Jedynie prawda jest ciekawa


Oszczędności w bankach nie są bezpieczne

12.09.2012

Zdaniem Janusza Szewczaka, głównego ekonomisty SKOK-ów zagrożenie bankructwem banków w Polsce jest bardzo realne.

W rozmowie z Faktem-Pieniądze Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK-ów twierdzi, że w porównaniu z 500 mld zł w lokatach i oszczędnościach zgromadzonych w bankach, 11 mld zgromadzone w BFG to zaledwie niewielki procent.

„Czyli gdyby doszło do jakiegoś oblężenia bankowych okienek, jakiegokolwiek banku w Polsce, uruchomiłoby to prawdziwą lawinę bankructw, bo nie wystarczyłoby pieniędzy z tego funduszu dla wszystkich poszkodowanych. BFG stworzył sobie w ostatnim czasie otwartą linię kredytową w NBP na wypadek zawirowań czyli ewentualnych bankructw. Nie zmienia to jednak faktu, że BFG nie daje pełnej gwarancji. Instytucja ta nie gwarantuje też zwrotu wszystkich oszczędności, bo np. nie obejmuje swym zakresem udziałów w tzw. jednostkach uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, ubezpieczeń, tzw. struktur czyli lokat strukturyzowanych. Te bowiem podlegają innym przepisom" – twierdzi Janusz Szewczak.

Zdaniem ekonomisty fikcją jest oczywiście górna granica gwarancji wypłat (do 100 tys. euro). Bo przecież rzadko który Polak posiada takie oszczędności, a blisko 60 proc. nie ma żadnych odłożonych pieniędzy.

Zdaniem Szewczaka realne jest zagrożenie bankructwem dla banków w Polsce, bo ich właścicielami są stojące na krawędzi bankructwa włoskie, hiszpańskie czy portugalskie instytucje bankowe.

Fakt-Pieniądze/DLOS

[Fot. Janusz Szewczak]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook