Jedynie prawda jest ciekawa


Pacjenci dostają po kieszeni

18.10.2012

Ustawa już dała pozytywne rezultaty ale tylko dla NFZ, ograniczając wyraźnie jego wydatki, przeznaczane na refundację leków - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Ucichły protesty lekarzy koordynowane przez Naczelną Radę Lekarską, także pielęgniarki po ostatnim marszu protestacyjnym w Warszawie zorientowały się,że ta ekipa Tuska, nie zamierza się przejmować ich postulatami, służba zdrowia bezsilnie przygląda się jak system opieki zdrowotnej w Polsce się załamuje.

Także pacjenci, odchodząc coraz częściej od okienek aptecznych z niewykupionymi receptami, coraz mocniej czują w swoich portfelach, że reformy w ochronie zdrowia przeprowadzone przez rząd Tuska, wtedy jeszcze z Panią minister Kopacz, kosztują ich coraz więcej.

Potwierdzają to dane jakie otrzymałem w odpowiedzi na swoje interpelacje do ministra zdrowia, dotyczące ilości leków refundowanych wykupionych przez pacjentów, a także kwot refundacji do nich wypłaconych przez NFZ w I półroczu tego roku w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Przypomnijmy tylko, że ustawa tzw. ustawa refundacyjna, uchwalona w maju 2011 roku (i podpisana w czerwcu przez prezydenta Komorowskiego), miała jednak skrzętnie ukryty cel przed opinią publiczną, a w szczególności przed ludźmi chorymi ,mianowicie znaczące zmniejszenie środków finansowych przeznaczanych corocznie przez NFZ na refundację leków.

Głównym instrumentem, który miał ograniczać wydatki na leki refundowane, był swoisty bat finansowy na lekarzy, w postaci zwrotu kwot nienależnej refundacji razem z odsetkami ustalonej przez kontrolerów NFZ.

Kontrole te mogłyby być przeprowadzane w ciągu 5 lat od daty wystawienia recepty, a kontrolowane miało być nie tylko uprawnienie pacjenta do leków refundowanych (a więc czy w momencie wizyty u lekarza był on ubezpieczony, a dokładnie czy miał opłaconą składkę zdrowotną) ale przede wszystkim czy przepisany pacjentowi lek podlega refundacji w danej jednostce chorobowej.

Na skutek nacisku środowiska lekarskiego już na początku tego roku nowelizacją ustawy kontrole lekarzy pod tym względem przez NFZ, zostały wprawdzie zniesione ale ciągle w ustawie znajdują się zapisy nakazujące lekarzowi przepisywanie z refundacją leku tylko w zastosowaniu w stosunku do jednostki chorobowej na którą lek został w Polsce zarejestrowany.

Poza tym lekarz odpowiada materialnie za jakiekolwiek błędy w wystawionej recepcie na leki refundowane, będzie bowiem zobowiązany w takim przypadku do zwrotu kwoty refundacji razem z ustawowymi odsetkami.

Ustawa już dała pozytywne rezultaty ale tylko dla NFZ, ograniczając wyraźnie jego wydatki, przeznaczane na refundację leków.

W jej wyniku jednak pacjenci coraz głębiej sięgają do portfeli aby wykupić przepisane recepty, albo odchodzą od okienek aptecznych kiedy okazuje się, że ich na wykup leków nie stać, a z kolei w szpitalach, konsylia lekarskie coraz częściej zastanawiają się nie jak leczyć pacjenta ale raczej czy dana terapia zostanie przez NFZ sfinansowana.

Wszystkie te tendencje potwierdza niestety odpowiedź ministra zdrowia na moją interpelację w tej sprawie. Dane, które zawiera, dotyczą I półrocza tego roku i okazuje się, że ilość sprzedanych leków refundowanych w porównaniu do I półrocza 2011 roku, zmniejszyła, aż o 48, 6 mln sztuk (z 335,9 mln sztuk do 187,3 mln sztuk).

W ten sposób znacznie zmniejszyła się kwota refundacji poniesionej przez NFZ. Zmniejszyła się ona w I półroczu tego roku w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego o ponad 0.87 mld zł (z 4,25 mld do 3,38 mld zł) co oznacza, że oszczędności NFZ z tego tytułu w całym roku 2012 mogą wynieść blisko 2 mld zł.

W związku z gwałtownym spadkiem ilości sprzedawanych leków refundowanych spadły również globalne kwoty dopłat pacjentów do tych leków, tyle tylko, że te statystyki niestety nie zawierają kosztów ponoszonych przez pacjentów na leki wykupywane z pełną odpłatnością.

W wyniku ustawy refundacyjnej, rząd Tuska wprawdzie doprowadził do wyraźnego zmniejszenia dopłat NFZ do leków refundowanych ale oznacza to wzrost płacenia za leki przez pacjentów z własnej kieszeni, a także odchodzenie przez dużą część z nich z niewykupionymi receptami o czym świadczy gwałtowny spadek liczby sprzedawanych leków refundowanych (w I półroczu tego roku aż blisko o 50 mln sztuk).

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook