Jedynie prawda jest ciekawa


Palikot – Bubel w modnych okularach

05.10.2011

Z relacji ludzi, którzy organizacyjnie włączyli się w działanie Ruchu, wyłania się ponury obraz.

Wulgarne ataki, insynuacje, które nie znajdują potwierdzenia, prostackie happeningi, seanse nienawiści do Kościoła i do PiS – oto metody Janusza Palikota i jego zaplecza, przy którym nawet kadry Samoobrony przypominają sprawnych, kompetentnych i kulturalnych fachowców. Pierwszy przykład z brzegu to kandydat z Garwolina, Piotr Tylkowski, z którego głupoty śmieje się cały Internet. A kandydat nie pozostaje dłużny: Mam w d... wasze komentarze - odpowiada w kolejnym filmie.
On już wprowadzał „przyjazne państwo”
Próba określenia poglądów RPP, to tak naprawdę wskazanie, jakich wrogów zdefiniował Palikot. W przekazie byłego wiceprzewodniczącego PO i przyjaciela prezydenta Bronisława Komorowskiego wrogami są Kościół, Kaczyński i biurokracja. Wydarzenia pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu pokazały, że na tanim antyklerykalizmie można zbić trochę politycznego kapitału. A na walkę Palikota z biurokracją chyba nikt się nabierze, jeśli weźmie pod uwagę totalną klęskę flagowej (przynajmniej na początku rządów) komisji PO „Przyjazne Państwo”.
Trudno też nabrać się na ideowość  RPP w sferze światopoglądowej. Przykład? Walka o szeroką dostępność aborcji nie jest dla popleczników Palikota zabijaniem nienarodzonych dzieci, tylko walką o wolność decydowania kobiety. Znana aktywistka aborcyjna Wanda Nowicka jest „dwójką” RPP w Warszawie. Jej ideowość obnażył Sąd Rejonowy w Warszawie.
„Organizacja pani Nowickiej jest częścią międzynarodowego koncernu, największego w ogóle, providerów aborcji i antykoncepcji. Pani po prostu jest na liście płac tego przemysłu” – tak stwierdziła publicystka Joanna Najfeld, za co została pozwana przez Wandę Nowicką. Sąd nie tylko przyznał Najfeld rację, ale jeszcze się dziwił, że kandydatka RPP obraża się za mówienie o finansowaniu jej i jej organizacji przez koncerny aborcyjne, skoro takie są fakty.
Jak działa „nowa siła”

Z relacji ludzi, którzy organizacyjnie włączyli się w działanie Ruchu, wyłania się ponury obraz. Efektowne eventy, jak np. rozbijanie młotem muru z pustaków mającego symbolizować monopol dwóch głównych partii, skrywają miałkość obietnic, populizm czy mówiąc wprost zwyczajne oszustwa.
Była prezes stowarzyszenia RPP, Katarzyna Izydorczyk (obecnie kandyduje do Sejmu z listy SLD) mówi wprost: "Uczestniczyłam w świadomym naciąganiu firm z wiedzą, że nie dostaną zapłaty".  Przyznała to w kontekście procesu, jaki toczy się przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Pozew w trybie wyborczym złożył RPP przeciwko Pawłowi Tanajnie, który zarzucał Palikotowi nieregulowanie zaległości finansowych. Według Ruchu, są one kłamstwem i oczerniają dobre imię partii. Po Warszawie jeździ jednak samochód z wielką tablicą na dachu: Palikot, oddaj moje 200 tysięcy za remont biura.
Tak naciąga Palikot
Izydorczyk mówiła też, że cały czas zaciągane były nowe zobowiązania z założeniem, że albo będą one uregulowane po wyborach, gdy Ruch dostanie pieniądze z budżetu państwa, albo rozwiąże się stowarzyszenie i nie trzeba będzie w ogóle płacić.
Proces sądowy pokazał też w całej rozciągłości dlaczego „nowa polityczna siła” nazywa się Ruchem Poparcia Palikota. Były prominentny polityk PO – według słów Izydorczyk – miał wymyślić system punktowy, w którym im ktoś się bardziej zaangażuje w prace na jego rzecz (a także finansowo), tym lepsze miejsce może dostać na liście.
-  Za 1 tys. zł otrzymywało się 1 punkt (punkty miały być też m.in. za wpisy na forach internetowych). Z tych środków miały być opłacane firmy, które najgłośniej upominały się w mediach o zapłacenie im należności przez stowarzyszenie, co godziło w wizerunek Palikota.
Kolejne dobre sondaże (przy których bardzo łatwo majstrować) i pompowanie go w mediach uczyniły z RPP „poważnego gracza”, który na tydzień przed wyborami już rozdaje ministerialne stołki. W samej kampanii jest to być może niegroźne, ale pomyślmy, co byłoby, gdyby taki drobny, bezideowy naciągacz o manierach z więziennego spacerniaka wszedł jednak do Sejmu.

Mariusz Majewski
[Fot. PAP/Wojciech Pacewicz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook