Jedynie prawda jest ciekawa


Pałowana inauguracja Putina

07.05.2018
1270zaprzysiezeneiePutino
Pałowana inauguracja Putina

Chyba nie tak wyobrażał sobie swoje zaprzysiężenie prezydent Rosji Władimir Putin. Start tej kadencji ma bardziej niż ponury.

Spektakularna wizerunkowa klęska w Syrii, pogłębiający się kryzys gospodarczy związany z nowymi, coraz dotkliwszymi sankcjami przyjętymi niedawno przez USA, bolesna porażka w sprawie Skripala, a na sam koniec, zaledwie tydzień po wyborach prezydenckich, pożar domu handlowego w Kemerowie, podczas którego zginęło kilkadziesiąt osób. To jednak nie koniec kłopotów Władimira Putina.

Nawet przygotowana z największym pietyzmem uroczystość zaprzysiężenia nie wyglądała tak, jak tego chciał rosyjski prezydent. Choć na moskiewskim niebie nie było ani jednej chmurki, a tysiące orderów lśniło na wypiętych piersiach asystujących Putinowi żołnierzy, choć kremlowska młodzież promieniała uśmiechami, gratulując Władimirowi Władimirowiczowi rozpoczęcia kolejnej kadencji, a ciut starsi partyjni (i nie tylko) towarzysze i ich małżonki lśnili zagranicznymi toaletami na  równie lśniących marmurach w kremlowskiej sali Andriejewskiej , dostojnie poklaskując pierwszemu spośród nich, to „zagraniczni agenci, dywersanci i sabotażyści”, zrobili wszystko było zakłócić to święto.

Przesadzone? Nie do końca, bo w rosyjskich mediach już pojawiają się takie komentarze, podsycane przez opinie płatnych trolli. Co tak zabolało „Władzę”? Największa od kilku lat fala protestów, która zbiegła się z czasem z prezydencką inauguracją. Choć zbieżność ta przypadkową nie jest – to raczej skutek, pierwszego od dawna nieumiejętnego rozprawienia się „z wewnętrznymi trudnościami”. Do tej pory wystarczyło pogonić pałkami, powsadzać do aresztów, „osztrafować”, zastraszyć i przepędzić zgromadzonych, ewentualnie rozpętać, „krótką zwycięską wojenkę”, gdzieś na Kaukazie czy innej Ukrainie, by odpowiednio ukierunkować emocje rozognionych obywateli. Ale jak widać coś przestało działać. Zamiast dnia jedności władzy z narodem, na moskiewskich (i nie tylko) placach od kilku dni obserwujemy regularne pałowania i zatrzymania, które w ten szczególny dzień zaprzysiężenia dotkliwie psują wizerunek „rosyjskiej demokracji”.

Co ciekawe, ludzie wyszli na ulice nie dlatego, że państwu brakuje środków na opiekę zdrowotną, wypłatę rent i emerytur, także nie ze względu ma drożyznę w sklepach, czy informacje o kolejnych gigantycznych łapówkach czy zaniedbaniach urzędników państwowych – to wszystko znosili cierpliwie i pewnie znosić będą dalej, bo homo sovieticus, wychowany jest, by bohatersko radzić sobie z trudnościami nieznanymi w żadnym innym ustroju! „Pieniędzy nie ma, ale dacie radę” – jak mawia premier Miedwiediew. Wyszli, bo władza, pierwszy raz tak oficjalnie i stanowczo,  próbuję im odebrać i ocenzurować Internet, czyli jedyną przestrzeń, w której może im się wydawać, że żyją normalnie, jak wszyscy cywilizowani ludzie. Tu nie chodzi o wolność, bo Rosjanie do wolności przyzwyczajeni nie są. Nie chodzi o standardy, bo, żeby nikogo nie obrazić, w wielu aspektach mają inne, co pokazują choćby setki filmików na Youtube. Boją się, że zostaną wykluczeni z tej globalnej przestrzeni, bez której zostaną im tylko ich własne dziury w drogach,  chleb za 150 rubli, imitacje iphonów, facebooków i wódki.  

Piotr Filipczyk, fot. FB/tvrainWarto poczytać

 1. tomaszewski18062018 19.06.2018

  J. Tomaszewski odpowiada K. Jandzie. Legendarny bramkarz wzywa Polaków do zrobienia tego samego!

  Krystyna Janda nie darzy przesadnym szacunkiem polskich kibiców.

 2. 1270rossijaasiuraek 14.06.2018

  Uwaga rodzice! Tak teraz młodzież kupuje narkotyki i przesyła sobie nagie zdjęcia

  Nie od dzisiaj wiadomo, że Internet, oprócz wielu niewątpliwych korzyści niesie za sobą mnóstwo zagrożeń. Przede wszystkim dla najmłodszych. Rodzice, często mimo szczerych chęci, nie są w stanie kontrolować wszystkiego, co w Sieci robią ich pociechy

 3. 1270rossijaas 14.06.2018

  Hit. Rosjanie znów malują trawę na zielono i wstawiają sztucznych kibiców

  Zachodnie sankcje są coraz dotkliwsze, rosyjska gospodarka jest w zapaści, stan życia Rosjan wyraźnie się pogarsza

 4. studenci13062018 13.06.2018

  Czego potrzebują strajkujący studenci? „Sałatek wegańskich, mleka sojowego i gier dla zabicia czasu”

  Do protestu warszawskich studentów, którzy nie zgadzają się z przygotowanym przez Jarosława Gowina projektem ustawy o uczelniach wyższych, dołączyli koledzy z Krakowa, Łodzi i Gdańska.

 5. 1270widzetas 13.06.2018

  „Kaczyński to marny przywódca, żaden mąż stanu” – polityczni przegrani oceniają prezesa PiS

  Jan Vincent Rostowski, Leszek Balcerowicz i Janusz Palikot, to postacie, które na trwałe spadły z firmamentu sceny politycznej, a ten ostatni, można to śmiało powiedzieć, przeszedł wręcz do politycznego niebytu. Nie dziwi zatem ich frustracja i niemożność pogodzenia się z tym stanem.

 6. 1270niesiooeks1206 12.06.2018

  Niesiołowski znowu w amoku nienawiści o TV Trwam: Zlikwidować tę antykatolicką sektę!

  Stefan Niesiołowski słynie z agresywnych, przepełnionych jadem i nienawiścią wypowiedzi. Znowu dał popis

 7. 1270waleknapolsacie1206 12.06.2018

  Wałęsa wspiera Jakiego! Ale Trzaskowskiego wspiera bardziej. Znowu "jest za, a nawet przeciw”

  Lech Wałęsa znowu wzniósł się na wyżyny logiki. Były prezydent, którego syn najprawdopodobniej będzie kandydatem PO na prezydenta Gdańska, postanowił zabrać głos w sprawie prezydentury Warszawy

 8. missmundial10062018 10.06.2018

  Gorąco? Co Wy wiecie o upale. To dopiero jest hot! Tak wygląda nowa „Miss Mundialu 2018”

  Mistrzostwa świata jeszcze się nie zaczęły, ale gorące serca kibiców już są rozgrzane do czerwoności.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook