Jedynie prawda jest ciekawa


Oszczędności na ulgach na dzieci i waloryzacji

23.11.2011

Premier Tusk wygłaszając expose tam gdzie mówił o oszczędnościach nie informował o szczegółach tych pomysłów. Dopiero po kilku dniach po wypowiedziach ministra Rostowskiego można się zorientować, że rząd Tuska jeżeli mówi, że coś da obywatelom to tylko mówi, ale jeżeli mówi, że zabierze to jednak zabiera.

Wygląda na to, że właśnie dokładnie tak będzie z „modyfikacją” ulg na wychowanie dzieci w podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecnie jest tak, że ulga ta wynosi 1120 zł na każde dziecko do 18 roku życia, a jeżeli uczy się lub studiuje to odlicza się ją do 25 roku życia dziecka.

Konstrukcja ulgi jest taka, że odlicza się ją od kwoty należnego podatku dochodowego rodziców (rodzica), a więc w pełnej wysokości mogą odliczyć ją tylko ci rodzice którzy mają odpowiednio wysokie dochody i w związku z tym wysokie kwoty należnego podatku dochodowego.

Szczególnie w przypadku rodzin wielodzietnych, a więc tych z trójką i większą ilością dzieci tego rodzaju sytuacje zdarzają się rzadko więc już obecnie sporo takich rodzin w Polsce mimo istnienia takiej możliwości nie odlicza ulg na dzieci w pełnej wysokości, ponieważ nie ma ich z czego odliczać.

Premier Tusk w swoim expose zaoferował takim rodzinom podwyższenie ulgi na 3 i kolejne dzieci o 50%, a więc do kwoty 1680 zł tyle tylko, że większość rodzin z tego dobrodziejstwa nie skorzysta.

Była to więc szczególnie cyniczna propozycja podwyżki ulgi na wychowanie dzieci dla rodzin wielodzietnych ze świadomością, że tylko niewiele z nich będzie mogło skorzystać z tego zwiększonego odliczenia.

Za to już wiemy, że odebranie ulgi na pierwsze dziecko rodzinom, które mają dochody roczne przekraczające 85 tys. zł będzie dotyczyło około 300 tys. rodzin i przyniesie oszczędności budżetowe w wysokości około 400 mln zł.

Prawda, że PR-owsko doskonale, podwyższamy ulgi na dzieci w rodzinach wielodzietnych, choć w praktyce rzadko kto z nich skorzysta, a zabieramy ulgi na pierwsze dziecko w „bogatych” rodzinach, tak jakby na tych dzieciach polskiemu państwu wcale nie zależało.

Trzeba przy okazji przypomnieć, że na dzieci rodziców nie płacących podatku dochodowego (bezrobotnych bez prawa do zasiłku, żyjących z pomocy społecznej, a także dzieci rolników) nie ma żadnych ulg, a właśnie te rodziny są najczęściej wielodzietne.

Drugim dobrodziejstwem, które ogłosił w expose premier Tusk było wprowadzenie kwotowej waloryzacji emerytur i rent. Pomysł ten został przyjęty bardzo ciepło chociaż już raz podczas rządów PiS ustawę o waloryzacji kwotowej rent i emerytur uchwalono.

Tyle tylko, że zakwestionował ją Trybunał Konstytucyjny jako niezgodną z ustawą zasadniczą i wtedy rząd Kaczyńskiego oprócz waloryzacji procentowej zaproponował jednorazowy kwotowy dodatek dla emerytów i rencistów o najniższym poziomie świadczeń.

Waloryzację świadczeń emerytalno rentowych przeprowadza się wskaźnikiem inflacji z poprzedniego roku powiększonym o 20% udział we wzroście przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce czyli za rok ubiegły byłaby to waloryzacja na poziomie około 6%.

Okazuje się jednak, że zmiana sposobu waloryzacji wcale nie oznacza, że kwotę przewidzianą na jej przeprowadzenie rozliczy się proporcjonalnie na wszystkich pobierających świadczenia.

Rostowski chce oszczędzić na każdym emerycie i renciście około 50 zł miesięcznie i to pozwoli mu zmniejszyć wydatki na waloryzację świadczeń o około 4,5 mld zł rocznie.

I znowu PR-owsko pomysł prezentuje się świetnie, każdy emeryt niezależnie od tego jaką ma kwotę świadczenia, dostanie taką samą kwotę waloryzacji tyle tylko, że jednocześnie złoży się na oszczędności budżetowe , średnio kwotą 600 zł w stosunku rocznym

Zbigniew Kuźmiuk

niezalezna.pl

(fot.sxc.hu)

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook