśle paliwowym.

Impulsem do tej obywatelskiej inicjatywy było rozpoczęcie procesu prywatyzacji grupy Lotos przez byłego już ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada.

30 października 2010 roku ogłoszony został zamiar sprzedaży większościowego pakietu akcji (czyli 53%), należących do Skarbu Państwa grupy Lotos S.A. i do końca kwietnia zainteresowane firmy mogły składać oferty na ich zakup.

O sprzedaży tej firmy zdecydowano mimo, że ciągle obowiązywało rozporządzenie Rady Ministrów z 2008 roku (a więc przyjęte przez rząd Tuska) o zachowaniu pakietów większościowych Skarbu Państwa w spółkach paliwowych.

Później już z prasy rosyjskiej (między innymi pisał o tym dziennik Kommiersant), dowiedzieliśmy się, że ofertę złożył rosyjsko-brytyjski koncern naftowy koncern naftowy TNK-BP ale ponieważ najprawdopodobniej zaproponował zbyt niską cenę za te akcje, ministerstwo nie wyłoniło nabywcy i 20 grudnia 2011 roku już nowy minister Skarbu Mikołaj Budzanowski zakończył to podejście do prywatyzacji firmy.

Wczoraj w Sejmie przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej przedstawili cały szereg argumentów za pozostawieniem w rękach Skarbu Państwa większościowego pakietu akcji grupy Lotos.

Mówili o wpływach podatkowych z tej firmy (ponad 12 mld zł z VAT, akcyzy i podatku dochodowego), które po prywatyzacji mogą być tylko mniejsze, o kluczowym znaczeniu Naftoportu dla zaopatrzenia Polski w ropę droga morską, o 5 tys. miejsc pracy nie tylko w regionie gdańskim ale także podkarpackim, zagrożeniu po prywatyzacji Lotosu (szczególnie jeżeli inwestorem będą Rosjanie) dla płockiego Orlenu i kilkunastu innych powodach dla których ta firma powinna pozostać w rękach Skarbu Państwa.

Projekt do dalszych prac w komisjach chcą odesłać kluby Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski, a nawet SLD i Ruchu Palikota. Za odrzuceniem projektu już w pierwszym czytaniu jest klub Platformy i niestety, także PSL-u.

Wszystko więc wskazuje na to, że projekt zostanie odrzucony, choć decydować będą pojedyncze głosy i frekwencja po stronie większości parlamentarnej, ponieważ rządząca koalicja ma zaledwie 4 głosy przewagi.
Niezależnie jednak od ostatecznego rozstrzygnięcia w tej sprawie, Platforma wczoraj odkryła swoją twarz. Nie liczą się nawet strategiczne interesy państwa, inwestorem w Lotosie mogą być nawet Rosjanie, choć ostatnie lata dobitnie pokazały, że Rosja wykorzystuje dostawy surowców energetycznych do rozszerzania swojej strefy wpływów.

Dzwonkiem alarmowym, nie są nawet próby wrogiego przejęcia przez Rosjan węgierskiego koncernu naftowego MOL, działania Rosjan w Czechach i na Słowacji, nawet nie wspominając o brutalnych zachowaniach Gazpromu i rosyjskich firm naftowych na Ukrainie czy Białorusi.

Potrzebne są pieniądze w budżecie, więc sprzedamy nawet strategiczny Lotos, a jeżeli później doprowadzi to upadku Orlenu, to trudno.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook