Jedynie prawda jest ciekawa


Ostatnie cygaro Tuska

15.01.2014

Często usłyszeć można charakterystyczne pytanie, zwłaszcza jeśli nie jest się entuzjastą obecnej władzy. Otóż pytanie brzmi – czy nie boisz się krytykować rządu, władzy bądź bezpośrednio samego Donalda Tuska?

Pytanie w każdym normalnym, demokratycznym, wolnorynkowym kraju byłoby absurdalne, jednak Polska nie jest krajem ani demokratycznym, ani wolnorynkowym. Otóż w chwili obecnej odpowiedź na to pytanie musi brzmieć „nie” – nie trzeba się już bać krytykować Tuska, bo Tusk jest już skończony. Dowodem na to jest okładka dziennika „Fakt” na której Donald Tusk wygrzewa się w słońcu z cygarem w ustach.

To, że Donald Tusk jest pasjonatem palenia cygar jest faktem znanym od wielu lat. Cezary Gmyz kilka miesięcy temu wskazywał, że o ile znalezienie zdjęć premiera podczas gry w piłkę czy odpoczynku w Sopocie jest banalne, to znalezienie zdjęcia z ulubionego hobby Tuska – palenia cygar – jest niemożliwe. Gmyz wskazywał na fakt, iż w Polsce – kraju przecież wciąż tragicznie wręcz biednym, z rosnącymi dysproporcjami i potężną, neo-feudalną czerwoną „arystokracją” – palenie cygara jest przez szeroko pojętą opinię publiczną uznawane za mało akceptowalne. Dziennikarz śledczy uważał, iż wyciek zdjęcia Tuska z cygarem będzie znakiem, iż odnowa w duchu socjalistycznym jest już blisko a sam Tusk – jest skończony.

O owej odnowie w duchu socjalistycznym pisał wielokrotnie Rafał Ziemkiewicz, ja sam także pisałem o tym niejednokrotnie, więc tutaj, Państwo wybaczą, zamieszczę tylko wersję maksymalnie skróconą. Wersja skrócona jest więc taka: Platforma a konkretnie, sam Tusk przez kilka lat władzy powrócił w Polsce do systemu monopartii, a w systemie monopartii nie ma innego sposobu zmian we władzach niż poprzez kontrolowane kryzysy mające rozgrywać i rozbijać emocje społeczne, przy jednoczesnym dokonywaniu zmian w strukturze władzy bez reformowania całości i tak nie funkcjonującego systemu. Tak jak w PRL Grudzień 70’ „zdjął” Gomułkę, tak samo w III RP jakiś kryzys będzie miał „zdjąć” zużytego Donalda Tuska i zastąpienia go kimś innym.

Czas jest znakomity. Rok 2014 to rok wyborów europejskich, od których wyniku zależy europejski los Donalda Tuska. W kraju (co świetnie opisał „wSieci” Piotr Zaremba) trwa tymczasem gra między Bronisławem Komorowskim a ośrodkiem premiera. Nie są to jednak główne ośrodki władzy w Polsce – istotniejsza jest tutaj ciemna materia wokół tych środowisk, czyli kliki, koterie i sitwy realnie rządzące naszym (przepraszam – ich) państwem. To są prawdziwi decydenci władzy, we władzy oficjalnej, jawnej nie zasiadający – zasiadający natomiast w koncernach, mediach i innych potężnych tworach. To od ich wsparcia lub jego braku zależą losy Tuska.

I te losy wydają się marne. Tusk jeszcze bardziej skonsolidował niedawno władzę w partii, faktycznie czyniąc z niej „jedną pięść” i chcąc sitwie pokazać, że to wciąż on, Donald, jest ich opiekunem i dobrodziejem. Wysłał sygnał „nie zmieniajcie mnie, bo wciąż jestem mocny”. Ale sitwy już nie chcą słuchać, bo pojawił się kandydat o wiele lepszy, lepiej się nadający i bardziej znośny dla opinii publicznej. Domyślają się już Państwo o kogo chodzi? Podpowiem – zastanówcie się dobrze. Razem.

I odnowa nastąpi. Partia będzie ta sama, ale nie taka sama. Błędy i wypaczenia Tuskizmu zostaną napiętnowane i odrzucone.

Ta odnowa już trwa. Proszę zwrócić uwagę na to jak wiele szczurów ucieka z tonącego okrętu jakim jest Platforma Obywatelska. Jak wiele gwiazd ekranu i estrady odkrywa nagle po hołubionej dotychczas stronie błędy i wypaczenia. Jak wielu polityków odkrywa, że „nie po to się zapisywali”, o odejściu platformerskiej młodzieżówki nie wspomnę.

A że Tusk umiera długo? Agonia bywa niestety często bardzo bolesna i bardzo długa. Ta agonia to jednak agonia polityczna i zakończy się w Brukseli. Chyba, że zaczniemy wreszcie poważnie traktować wybory. Przede wszystkim – te najbliższe.

Arkady Saulski

fot. PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook