Jedynie prawda jest ciekawa


Pani ministrzyco, jak pani nie wstyd!

17.04.2014

Publiczna edukacja dla publicznych dzieci, a prywatna dla prywatnych. Dla jednych zdezelowane busy, a dla drugich rządowe limuzyny.

Joanna Kluzik-Rostkowska, która dostała od premiera Tuska schedę po Krystynie Szumilas, wdraża dzielnie reformę, której, będąc członkiem innej partii, była absolutnie  przeciwna.  Zasłynęła wówczas z powiedzenia: „Nie buduje się domu od dymu z komina”. Ale to stare dzieje... Jako, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, dziś buduje tę reformę ale wciąż  nie widać nawet komina,  tylko siwy dym.  Jakby tego było mało, wystawiła ostatnio cenzurkę swojemu resortowi i  przyznała, że polska szkoła publiczna traktuje dzieci sztampowo, schematycznie i uczy pod klucz,  niejako  obnażając w ten sposób własną nieudolność i brak kompetencji do piastowania urzędu ministra edukacji.

„Mieszkam na peryferiach Warszawy, do każdej szkoły trzeba dojechać. Uznałam, że skoro mają przemierzać pół świata, to niech spróbują szczęścia w takich, które zmuszają do myślenia i krytycznego oglądu świata” -  mówiła Kluzik-Rostkowska dla „Dużego Formatu”.

Szefowa resortu, dla dobra własnych córek, zrezygnowała  z ich publicznej edukacji  i zapisała je do elitarnych placówek, za które płaci 2000 zł. I słusznie, bo wykształcenie jest bardzo ważne. Wydaje się, że dobro dzieci w ogóle leży ministrze wyjątkowo  na sercu. Stara się zadbać o ich bezpieczeństwo i komfort. A jak wiadomo, droga do szkoły może być dość ryzykowna. Zwłaszcza, jeśli przyjrzymy się  busom szkolnym , oceniając ich stan techniczny czy  ulicom bez chodników, niedoborze oznaczonych przejść dla pieszych oraz braku sygnalizacji świetlnej na już istniejących. Tysiące uczniów codziennie ryzykują zdrowiem, a nawet życiem , maszerując do szkoły stromym poboczem, mijając ostre zakręty i rozpędzone  ciężarówki.  Niewiele  lepiej  mają te dzieci, które korzystają z gimbusów i autobusów szkolnych. Jak wynikło z przeprowadzonej w  październiku ubiegłego  kontroli, co ósmy  pojazd, dowożący dzieci do placówek, był w złym stanie technicznym. Dowody rejestracyjne zabierano z różnych powodów - niesprawnych hamulców, układu kierowniczego, łysych opon czy w ogóle braku aktualnych badań technicznych. Zdarzało się, że kierowcy nie posiadali uprawnień do przewozu dzieci.  W tym miejscu warto wspomnieć o "perełkach", takich jak wspólne podróżowanie skazańców i uczniów czy zostawiona na kilka godzin w zamkniętym  gimbusie pięciolatka. A już ewidentną "wisienką na torcie" był zdezelowany autobus z Podlasia, zatrzymany w marcu. Oprócz skorodowanej podłogi, przez którą widać było jezdnię, wycieków płynów, niesprawnych hamulców, miał siedzenia zamocowane drutem do przerdzewiałych elementów konstrukcji.  Takie właśnie trumny na kółkach dowożą dzieci do publicznych szkół. W obliczu czyhających zagrożeń, zrozumiała jest reakcja ministry Joanny Kluzik-Rostkowskiej, której, jak pisałam wcześniej, bezpieczeństwo dzieci leży na sercu. Własnych dzieci. Bo syn pani minister, jak dowiedział się Fakt, pokonuje drogę do szkoły rządową limuzyną prowadzoną przez zawodowego szofera.

I tu nasuwa się pytanie: czy stołek ministra edukacji uprawnia do zabezpieczenia tylko interesów własnych i rodziny, czy jednak szefowa tegoż resortu powinna zadbać o dobro wszystkich polskich uczniów? Czy nie jest hipokryzją wciskanie społeczeństwu propagandy, że kolorowe i przyjazne szkoły czekają na dzieci, a za plecami wyborców – kombinowanie, jak komfortowo i bez uszczerbku,  przepuścić przez system własną latorośl?

Trudno dziwić się rodzicom sześciolatków, że nie darzą zaufaniem ministra edukacji i jej reformy,  skora sama odpowiedzialna za jej wdrożenie, nie zamierza korzystać z jej dobrodziejstw, omijając jak się da, system edukacji publicznej.  Nienajlepsze świadectwo wystawiła minister swojemu resortowi, chwaląc szkoły prywatne za naukę myślenia. Nie wiem jaką pobrała naukę sama ministrzyca Kluzik-Rostkowska, ale z pewnością nauczyła się "myśleć". Szkoda, że tylko o prywatnych potrzebach. Kiedy piastuje się urząd publiczny,  za który pobiera się wynagrodzenie z publicznych podatków, do tego jest się osobą odpowiedzialną za tysiące uczniów, wypada czasem pomyśleć o podopiecznych. Zadbać o ich bezpieczeństwo, drogę do szkoły i odpowiedni kształt edukacji. W przeciwnym razie  zamiast reformy wyjdzie  tylko niezły dym....a za brak "komina" zapłacą polskie dzieci.

Katarzyna Kawlewska

[Fot. Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook