Jedynie prawda jest ciekawa


Ostry list Kaczyńskiego do Camerona

24.12.2013

Prezes Kaczyński w ten sposób dowodzi, że polityczne sojusze są w Europie są ważne ale jeszcze ważniejsze są dla niego, a także Prawa i Sprawiedliwości polskie interesy – pisze poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Premier W. Brytanii David Cameron odpowiadając na pytanie jednego z posłów w Izbie Gmin pod koniec listopada tego roku, a także na konferencji prasowej podczas ostatniego unijnego szczytu w Brukseli, stwierdził, że otwarcie granic jego kraju w 2004 roku dla obywateli państw Europy Środkowo-Wschodniej było „ogromnym błędem”.

Sugerował także, że wielu obywateli pochodzących z krajów Europy Środkowo-Wschodniej ma zbyt łatwy dostęp do systemu zasiłkowego W. Brytanii, ba że przyjeżdżają tutaj nie do pracy tylko po to aby z tych zasiłków korzystać.

Podobne rozważania zamieścił w artykule opublikowanym niedawno w „Financial Times”, wymieniając tutaj wprost Polaków jako tych, którzy najczęściej korzystają z brytyjskiego systemu wsparcia socjalnego.

Cameron przed przyszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego w ten sposób, próbuje upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu.

Mówiąc o ogromnym błędzie popełnionym przez brytyjski rząd w 2004 roku, atakuje Partię pracy, która w tym czasie rządziła w tym kraju i w ten sposób osłabia jej szanse wyborcze.

Z kolei kiedy zwraca uwagę na korzystanie przez cudzoziemców z systemu wsparcia socjalnego i zapowiadając ograniczenie tej pomocy od 1 stycznia 2014 roku, próbuje wybijać argumenty przedstawicielom eurosceptycznej i antyimigracyjnej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), która okrąża go z prawej strony.

Mimo tego, że europosłowie Prawa i Sprawiedliwości pracują od blisko 5 lat w tej samej frakcji Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, prezes Jarosław Kaczyński zdecydował się napisać do premiera Davida Camerona ostry w tonie list, w którym wyraża stanowczy sprzeciw wobec ostatnich wystąpień szefa brytyjskiego rządu.

Pisze, że ze zdziwieniem i zaskoczeniem odebrał te wypowiedzi i zapowiada, że podtrzymywanie tego rodzaju retoryki przez brytyjskiego premiera, znacząco utrudni współpracę w ramach tej samej frakcji w Parlamencie Europejskim.

Prezes Kaczyński w ten sposób dowodzi, że polityczne sojusze są w Europie są ważne ale jeszcze ważniejsze są dla niego, a także Prawa i Sprawiedliwości polskie interesy, w tym przypadku interesy Polaków, którzy najczęściej „za chlebem” wyemigrowali do W. Brytanii.

Niestety mimo tego, że David Cameron wystąpił z tymi „rewelacjami” podczas szczytu w Brukseli, a także tuż po nim na konferencji prasowej, nie spotkał się tam z żadną reakcją premiera Tuska.

Ba tej reakcji nie ma do tej pory, a od rzeczników rządu i prezydenta RP, można było wczoraj usłyszeć, że żadnej interwencji w tej sprawie jednak nie będzie.Niestety żadnej reakcji nie było i nie ma do tej pory kiedy w maju tego roku pojawiły się mediach bulwersujące informacje o tym, że cztery kraje W. Brytania, Niemcy, Austria i Holandia, podjęły intensywne starania w prezydencji irlandzkiej o przygotowanie przepisów ogólnounijnych pozwalających na wprowadzenie w poszczególnych krajach UE ograniczeń w korzystaniu z systemu zabezpieczenia społecznego (np. zasiłków chorobowych, macierzyńskich, dla bezrobotnych) przez pracowników cudzoziemskich z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Po krytyce Komisji Europejskiej w trzech krajach Niemczech, Austrii i Holandii prace na tymi ograniczeniami zostały spowolnione, natomiast W. Brytania takie ograniczenia wprowadza dla wszystkich tych którzy przybędą do tego kraju po 1 stycznia 2014 roku.

Wprawdzie oficjalnie mówi się, że ma to przeciwdziałać wykorzystywaniu systemu wsparcia socjalnego przez Bułgarów i Rumunów, dla których od tego momentu brytyjski rynek pracy także będzie otwarty ale wygląda na to, że restrykcje dotkną wszystkich imigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej.

Zasiłek dla bezrobotnych będzie przysługiwał dopiero po 3 miesiącach od zarejestrowania się, po 6 miesiącach korzystania z niego będzie on blokowany jeżeli bezrobotny nie ma realnych szans na zatrudnienie, wstrzymuje się zasiłki mieszkaniowe dla bezrobotnych, a zasiłek wyrównawczy przysługujący nisko wynagradzanym pracownikom, będzie przysługiwał tylko tym, którzy spełnią wymogi specjalnego testu oceniającego ich zarobkowy potencjał.

Ale niestety i w tej sprawie choć wygląda ona na jawną dyskryminację cudzoziemców w tym głównie Polaków, rząd Donalda Tuska, siedzi cicho.

Zbigniew Kuźmiuk

Poseł PiS

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook