Jedynie prawda jest ciekawa


„Pakt diabłów” na łamach „wSieci Historii”

22.09.2016

"Jak wyglądały pierwsze tygodnie i miesiące „gadzinowej propagandy” na zajętych przez Niemców terytoriach oraz oceny polskiej polityki przedwrześniowej, możemy się zorientować, przeglądając ówczesne gazety wydawane pod okupacją. Na początku trzeba było udowodnić, że Polacy sami są sobie winni tego, co się właśnie stało" – pisze w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Piotr Łysakowski.

Autor, opierając się między innymi na artykułach zamieszczonych w Nowym Kurierze Warszawskim, zwraca uwagę na ogrom kłamstw kolportowanych przez Niemców. Ustami swoich propagandzistów hitlerowcy próbowali wmówić Polakom, że ich kraj znalazł się pod okupacją, ponieważ byli oni okłamywani przez "zaślepioną klikę rządową byłego kraju polskiego" („NKW” 27.10.1939). Próbowano też wytworzyć poczucie istnienia całych „okoliczności obiektywnych”, które sprawiły, że „Wersalski bękart” został „starty z map”. 

W najnowszym wydaniu miesięcznika o Polsce, historii i kulturze „wSieci Historii” Mateusz Kosiński pisze o „polskich skrzydłach nad płonącą Warszawą”. 2 sierpnia 1944 r. dowódca bazy Campo Casale, ppłk Hańcza, otrzymał zaszyfrowany telegram od gen. Bora-Komorowskiego. „Podjęliśmy walkę o godzinie 17.00 dnia 1 sierpnia o Warszawę. Dajcie pilnie zrzuty amunicji i broni ppanc. Na światła »Kostek«, a też na place [...]. Filtry, Kercelego, Ogród Saski, aleję Wojska, Puławska, Belwederska”. Rozpoczęła się walka o oswobodzenie Warszawy. Walczącej stolicy nic tak nie dodawało nadziei jak zrzuty zasobników z amunicją i bronią wykonywane przez lotników – pisze autor. 

„wSieci Historii” przypomina pogrzeb prof. Felczaka na zakopiańskim Pęksowym Brzyzku, na który przybył ambasador Węgier, odczytano listy pożegnalne węgierskiego prezydenta, ministra spraw zagranicznych, Fideszu i Światowego Związku Węgrów. Kim był ten Polak, tak mocno związany z Węgrami? – zastanawia się Wojciech Frazik. 

Autor poświęca swój artykuł Wacławowi Felczakowi, profesorowi historii na powojennym Uniwersytecie Jagiellońskim i znawcy stosunków polsko-węgierskich. Jednak w czasie wojny wsławił się łącznik przerzucający konspiracyjna pocztę między Budapesztem w Warszawą i Londynem. Po zakończeniu wojny nie pogodził się z komunistyczną władzą i w porozumieniu z rządem londyńskim kontynuował działalność łącznikową.

 W nowym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Ewa Czaczkowska przybliża kulisy procesu beatyfikacyjnego siostry Faustyny: Oprócz prac teologów cenzorów niezmiernie ważne dla procesu beatyfikacyjnego siostry Faustyny było oficjalne potwierdzenie przez Kongregację Nauki Wiary, że nie zgłasza sprzeciwu – czytamy w tekście. 

Miesięcznik publikuje fragment książki „Papież, który uwierzył. Jak Karol Wojtyła przekonał Kościół do kultu Bożego Miłosierdzia” (Znak, Kraków 2016), w którym autorka pisze o procesie beatyfikacyjnym siostry Faustyny oraz o staraniach Księdza Michała Sopoćki o ustanowienie święta Bożego Miłosierdzia. Ewa Czaczkowska w książce zauważa, że zarówno działania ks. Sopocki i abp. Wojtyły choć z pozoru były rozbieżne, to zmierzały w jednym celu, jednak każdy z nich widział inną ich kolejność. 

Miesięcznik „wSieci Historii” to najchętniej kupowany magazyn historyczny w Polsce, kolportowany jest w kioskach w całym kraju w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 7,90 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook