Jedynie prawda jest ciekawa


Ostatnie cygaro Tuska

15.01.2014

Często usłyszeć można charakterystyczne pytanie, zwłaszcza jeśli nie jest się entuzjastą obecnej władzy. Otóż pytanie brzmi – czy nie boisz się krytykować rządu, władzy bądź bezpośrednio samego Donalda Tuska?

Pytanie w każdym normalnym, demokratycznym, wolnorynkowym kraju byłoby absurdalne, jednak Polska nie jest krajem ani demokratycznym, ani wolnorynkowym. Otóż w chwili obecnej odpowiedź na to pytanie musi brzmieć „nie” – nie trzeba się już bać krytykować Tuska, bo Tusk jest już skończony. Dowodem na to jest okładka dziennika „Fakt” na której Donald Tusk wygrzewa się w słońcu z cygarem w ustach.

To, że Donald Tusk jest pasjonatem palenia cygar jest faktem znanym od wielu lat. Cezary Gmyz kilka miesięcy temu wskazywał, że o ile znalezienie zdjęć premiera podczas gry w piłkę czy odpoczynku w Sopocie jest banalne, to znalezienie zdjęcia z ulubionego hobby Tuska – palenia cygar – jest niemożliwe. Gmyz wskazywał na fakt, iż w Polsce – kraju przecież wciąż tragicznie wręcz biednym, z rosnącymi dysproporcjami i potężną, neo-feudalną czerwoną „arystokracją” – palenie cygara jest przez szeroko pojętą opinię publiczną uznawane za mało akceptowalne. Dziennikarz śledczy uważał, iż wyciek zdjęcia Tuska z cygarem będzie znakiem, iż odnowa w duchu socjalistycznym jest już blisko a sam Tusk – jest skończony.

O owej odnowie w duchu socjalistycznym pisał wielokrotnie Rafał Ziemkiewicz, ja sam także pisałem o tym niejednokrotnie, więc tutaj, Państwo wybaczą, zamieszczę tylko wersję maksymalnie skróconą. Wersja skrócona jest więc taka: Platforma a konkretnie, sam Tusk przez kilka lat władzy powrócił w Polsce do systemu monopartii, a w systemie monopartii nie ma innego sposobu zmian we władzach niż poprzez kontrolowane kryzysy mające rozgrywać i rozbijać emocje społeczne, przy jednoczesnym dokonywaniu zmian w strukturze władzy bez reformowania całości i tak nie funkcjonującego systemu. Tak jak w PRL Grudzień 70’ „zdjął” Gomułkę, tak samo w III RP jakiś kryzys będzie miał „zdjąć” zużytego Donalda Tuska i zastąpienia go kimś innym.

Czas jest znakomity. Rok 2014 to rok wyborów europejskich, od których wyniku zależy europejski los Donalda Tuska. W kraju (co świetnie opisał „wSieci” Piotr Zaremba) trwa tymczasem gra między Bronisławem Komorowskim a ośrodkiem premiera. Nie są to jednak główne ośrodki władzy w Polsce – istotniejsza jest tutaj ciemna materia wokół tych środowisk, czyli kliki, koterie i sitwy realnie rządzące naszym (przepraszam – ich) państwem. To są prawdziwi decydenci władzy, we władzy oficjalnej, jawnej nie zasiadający – zasiadający natomiast w koncernach, mediach i innych potężnych tworach. To od ich wsparcia lub jego braku zależą losy Tuska.

I te losy wydają się marne. Tusk jeszcze bardziej skonsolidował niedawno władzę w partii, faktycznie czyniąc z niej „jedną pięść” i chcąc sitwie pokazać, że to wciąż on, Donald, jest ich opiekunem i dobrodziejem. Wysłał sygnał „nie zmieniajcie mnie, bo wciąż jestem mocny”. Ale sitwy już nie chcą słuchać, bo pojawił się kandydat o wiele lepszy, lepiej się nadający i bardziej znośny dla opinii publicznej. Domyślają się już Państwo o kogo chodzi? Podpowiem – zastanówcie się dobrze. Razem.

I odnowa nastąpi. Partia będzie ta sama, ale nie taka sama. Błędy i wypaczenia Tuskizmu zostaną napiętnowane i odrzucone.

Ta odnowa już trwa. Proszę zwrócić uwagę na to jak wiele szczurów ucieka z tonącego okrętu jakim jest Platforma Obywatelska. Jak wiele gwiazd ekranu i estrady odkrywa nagle po hołubionej dotychczas stronie błędy i wypaczenia. Jak wielu polityków odkrywa, że „nie po to się zapisywali”, o odejściu platformerskiej młodzieżówki nie wspomnę.

A że Tusk umiera długo? Agonia bywa niestety często bardzo bolesna i bardzo długa. Ta agonia to jednak agonia polityczna i zakończy się w Brukseli. Chyba, że zaczniemy wreszcie poważnie traktować wybory. Przede wszystkim – te najbliższe.

Arkady Saulski

fot. PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook