Jedynie prawda jest ciekawa


Pakt zagrożeniem dla polskiej suwerenności

13.03.2012

"Tygodnik Podlaski" opublikował wywiad z prezesem Krajowej SKOK, senatorem Grzegorzem Biereckim, dotyczący ekonomicznych i politycznych skutków przystąpienia Polski do paktu fiskalnego. W rozmowie z gazetą Bierecki rysuje dość pesymistyczny obraz Polski po ratyfikacji dokumentu.

Panie Senatorze, jeszcze w grudniu złożył Pan wniosek do marszałka Borusewicza, aby do porządku obrad posiedzenia Senatu włączyć informację na temat skutków przystąpienia do tak zwanego paktu fiskalnego. Liczył Pan wówczas na to, że poprzez dyskusję w Senacie uda się temu zapobiec. Dzis już wiemy, że się nie udało, że podpisaliśmy tzw. pakt fiskalny, w efekcie czego przekażemy 6 mld euro na płacenie cudzych rachunków.

- Wydarzyła się rzecz znacznie gorsza. Polski premier podpisał akces o przystąpieniu do europejskiego mechanizmu stabilności, który to pakt de facto zmiania kształt Europy. Jeśli polski Parlament ratyfikuje tę decyzję, da rządowi wolną rękę do bezwarunkowego decydowania o losach Polski, na teraz i na przyszłość, bo skutków tego, co nastąpi, cofnąć się już nie da. Innymi słowy Polska będzie całkowicie zależała do woli Donalda Tuska, od woli jednego człowieka będzie zależało, czy mamy być wolni, czy też nie. Nie waham się użyć słów tak mocnych, bo nasza suwerenność jest zagrożona!

Istotnie to bardzo mocne słowa. Ale w czym tkwi to niebezpieczeństwo przystąpienia do europejskiego mechanizmu stabilności, którego nawet nazwa kojarzy się jednoznacznie pozytywnie, a o którym Pan mówi używając aż tak dobitnych sformułowań? Z ogólnodostępnych informacji wynika przecież, że bez ratyfikacji porozumienia o europejskim mechanizmie stabilności – które, przypomnijmy, ma wejść w życie w lipcu tego roku – nie byłoby możliwe otrzymanie ewentualnej pomocy finansowej.

- Niebezpieczeństwo tkwi w powstaniu superośrodka ekonomicznego, instytucji o władzy na niewyobrażalną skalę, którą kierować będą osoby obwarowane superimmunitetami. I tak np. ani EMS ani kierujący tą instytucją nie będą mogli być pozwani przez jakikolwiek trybunał - np. Europejski Trybunał Sprawiedliwości - a będą decydować o takich np. kwestiach, jak dodatkowe wpłaty do unijnej kasy dokonywane przez poszczególne państwa. Kraj wezwany do wpłaty kwoty określonej przez EMS będzie zobowiązany owej wpłaty dokonać w terminie 7 dni i to bez możliwości odwołania. Innymi słowy powstaje instytucja o ogromnych wpływach na wszystkie europejskie narody i będzie to instytucja działająca poza jakąkolwiek demokratyczną kontrolą. To może doprowadzić do wielokrotnego powielenia wariantu greckiego, który w uproszczeniu polega na tym, że Grecja jest dziś zmuszana do oddania niewyobrażalnego majątku tym, którzy doprowadzili do jej zadłużenia. A co do ładnej nazwy to przypomnę, że jedna z największych tyranii w dziejach świata zawierała człon, w którym była mowa o „związku republik”. Też brzmiało ładnie, ale wszyscy pamiętamy, jak wyglądało naprawdę.

Kto będzie kierował tym „superośrodkiem ekonomicznym” o tak olbrzymich możliwościach wpływania na losy niemal wszystkich państw europejskich?

- Decydujące znaczenie ma wielkość wkładu finansowego, a tu, jak wiadomo, pierwszolanowa rolę odgrywają Niemcy. Ten kraj - i może jeszcze w mniejszym stopniu Francja - de facto będzie mógł narzucać swoją wolę wszystkim innym we wszystkich kluczowych kwestiach, które dotyczą ekonomii i gospodarki.

Jakie skutki dla Polski - tak bardzo wprost - przyniesie podpisanie porozumienia o europejskim mechanizmie stabilności?

- Mówiąc najkrócej - w sytuacji ratyfikowania tego dokumentu przez Polskę, jeżeli będziemy na przykład zmuszeni prosić o wsparcie ze środków europejskich, to wpierw będziemy musieli sami wpłacić około 26 mld euro, czyli niemal jedną czwartą naszego budżetu. Możemy się też spodziewać szeregu innych negatywnych następstw, które będą miały katastrofalne skutki dla naszego kraju, jak np. wyrównanie podatku dochodowego i VAT we wszystkich krajach UE. Polacy pracują dziś najdłużej w Europie, ale jednocześnie mają najmniejszą wydajność pracy w Europie. Dzieje się tak z wielu względów, które wynikają z bardzo trudnej sytuacji, w jakiej nasz kraj znajdował się przez ostatnich kilkadziesiąt lat. I ta sytuacja, ta słabość narzędzi, jakimi dysponujemy, jest niwelowana m.in. niższym opodatkowaniem. Podpisanie przez premiera Tuska dokumentu o przystąpieniu do europejskiego mechanizmu stabilności zbliża nas do sytuacji, w której przy głodowych pensjach będziemy płacić takie podatki, jak Niemcy czy Francuzi, co zagrozi konkurencyjności naszej gospodarki i zniszczy popyt wewnętrzny. To będzie dramat dla milionów Polaków i dlatego musimy zrobić wszystko, by do tego nie dopuścić. Przestrzegać, bić w dzwony na larum, jedni się opamiętają, inni zlękną się oceny historii. Naród ma prawo wiedzieć dokąd jest prowadzony i rozstrzygać o swoim losie w referendum.

źródło: Tygodnik Podlaski
[fot. arch]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook