Jedynie prawda jest ciekawa


Ostatnia nadzieja lewicy czy Oluś?

05.01.2013

Aleksander Kwaśniewski - ostatnia nadzieja lewicy czy „Oluś który, za co się brał, zawsze spier...”? Czy złotousty Józef Oleksy trafnie ocenił swojego kolegę? Przyszłość pokaże.

Od kilkunastu miesięcy, od słabego wyniku wyborczego SLD w wyborach parlamentarnych 2011, wielu polityków tej partii i lewicowych publicystów cyklicznie wieszczy powrót Aleksandra Kwaśniewskiego do czynnego życia partyjnego. Wielu go do tego powrotu namawia. Ostatnio jesteśmy świadkami ciągłych  spekulacji, że były prezydent może być patronem listy lewicowej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Aleksander Kwaśniewski jest w tych spekulacjach i oczekiwaniach ostatnią nadzieją lewicy, Mojżeszem, który ma zaprowadzić lewicę do zwycięstwa w wyborach.

Aleksander Kwaśniewski był politykiem zręcznym i skutecznym. Tego odmówić mu nie można. Wszak dwukrotnie wygrał wybory prezydenckie. Ale trzeba pamiętać, że czasy, kiedy odnosił zwycięstwa były inne. Aleksander Kwaśniewski wraz z małżonką korzystali z bardzo skutecznej osłony medialnej. Ówczesne media pomijały wszystko, co mogło negatywnie wpłynąć na wizerunek pary prezydenckiej. Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy byli zawsze pozytywnymi bohaterami mediów, szczególnie wysokonakładowych pism kolorowych. Wystarczy wspomnieć jak przez wiele dni media unikały podania informacji, że Aleksander Kwaśniewski był pijany odwiedzając cmentarz z grobami polskich oficerów w Charkowie.

Jego zwolennicy czy wręcz wyznawcy żyją dawnymi sukcesami. Dzisiaj z podobnej osłony medialnej korzysta obecny prezydent i premier. Dla kolejnego polityka może już nie być miejsca. Szansą jest oczywiście sytuacja, w której dysponenci tych mediów przekręcą wajchę medialną i uznają, że lewica pod kierownictwem czy patronatem Aleksandra Kwaśniewskiego jest lepszym gwarantem obecnego systemu od Donalda Tuska. Jednak póki co, to nic pewnego.

Aleksandrowi Kwaśniewskiemu zaszkodzić może także byłe i obecne zaangażowanie biznesowe. Tego chyba wcale nie dostrzegają jego wyznawcy. Tymczasem nawet przychylna Kwaśniewskiemu Gazeta Wyborcza w mijającym tygodniu napisała, że zasiada on w międzynarodowej radzie doradców firmy Kulczyk Investments, gdzie zarabia 52 tysiące złotych miesięcznie. Nie było by w tym nic zdrożnego, wszak byli prezydenci obok zarabiania wykładami, doradzają także międzynarodowym firmom, gdyby nie fakt, że Jan Kulczyk, co przyznaje sama Gazeta Wyborcza cieszył się przychylnością rządów lewicowych. Symbolem zblatowania na styku biznes - lewica było nocne ustalanie składu Rady Nadzorczej PKN Orlen z udziałem ówczesnego prezydenta Kwaśniewskiego, premiera Leszka Millera i Jana Kulczyka. Ustalanie składu Rady Nadzorczej w taki sposób nie ma nic wspólnego z ładem korporacyjnym i dobrymi praktykami zarządzania jakie powinny cechować spółki giełdowe. Naturalne jest pytanie czy obecna posada nie jest pewną formą spłaty długu wdzięczności sprzed lat?

W obliczu tych faktów oczywiste jest pytanie czy Aleksander Kwaśniewski pracujący dla oligarchy Kulczyka to dobry patron dla partii lewicowej?

Można mnożyć podobne pytania powołując się na konkretne fakty. Obecne namowy, aby Aleksander Kwaśniewski patronował liście lewicy w wyborach nie są pierwsze. Próba wykorzystania potencjalnej popularności Aleksandra Kwaśniewskiego w kampanii w 2007 roku lewicy nie pomogła, a dla Kwaśniewskiego skończyła się nawet nie klęską, a kompromitacją. Obrazki bełkoczącego na spotkaniach publicznych Aleksandra Kwaśniewskiego i późniejsze jego tłumaczenia o „wirusie filipińskim”, wzbudzały tylko śmiech i nadal są wdzięcznym tematem do żartów z byłego prezydenta.

Józef Oleksy, były szef SLD, marszałek sejmu i premier z ramienia tej formacji, w rozmowie z biznesmenem Aleksandrem Gudzowatym podważał nie tylko uczciwość swojego długoletniego kolegi Aleksandra Kwaśniewskiego, ale także jego skuteczność w jednoczeniu lewicy: "Oluś zawsze był krętaczem, i to małym krętaczem. Za co się brał, zawsze spier.... I to zjednoczenie lewicy też spier...".

Czy złotousty Józef Oleksy trafnie ocenił swojego kolegę? Przyszłość pokaże.

Marcin Mastalerek
[fot. PAP/L.Szymański]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook