Jedynie prawda jest ciekawa

Państwo Islamskie pomoże Putinowi?

12.10.2014

Niby dlaczego Władimir Putin ma się nagle nie okazać sojusznikiem potrzebnym w walce z bliskowschodnim terroryzmem? - pyta w swojej analizie dr Łukasz Jasina.

Analityk i publicysta tygodnika internetowego „Kultura Liberalna” na stronach Instytutu Obywatelskiego zastanawia się, że czy Putin wejdzie do konkretnej gry z Państwem Islamskim, przechodząc z pozycji wroga, na stanowisko pomocnego brata:

„Historia zna takie przykłady, gdy ludzie definiowani niegdyś przez światową wspólnotę demokratyczną jako terroryści lub sponsorzy terroryzmu stawali się nagle ponownie partnerami i jak gdyby nigdy nic podawano im ręce, składano wizyty i przyjmowano w swoich krajach” - pisze dr Jasina.

Jak zaznacza: cały Zachód dla pokonania ISIS jest zdolny porozumieć się z Iranem, prezydentem Syrii, a gdyby było trzeba – prezydentem Rosji.

„Potrzeba zbudowania wszechświatowej koalicji, wspierającej dążenia Stanów Zjednoczonych do zlikwidowania wielkiego niebezpieczeństwa, które rodzi się na Bliskim Wschodzie i jest w stanie uzyskać rangę globalną – może stać się okazją, którą wykorzysta Putin” - analizuje publicysta.

Podkreśla, że obecna sytuacja na Ukrainie nie zapowiada wycofania się rosyjskich wojsk. Wszystkie deklaracje to czysta propaganda mająca na celu zmylić przeciwnika. Problem w tym, że Ukraina jest sama na polu bitwy, co wyraźnie podoba się prezydentowi Rosji.

„Jeśli uda mu się jeszcze uzyskać wstrzymanie polityki sankcji, co pomogłoby mu w przetrwaniupotencjalnego kryzysu gospodarczego – humor kończącego właśnie sześćdziesiąt dwa lata Władimira Władimirowicza może się znacząco poprawić” - kończy dr Łukasz Jasina.

Instytut Obywatelski, lz

[fot: PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook