Jedynie prawda jest ciekawa


Pałkiewicz we "wSieci": To nie są żadni uchodźcy

24.03.2016

Znany podróżnik ostrzega przed biernością wobec islamu.

„Świat bardzo się skurczył, zmalał. Odległości kiedyś wymagające wielkiej wyprawy dziś są do przebycia w kilka godzin. Nie lubię tej globalizacji” — wyznaje Jacek Pałkiewicz, podróżnik, odkrywca, dziennikarz, członek rzeczywisty Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie.

W wywiadzie przeprowadzonym przez Jacka i Michała Karnowskich znany podróżnik Jacek Pałkiewicz wspomina swoje wyprawy. Od ucieczki z komunistycznej Polski w celu realizacji swojej pasji podróżniczej, przez samotną wyprawę łodzią ratunkową przez Atlantyk, po ostatnie wyjazdy już w bardziej komfortowych warunkach.

Z rozmowy tej dowiadujemy się także, dlaczego globalizacja to z jednej strony duże ułatwienie życia, a z drugiej, co boli szczególnie podróżnika, ogromne straty.

„Świat się bardzo skurczył, zmalał, odległości kiedyś wymagające wielkiej wyprawy dziś są do przebycia w kilka godzin. Kilka lat temu zjadłem śniadanie w Warszawie, obiad w Lizbonie, kolację w Buenos Aires, a na noc byłem w hotelu w Montevideo” — mówi Pałkiewicz. Dodaje też:

„To jest właśnie globalizacja, której nie lubię. Wyrywa ona korzenie państw i narodów, upodabnia wszystkich do siebie, odbiera urok i wyjątkowość, spłaszcza straszliwie. Wytrawni podróżnicy potrafią sobie oczywiście znaleźć miejsca wyjątkowe, ale trzeba się już nad tym coraz bardziej natrudzić. […] Jeszcze w latach 70. XX w. zorganizowanie niektórych wypraw zajmowało mi półtora roku ciężkiej pracy. Tyle czasu planowałem trasę, gromadziłem mapy, wiedzę o środkach transportu i wszelkich trudnościach. Tak było choćby z wyprawą na Borneo. […] kilka lat temu powtórzyłem tę trasę. Całą wyprawę udało mi się zorganizować w dziesięć dni, i to nie ruszając się sprzed komputera. Każdy bilet można kupić z Warszawy przez internet, każdy hotel zarezerwować. To oczywiście wielka zaleta dla milionów ludzi, ale z mojej perspektywy ta przygoda nie smakuje już tak samo.”

W wywiadzie ten znany podróżnik podzielił się również refleksją na temat imigracji islamskiej w Europie.

„Jestem bardzo krytyczny wobec przyjmowania imigrantów” — stwierdza.

„Zdecydowana większość z nich to nie są żadni uchodźcy, ale ludzie, którzy szukają wygodnego życia w Europie. Jest wiele przypadków, że żądają lepszych hoteli, niż im się oferuje, dostępu do internetu, luksusowego menu i naprawdę nie zachowują się jak ludzie szukający schronienia przed nieszczęściem. We Włoszech, gdzie mieszkamy z żoną sporą część roku, widać skutki tego wszystkiego. Miasteczko rodzinne mojej żony, z 1000-letnią historią, na jej oczach się arabizuje. Zanikają napisy włoskie, dominują arabskie, Europejczycy się wyprowadzają. […] Te napięcia, które są dzisiaj, to zaledwie przedsmak tego, co nas czeka. Tę ogromną falę wykorzystuje się także do przerzutu środków finansowych dla ugrupowań fundamentalistycznych, już i tak mocno obecnych w Europie. Niestety, jeśli Europa się nie obudzi, będzie tylko gorzej.”

Więcej o życiu i podróżach Jacka Pałkiewicza we „wSieci”, w sprzedaży od 21 marca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook