Jedynie prawda jest ciekawa

„Państwa nie stać na opiekę nad niepełnosprawnymi”

20.03.2014

Rozmowa z Iwoną Hartwich, która wraz z innymi rodzicami dzieci niepełnosprawnych prowadzi okupację Sejmu.

Stefczyk.info: Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na tak ostrą formę protestu, jak strajk okupacyjny? Wraz z dziećmi jesteście obecni w gmachu parlamentu.

Iwoną Hartwich: Od pięciu lat przyjeżdżamy pod Sejm, a dzieci niepełnosprawne są karmione pustymi obietnicami. I to przez premiera polskiego rządu. Od 2009 roku opowiada się nam, że zostanie zbudowany system opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi. Słyszeliśmy, że on będzie gotowy wciągu dwóch lat, potem pięciu. A ostatnio, że na niepełnosprawne dzieci państwo polskie nie ma pieniędzy. Czekamy zatem na premiera, by do nas przyjechał i powiedział nam prosto w twarz, że nie będzie łożył i pomagał rodakom niepełnosprawnym.

Może nas nie stać?

Wobec tego niech premier podpisze umowę z państwami Unii Europejskiej i poprosi, żeby świadczenia na niepełnosprawne dzieci płynęły z krajów UE.

Obietnice budowy systemu, o których Pani wspominała, to sprawa sprzed lat, czy świeże deklaracje rządu? One są utrzymywane?

Obietnice były świeże, ale już 23 stycznia tego roku spotkaliśmy się z premierem i usłyszeliśmy, że państwo nie ma pieniędzy. Oficjalnie trwają prace nad ustawą w tej sprawie, ale na wczorajszym spotkaniu z ministrem Kosiniak-Kamyszem nie usłyszeliśmy, w jaką ona idzie stronę. Rzekomo ona jest, ale nie wiadomo, co się z nią dzieje. Ja przez osiem miesięcy jeździłam na konsultacje prowadzone w związku z tym projektem. Jednak tej ustawy na dziś nie ma.

Jakie są najważniejsze problemy do rozwiązania?

Jeśli od ośmiu lat dostajemy 153 złote zasiłku pielęgnacyjnego na rehabilitację ciężko chorego dziecka to jest absolutnie niewystarczająca pomoc. Rodzic, który od 2009 roku musi walczyć protestując o podwyższenie wysokości zasiłku, obecnie słyszy obietnice, że w 2017 roku pomoc ma osiągnąć wysokość minimalnej krajowej. Jednak my nie możemy czekać do 2017 roku.

To zrozumiałe. Czy państwa akcja w Sejmie spotyka się ze zrozumieniem posłów?

Posłowie niechętnie do nas podchodzą. Szczególnie posłowie z partii rządzących. Dziś nawet poseł PO Grzegorz Schetyna oskarżył rodziców dzieci niepełnosprawnych, że upolityczniamy tę sprawę, że jesteśmy związani z Solidarną Polską, która nas zaprosiła do Sejmu. To jednak nieprawda, nikt z nas nie jest członkiem tej partii. Jesteśmy apolityczni, nie należymy do żadnej partii. Ten problem się zwyczajnie wylał.

W Sejmie obecnie zasiadają posłowie niepełnosprawni. Oni Państwa wspierają?

Nie, jest wręcz przeciwnie. Był dziś u nas pan Libicki i powtarzał notorycznie kłamstwa pani Seredyn, że w 2009 roku dostawaliśmy 420 złotych, a obecnie 820. To nieprawda. Otrzymujemy 620 złotych plus wywalczoną symboliczną 200-złotową pomocy rządowej. Jednak Libicki starał się nam wmówić, że nastąpiła ogromna poprawa. Ten pan jest oderwany od rzeczywistości. On otrzymuje 6 tysięcy złotych na asystenta. A ja będąc asystentem swojego dziecka otrzymuje 620 plus rządową pomoc. Oczekujemy sprawiedliwości.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 2. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 3. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 4. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 5. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 6. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 7. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook