Jedynie prawda jest ciekawa


Łosiewicz: Państwo oblało kolejny egzamin

24.09.2012

Nie ma wątpliwości, że w przypadku zabójstwa 3-letniego Kacpra oraz 5-letniej Klaudii zawiodło państwo. Choć obrońcy teorii o sprawnym, zdającym wszystkie egzaminy państwie wolą uważać, że to rodzina była patologiczna i do nikogo więcej nie można mieć pretensji o to co się stało.

Ale można i trzeba. W rodzinie zastępczej coś takiego najzwyczajniej nie miało prawa się zdarzyć, bo taka rodzina powinna być pod czujną opieką państwa. Dramat niestety się zdarzył i to dwa razy. Dowodów na winę państwa i jogo urzędników nie brakuje.

W ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że przemoc w domu państwa Cz. zdarzała się wcześniej. I to nie tylko wobec dzieci „cudzych”, którymi państwo Cz. się zajmowali, ale także wobec ich własnych. Ponadto pracownicy szkoły byli informowani, że w domu Cz. słychać jakieś „hałasy”.  Informację tę zgłoszono do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku. Ale urzędnicy byli tak „zarobieni”, że nie mieli czasu się tym zająć, albo po prostu machnęli ręką na jakieś tam„hałasy”. Kto by się przejmował? Przecież wiadomo, że gdzie są dzieci, tam jest hałas.

W CPPR w Pucku w Zespole ds Pieczy Zastępczej pracują 4 osoby (informacja ze strony internetowej). Zawodowych rodzin pod ich opieką w powiecie puckim jest 6. I tylko rodzina Cz. miała pod opieką aż pięcioro dzieci. Ktoś czegoś nie dopatrzył? Czy może znów ktoś wzruszył ramionami, spiesząc się na obiad do domu.

Kropkę nad „i” w całym dramacie stawia dziś babcia zabitych dzieci, która w Super Expressie opowiada o swojej walce o Klaudię.  Okazuje się, że babcia próbowała zrobić coś, by odebrać rodzicom zastępczym prawa do wychowywania dzieci. Po śmierci wnuczka alarmowała prokuratora, kuratora i urzędników PCPR, by ratowali dziewczynkę, siostrę zabitego Kacpra. Żaden z urzędników państwowych nie zrobił nic by ochronić kolejne dziecko. Choć w rodzinie zastępczej państwa Cz. zginął mały chłopczyk, nie zrobiono nic, by odebrać im inne dzieci. Po dwóch miesiącach od śmierci Kacperka zabita została jego siostra.

Zapis rozmów, które publikuje „SE” jest wstrząsający. Urzędnicy zbywali babcię walczącą o życie drugiego dziecka. Prokurator miał do powiedzenia tylko tyle:  „My prowadzimy postępowanie, na chwilę obecną zbieramy materiał (...). Jak pani coś uważa, to niech pani zgłosi to do PCPR-u.” Urzędniczka PCPR-u stwierdziła, że „rodzina zastępcza funkcjonowała w sposób prawidłowy (...). Była przeszkolona do przyjęcia dzieci... a wypadek mógł się zdarzyć w każdej rodzinie”. Kurator zaś radził babci, by złożyła w sądzie uwagi na piśmie.

Ciekawe jak dziś czuje się każda z tych osób, która mogła coś zrobić, a mimo to nie kiwnęła palcem. I niech więc nikt nie mówi, że państwo zrobiło co mogło, a wina leży tylko po stronie rodziny zastępczej. Państwo machnęło ręką na życie dziecka. Najwyraźniej w Polsce chroni się tych co mają kasę i są potrzebni władzy. Biednych i bezbronnych państwo ma w nosie. 

Dorota Łosiewcz

[Fot. Sxc. hu]


Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook