Jedynie prawda jest ciekawa


Ostry list Kaczyńskiego do Camerona

24.12.2013

Prezes Kaczyński w ten sposób dowodzi, że polityczne sojusze są w Europie są ważne ale jeszcze ważniejsze są dla niego, a także Prawa i Sprawiedliwości polskie interesy – pisze poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Premier W. Brytanii David Cameron odpowiadając na pytanie jednego z posłów w Izbie Gmin pod koniec listopada tego roku, a także na konferencji prasowej podczas ostatniego unijnego szczytu w Brukseli, stwierdził, że otwarcie granic jego kraju w 2004 roku dla obywateli państw Europy Środkowo-Wschodniej było „ogromnym błędem”.

Sugerował także, że wielu obywateli pochodzących z krajów Europy Środkowo-Wschodniej ma zbyt łatwy dostęp do systemu zasiłkowego W. Brytanii, ba że przyjeżdżają tutaj nie do pracy tylko po to aby z tych zasiłków korzystać.

Podobne rozważania zamieścił w artykule opublikowanym niedawno w „Financial Times”, wymieniając tutaj wprost Polaków jako tych, którzy najczęściej korzystają z brytyjskiego systemu wsparcia socjalnego.

Cameron przed przyszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego w ten sposób, próbuje upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu.

Mówiąc o ogromnym błędzie popełnionym przez brytyjski rząd w 2004 roku, atakuje Partię pracy, która w tym czasie rządziła w tym kraju i w ten sposób osłabia jej szanse wyborcze.

Z kolei kiedy zwraca uwagę na korzystanie przez cudzoziemców z systemu wsparcia socjalnego i zapowiadając ograniczenie tej pomocy od 1 stycznia 2014 roku, próbuje wybijać argumenty przedstawicielom eurosceptycznej i antyimigracyjnej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), która okrąża go z prawej strony.

Mimo tego, że europosłowie Prawa i Sprawiedliwości pracują od blisko 5 lat w tej samej frakcji Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, prezes Jarosław Kaczyński zdecydował się napisać do premiera Davida Camerona ostry w tonie list, w którym wyraża stanowczy sprzeciw wobec ostatnich wystąpień szefa brytyjskiego rządu.

Pisze, że ze zdziwieniem i zaskoczeniem odebrał te wypowiedzi i zapowiada, że podtrzymywanie tego rodzaju retoryki przez brytyjskiego premiera, znacząco utrudni współpracę w ramach tej samej frakcji w Parlamencie Europejskim.

Prezes Kaczyński w ten sposób dowodzi, że polityczne sojusze są w Europie są ważne ale jeszcze ważniejsze są dla niego, a także Prawa i Sprawiedliwości polskie interesy, w tym przypadku interesy Polaków, którzy najczęściej „za chlebem” wyemigrowali do W. Brytanii.

Niestety mimo tego, że David Cameron wystąpił z tymi „rewelacjami” podczas szczytu w Brukseli, a także tuż po nim na konferencji prasowej, nie spotkał się tam z żadną reakcją premiera Tuska.

Ba tej reakcji nie ma do tej pory, a od rzeczników rządu i prezydenta RP, można było wczoraj usłyszeć, że żadnej interwencji w tej sprawie jednak nie będzie.Niestety żadnej reakcji nie było i nie ma do tej pory kiedy w maju tego roku pojawiły się mediach bulwersujące informacje o tym, że cztery kraje W. Brytania, Niemcy, Austria i Holandia, podjęły intensywne starania w prezydencji irlandzkiej o przygotowanie przepisów ogólnounijnych pozwalających na wprowadzenie w poszczególnych krajach UE ograniczeń w korzystaniu z systemu zabezpieczenia społecznego (np. zasiłków chorobowych, macierzyńskich, dla bezrobotnych) przez pracowników cudzoziemskich z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Po krytyce Komisji Europejskiej w trzech krajach Niemczech, Austrii i Holandii prace na tymi ograniczeniami zostały spowolnione, natomiast W. Brytania takie ograniczenia wprowadza dla wszystkich tych którzy przybędą do tego kraju po 1 stycznia 2014 roku.

Wprawdzie oficjalnie mówi się, że ma to przeciwdziałać wykorzystywaniu systemu wsparcia socjalnego przez Bułgarów i Rumunów, dla których od tego momentu brytyjski rynek pracy także będzie otwarty ale wygląda na to, że restrykcje dotkną wszystkich imigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej.

Zasiłek dla bezrobotnych będzie przysługiwał dopiero po 3 miesiącach od zarejestrowania się, po 6 miesiącach korzystania z niego będzie on blokowany jeżeli bezrobotny nie ma realnych szans na zatrudnienie, wstrzymuje się zasiłki mieszkaniowe dla bezrobotnych, a zasiłek wyrównawczy przysługujący nisko wynagradzanym pracownikom, będzie przysługiwał tylko tym, którzy spełnią wymogi specjalnego testu oceniającego ich zarobkowy potencjał.

Ale niestety i w tej sprawie choć wygląda ona na jawną dyskryminację cudzoziemców w tym głównie Polaków, rząd Donalda Tuska, siedzi cicho.

Zbigniew Kuźmiuk

Poseł PiS

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook