Jedynie prawda jest ciekawa


Łosiewicz: Państwo oblało kolejny egzamin

24.09.2012

Nie ma wątpliwości, że w przypadku zabójstwa 3-letniego Kacpra oraz 5-letniej Klaudii zawiodło państwo. Choć obrońcy teorii o sprawnym, zdającym wszystkie egzaminy państwie wolą uważać, że to rodzina była patologiczna i do nikogo więcej nie można mieć pretensji o to co się stało.

Ale można i trzeba. W rodzinie zastępczej coś takiego najzwyczajniej nie miało prawa się zdarzyć, bo taka rodzina powinna być pod czujną opieką państwa. Dramat niestety się zdarzył i to dwa razy. Dowodów na winę państwa i jogo urzędników nie brakuje.

W ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że przemoc w domu państwa Cz. zdarzała się wcześniej. I to nie tylko wobec dzieci „cudzych”, którymi państwo Cz. się zajmowali, ale także wobec ich własnych. Ponadto pracownicy szkoły byli informowani, że w domu Cz. słychać jakieś „hałasy”.  Informację tę zgłoszono do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku. Ale urzędnicy byli tak „zarobieni”, że nie mieli czasu się tym zająć, albo po prostu machnęli ręką na jakieś tam„hałasy”. Kto by się przejmował? Przecież wiadomo, że gdzie są dzieci, tam jest hałas.

W CPPR w Pucku w Zespole ds Pieczy Zastępczej pracują 4 osoby (informacja ze strony internetowej). Zawodowych rodzin pod ich opieką w powiecie puckim jest 6. I tylko rodzina Cz. miała pod opieką aż pięcioro dzieci. Ktoś czegoś nie dopatrzył? Czy może znów ktoś wzruszył ramionami, spiesząc się na obiad do domu.

Kropkę nad „i” w całym dramacie stawia dziś babcia zabitych dzieci, która w Super Expressie opowiada o swojej walce o Klaudię.  Okazuje się, że babcia próbowała zrobić coś, by odebrać rodzicom zastępczym prawa do wychowywania dzieci. Po śmierci wnuczka alarmowała prokuratora, kuratora i urzędników PCPR, by ratowali dziewczynkę, siostrę zabitego Kacpra. Żaden z urzędników państwowych nie zrobił nic by ochronić kolejne dziecko. Choć w rodzinie zastępczej państwa Cz. zginął mały chłopczyk, nie zrobiono nic, by odebrać im inne dzieci. Po dwóch miesiącach od śmierci Kacperka zabita została jego siostra.

Zapis rozmów, które publikuje „SE” jest wstrząsający. Urzędnicy zbywali babcię walczącą o życie drugiego dziecka. Prokurator miał do powiedzenia tylko tyle:  „My prowadzimy postępowanie, na chwilę obecną zbieramy materiał (...). Jak pani coś uważa, to niech pani zgłosi to do PCPR-u.” Urzędniczka PCPR-u stwierdziła, że „rodzina zastępcza funkcjonowała w sposób prawidłowy (...). Była przeszkolona do przyjęcia dzieci... a wypadek mógł się zdarzyć w każdej rodzinie”. Kurator zaś radził babci, by złożyła w sądzie uwagi na piśmie.

Ciekawe jak dziś czuje się każda z tych osób, która mogła coś zrobić, a mimo to nie kiwnęła palcem. I niech więc nikt nie mówi, że państwo zrobiło co mogło, a wina leży tylko po stronie rodziny zastępczej. Państwo machnęło ręką na życie dziecka. Najwyraźniej w Polsce chroni się tych co mają kasę i są potrzebni władzy. Biednych i bezbronnych państwo ma w nosie. 

Dorota Łosiewcz

[Fot. Sxc. hu]


Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook