Jedynie prawda jest ciekawa


Państwo Tuska na najwyższym poziomie kłamstwa

16.07.2013

W państwie PO-PSL policjant ma być jak górnik Pstrowski – ręka ma mu mdleć od wypisywania mandatów....

"Przyjmuję k... dolny próg siedemnaście mandatów na głowę i to jest najmniejszy!" – powiedział toruński komendant policji do podwładnych, co zostało nagrane kamerą i puszczone w świat.

Wszyscy się dziwią, a przecież nie ma się czemu dziwić. Komendant po prostu dbał o statystykę, z której sam jest rozliczany, więc i od podwładnych jej wymagał. A że okrasił swoja wypowiedź popularnym przerywnikiem? Na jego miejscu też bym okraszał.

W państwie polskim, czy też w państwie o znamionach polskości, rządzonym przez koalicję PO-PSL, policja nie jest od tego, żeby było bezpiecznie. Policja nie jest od tego, żeby nikt nie zabijał, nie kradł, ani też gwałtem nie cudzołożył. Policja nie jest rozliczana z tego, czy obywatele, w naszych domach, na ulicach naszych miast i w opłotkach naszych wsi czuja się bezpiecznie, a przestępcy się boją.

Policja jest od mandatów. Ma ich wlepić jak najwięcej, ma nas maksymalnie złupić, ściągnąć z nas przy pomocy suszarek i lizaków oraz fotoradarów jak najwięcej kasy i odprowadzić ja do ogołoconego skarbca ministra Jana Wincentego. Ten zaś ma te zdarte z nas pieniądze rozprowadzić wśród kolegów Platformy Obywatelskiej i kolegów Skarbu Państwa.

W pracy policyjnej tylko to się liczy – wlepić mandat. Gdziekolwiek, komukolwiek, za cokolwiek, byle więcej, byle wyrobić coraz bardziej wyśrubowane normy. Pod rządami Platformy policjant ma być dziś jak górnik Pstrowski. Ręka ma mu mdleć od wymachiwania lizakiem.

Taka jest logika tego systemu, w którą wpisał się (bo co miał robić?) toruński komendant.

W innych komendach odbywają się setki podobnych rozmów, a słowa padają w nich jeszcze ostrzejsze.

W państwie PO-PSL, w państwie Tuska, nie tylko policja tak działa, inne służby państwowe też. Weźmy urzędy skarbowe. Te również pracują tylko i wyłącznie pod statystykę - byle więcej ściągnąć, byle złupić. Nieważne ilu podatników z torbami puści, ile firm upadnie, ilu przybędzie bezrobotnych, a nawet ilu się powiesi, lub pod kancelaria premiera podpali – ważne jest tylko to, ile naczelnik urzędu skarbowego ściągnie kasy i odprowadzi dla ministra Rostowskiego. Ważniejsze jest ściągnięcie tysiąca złotych, choćby za tym szedł i milion straty. Premie, nagrody i awanse naczelnika nie zależą bowiem od działania dla dobra państwa, nie zależą od troski o interes publiczny. Mam to na piśmie, od ministra, że władza skarbowa jeśli chce może działać nawet wbrew interesowi publicznemu, byle tylko ściągała jak najwięcej kasy. Znam mnóstwo przykładów skutków takiej właśnie polityki, chociażby bankructwo setek prężnie rozwijających się niegdyś rodzinnych firm transportowych.

Albo ZUS. Zalegała mu firma ze składkami, 190 tysięcy złotych. Mógł rozłożyć zaległość na raty, pozwolić firmie przeżyć, ale gdzie tam, za to przecież premii nie dają. Więc wystąpił o upadłość, skasował firmę, w miasteczku pełnym bezrobocia wyprodukował 60 nowych bezrobotnych, spowodował dla państwa wielomilionowe straty, zaległości ZUS-u jeszcze powiększył (bo syndyk też nie płaci, wszystko zagarnia na własne koszty), ale przełożeni go za to chwalą. Statystyce stało się zadość, egzekucja została wdrożona i nawet jakieś niewielkie należności zostały wyegzekwowane, należy się więc premia, w przyszłości może awans.

Przykłady można mnożyć. W sądach, w prokuraturze, we wszelkiego rodzaju urzędach, tak to wszystko żyje, tak to działa. Nie liczy się sens, nie liczy się treść, nie liczy się dobro wspólne ani sprawiedliwość. Liczy się statystyka.

Tuwim powiedział, że są trzy poziomy kłamstwa - kłamstwo pospolite, przysięga i statystyka.

Żyjemy w państwie, w którym kłamstwo wspięło się na najwyższy poziom.

Janusz Wojciechowski

[Fot. PAP/PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook