Jedynie prawda jest ciekawa


Ostatnie cygaro Tuska

15.01.2014

Często usłyszeć można charakterystyczne pytanie, zwłaszcza jeśli nie jest się entuzjastą obecnej władzy. Otóż pytanie brzmi – czy nie boisz się krytykować rządu, władzy bądź bezpośrednio samego Donalda Tuska?

Pytanie w każdym normalnym, demokratycznym, wolnorynkowym kraju byłoby absurdalne, jednak Polska nie jest krajem ani demokratycznym, ani wolnorynkowym. Otóż w chwili obecnej odpowiedź na to pytanie musi brzmieć „nie” – nie trzeba się już bać krytykować Tuska, bo Tusk jest już skończony. Dowodem na to jest okładka dziennika „Fakt” na której Donald Tusk wygrzewa się w słońcu z cygarem w ustach.

To, że Donald Tusk jest pasjonatem palenia cygar jest faktem znanym od wielu lat. Cezary Gmyz kilka miesięcy temu wskazywał, że o ile znalezienie zdjęć premiera podczas gry w piłkę czy odpoczynku w Sopocie jest banalne, to znalezienie zdjęcia z ulubionego hobby Tuska – palenia cygar – jest niemożliwe. Gmyz wskazywał na fakt, iż w Polsce – kraju przecież wciąż tragicznie wręcz biednym, z rosnącymi dysproporcjami i potężną, neo-feudalną czerwoną „arystokracją” – palenie cygara jest przez szeroko pojętą opinię publiczną uznawane za mało akceptowalne. Dziennikarz śledczy uważał, iż wyciek zdjęcia Tuska z cygarem będzie znakiem, iż odnowa w duchu socjalistycznym jest już blisko a sam Tusk – jest skończony.

O owej odnowie w duchu socjalistycznym pisał wielokrotnie Rafał Ziemkiewicz, ja sam także pisałem o tym niejednokrotnie, więc tutaj, Państwo wybaczą, zamieszczę tylko wersję maksymalnie skróconą. Wersja skrócona jest więc taka: Platforma a konkretnie, sam Tusk przez kilka lat władzy powrócił w Polsce do systemu monopartii, a w systemie monopartii nie ma innego sposobu zmian we władzach niż poprzez kontrolowane kryzysy mające rozgrywać i rozbijać emocje społeczne, przy jednoczesnym dokonywaniu zmian w strukturze władzy bez reformowania całości i tak nie funkcjonującego systemu. Tak jak w PRL Grudzień 70’ „zdjął” Gomułkę, tak samo w III RP jakiś kryzys będzie miał „zdjąć” zużytego Donalda Tuska i zastąpienia go kimś innym.

Czas jest znakomity. Rok 2014 to rok wyborów europejskich, od których wyniku zależy europejski los Donalda Tuska. W kraju (co świetnie opisał „wSieci” Piotr Zaremba) trwa tymczasem gra między Bronisławem Komorowskim a ośrodkiem premiera. Nie są to jednak główne ośrodki władzy w Polsce – istotniejsza jest tutaj ciemna materia wokół tych środowisk, czyli kliki, koterie i sitwy realnie rządzące naszym (przepraszam – ich) państwem. To są prawdziwi decydenci władzy, we władzy oficjalnej, jawnej nie zasiadający – zasiadający natomiast w koncernach, mediach i innych potężnych tworach. To od ich wsparcia lub jego braku zależą losy Tuska.

I te losy wydają się marne. Tusk jeszcze bardziej skonsolidował niedawno władzę w partii, faktycznie czyniąc z niej „jedną pięść” i chcąc sitwie pokazać, że to wciąż on, Donald, jest ich opiekunem i dobrodziejem. Wysłał sygnał „nie zmieniajcie mnie, bo wciąż jestem mocny”. Ale sitwy już nie chcą słuchać, bo pojawił się kandydat o wiele lepszy, lepiej się nadający i bardziej znośny dla opinii publicznej. Domyślają się już Państwo o kogo chodzi? Podpowiem – zastanówcie się dobrze. Razem.

I odnowa nastąpi. Partia będzie ta sama, ale nie taka sama. Błędy i wypaczenia Tuskizmu zostaną napiętnowane i odrzucone.

Ta odnowa już trwa. Proszę zwrócić uwagę na to jak wiele szczurów ucieka z tonącego okrętu jakim jest Platforma Obywatelska. Jak wiele gwiazd ekranu i estrady odkrywa nagle po hołubionej dotychczas stronie błędy i wypaczenia. Jak wielu polityków odkrywa, że „nie po to się zapisywali”, o odejściu platformerskiej młodzieżówki nie wspomnę.

A że Tusk umiera długo? Agonia bywa niestety często bardzo bolesna i bardzo długa. Ta agonia to jednak agonia polityczna i zakończy się w Brukseli. Chyba, że zaczniemy wreszcie poważnie traktować wybory. Przede wszystkim – te najbliższe.

Arkady Saulski

fot. PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook