Jedynie prawda jest ciekawa


„Państwa nie stać na opiekę nad niepełnosprawnymi”

20.03.2014

Rozmowa z Iwoną Hartwich, która wraz z innymi rodzicami dzieci niepełnosprawnych prowadzi okupację Sejmu.

Stefczyk.info: Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na tak ostrą formę protestu, jak strajk okupacyjny? Wraz z dziećmi jesteście obecni w gmachu parlamentu.

Iwoną Hartwich: Od pięciu lat przyjeżdżamy pod Sejm, a dzieci niepełnosprawne są karmione pustymi obietnicami. I to przez premiera polskiego rządu. Od 2009 roku opowiada się nam, że zostanie zbudowany system opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi. Słyszeliśmy, że on będzie gotowy wciągu dwóch lat, potem pięciu. A ostatnio, że na niepełnosprawne dzieci państwo polskie nie ma pieniędzy. Czekamy zatem na premiera, by do nas przyjechał i powiedział nam prosto w twarz, że nie będzie łożył i pomagał rodakom niepełnosprawnym.

Może nas nie stać?

Wobec tego niech premier podpisze umowę z państwami Unii Europejskiej i poprosi, żeby świadczenia na niepełnosprawne dzieci płynęły z krajów UE.

Obietnice budowy systemu, o których Pani wspominała, to sprawa sprzed lat, czy świeże deklaracje rządu? One są utrzymywane?

Obietnice były świeże, ale już 23 stycznia tego roku spotkaliśmy się z premierem i usłyszeliśmy, że państwo nie ma pieniędzy. Oficjalnie trwają prace nad ustawą w tej sprawie, ale na wczorajszym spotkaniu z ministrem Kosiniak-Kamyszem nie usłyszeliśmy, w jaką ona idzie stronę. Rzekomo ona jest, ale nie wiadomo, co się z nią dzieje. Ja przez osiem miesięcy jeździłam na konsultacje prowadzone w związku z tym projektem. Jednak tej ustawy na dziś nie ma.

Jakie są najważniejsze problemy do rozwiązania?

Jeśli od ośmiu lat dostajemy 153 złote zasiłku pielęgnacyjnego na rehabilitację ciężko chorego dziecka to jest absolutnie niewystarczająca pomoc. Rodzic, który od 2009 roku musi walczyć protestując o podwyższenie wysokości zasiłku, obecnie słyszy obietnice, że w 2017 roku pomoc ma osiągnąć wysokość minimalnej krajowej. Jednak my nie możemy czekać do 2017 roku.

To zrozumiałe. Czy państwa akcja w Sejmie spotyka się ze zrozumieniem posłów?

Posłowie niechętnie do nas podchodzą. Szczególnie posłowie z partii rządzących. Dziś nawet poseł PO Grzegorz Schetyna oskarżył rodziców dzieci niepełnosprawnych, że upolityczniamy tę sprawę, że jesteśmy związani z Solidarną Polską, która nas zaprosiła do Sejmu. To jednak nieprawda, nikt z nas nie jest członkiem tej partii. Jesteśmy apolityczni, nie należymy do żadnej partii. Ten problem się zwyczajnie wylał.

W Sejmie obecnie zasiadają posłowie niepełnosprawni. Oni Państwa wspierają?

Nie, jest wręcz przeciwnie. Był dziś u nas pan Libicki i powtarzał notorycznie kłamstwa pani Seredyn, że w 2009 roku dostawaliśmy 420 złotych, a obecnie 820. To nieprawda. Otrzymujemy 620 złotych plus wywalczoną symboliczną 200-złotową pomocy rządowej. Jednak Libicki starał się nam wmówić, że nastąpiła ogromna poprawa. Ten pan jest oderwany od rzeczywistości. On otrzymuje 6 tysięcy złotych na asystenta. A ja będąc asystentem swojego dziecka otrzymuje 620 plus rządową pomoc. Oczekujemy sprawiedliwości.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook