Jedynie prawda jest ciekawa


Paderewski jest dziś ignorowany jak w PRL

02.06.2013

Mam nadzieje, że pamiątki po Paderewskim zostaną w Polsce i uda się je w końcu wystawić - mówi Karol Radziwonowicz, prezes Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Przedstawiciele instytucji skierowali list otwarty do ministra kultury i innych decydentów ws. zorganizowania debaty, której celem byłoby ufundowanie muzeum wspaniałego polskiego pianisty.

Stefczyk.info: Jak doszło do tego, że nie ma w Polsce muzeum Ignacego Jana Paderewskiego?
Karol Radziwonowicz: To jest rzeczywiście przykra sprawa, dla mnie tym bardziej dotkliwa, że ojciec stawiał mi zawsze Paderewskiego za wzór. Wzór pianisty, artysty, patrioty i człowieka. Zawsze mi powtarzano, że artysta gra swoim wnętrzem, ma coś w środku i tym może emanować. Dlatego dziwię się, że taki artysta jak Paderewski jest w obecnej Polsce właściwie ignorowany. O ile w czasach polski ludowej Paderewski nie był delikatnie mówiąc postacią honorowaną, ani czczoną to w dzisiejszych czasach ja tego kompletnie nie rozumiem.

Ale muzeum Paderewskiego istniało, a teraz go nie ma, dlaczego?
Muzeum istniało, miało wiele odsłon. Najpierw była kolekcja Paderewskiego, potem było muzeum imienia Paderewskiego, potem powstało muzeum wychodźstwa imienia Paderewskiego, teraz w Warszawie nie ma żadnego z nich. A przecież to był wybitny Polak i honorowy obywatel miasta Warszawy i to honorowe obywatelstwo otrzymał jeszcze w czasach przedwojennych. A do dziś w Warszawie nie ma muzeum, ale nie ma nawet ulicy Paderewskiego.

To wielka szkoda, że nie można wystawić wszystkich pamiątek po Paderewskim, prawda?
Pamiątki po Paderewskim są niezwykle ciekawe, bo on przecież był kolekcjonerem dzieł sztuki z całego świata. I te pamiątki przeznaczył dla Polaków, dla przyszłych pokoleń, a one, można powiedzieć gniją w zasobach Muzeum Narodowego.

Co takiego szczególnego znajduje się w tych zbiorach?
Paderewski był bardzo zachwycony sztuka wschodu i arcydziełem w skali światowej jest jego kolekcja ceramiki japońskiej. Oprócz tego w tej kolekcji jest oczywiście fortepian Paderewskiego. To autentyczny Steinway, który muzyk otrzymał, jako jedyny pianista na świecie w prezencie za zasługi dla firmy. Do dziś taka sytuacja się nie powtórzyła. W kolekcji są setki jego nagród. Wieńce laurowe, medale, naprawdę cała kolekcja jest warta podziwiania.

Czy to prawda, że tym pamiątkom może grozić wywiezienie do Stanów Zjednoczonych?

Ja się tego obawiam. Na razie możemy sobie tutaj dywagować i mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale należy pamiętać o tym, co Paderewski zawarł w swoim testamencie. Są tam takie zdania, gdzie rzeczywiście Paderewski zapisuje zbiory dla Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie i dla przyszłych pokoleń, ale pod jednym warunkiem. Pod warunkiem udostępnienia tych zbiorów Polakom. W momencie, kiedy dzisiaj one nie są udostępniane, tylko raczej trzymane pod kluczem, to można się obawiać, czy komuś choćby z muzeum w Chicago nie przyjdzie do głowy, żeby ten testament po prostu wypełnić. Żebyśmy, jak to często bywa nie obudzili się za późno.

Rozmawiała Agnieszka Żurek
[fot. wikipedia.org/Ewa i Marek wojciechowscy]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook