Jedynie prawda jest ciekawa


Ostatni moment na redukcję wydatków

21.11.2011

Donald Tusk nie może już udawać, musi reformować kraj – mówią ekonomiści. Wielu komentatorów wskazywało, że w swoim expose szef rządu zapowiedział konieczne reformy. Jednak – jak informuje „Rzeczpospolita” - związki zawodowe i pracodawcy już zapowiadają, że na zapowiedziane zmiany się nie zgodzą. Czy premier znów zapomni o swoich obietnicach?

Zdaniem ekonomisty Marka Łangalisa z Instytutu Globalizacji, premier już nie ma wyjścia, nie może zapomnieć o reformowaniu kraju. - Rząd stoi przed koniecznością zmian. Mamy ostatnią szansę, by obniżyć wydatki państwa. To jest obecnie najważniejsze zadanie rządu, bez względu na to, jaki by on nie był – tłumaczy nasz rozmówca. 

Ekonomista wskazuje jednak, że szef rządu wiele uwagi w swoim expose poświęcił omówieniu podwyżki podatków. - One spowodują, że Polska dołączy do państw, w których państwo wydaje więcej niż połowę dochodu narodowego. Za poprzedniej kadencji Tuska ten współczynnik podniósł się z 43 do 47 procent. Po wygłoszeniu expose premiera należy się spodziewać, że lada chwila przekroczy 50 procent – zaznacza rozmówca Stefczyk.info.

Pytany o emocje, jakie mogą wywołać zapowiadane zmiany, Łangalis przyznaje, że największe opór prawdopodobnie wywoła podniesienie wieku emerytalnego. - Jednak trzeba pamiętać, że system emerytalny wymyślony był za czasów Bismarcka. Wtedy do emerytury dożywało około 2 procent Niemców. Dziś dożywa jej około 75 procent. Żadnego państwa nie stać na to, żeby wypłacać komuś emeryturę przez dwadzieścia lat – zaznacza ekonomista. Dodaje, że od dawna wiadomo było, że wiek emerytalny będzie podnoszony. - Eksperci spodziewali się, że takiej decyzji właśnie w okolicach 2012 roku – tłumaczy specjalista.

Nasz rozmówca przypomina, że od 2015 roku na rynku pracy w Polsce zacznie się bardzo zły czas. – Na rynek pracy nie będą wtedy trafiać ludzie z dorastającego wyżu demograficznego. Natomiast ludzie z wyżu demograficznego lat 50. będą przechodzić na emeryturę. Ich nie będzie miał, kto utrzymywać. Wydłużenie wieku emerytalnego o dwa lata mężczyznom, a o siedem lat kobietom, da spore oszczędności państwu – podkreśla Marek Łangalis.

Ekonomista pytany czy spodziewa się, że rząd będzie realizował zapowiedzi premiera, odpowiada, że wszystko zależy od siły kryzysu, jaki ma uderzyć w Polskę. - Jeśli sytuacja będzie lepsza niż się spodziewamy, a kryzys nas w pewnym stopniu ominie, być może premier zapomni o niektórych zapowiedziach. Jeśli jednak kryzys uderzy w nas mocno, osłabiając gospodarkę, nikt nie będzie miał nic do powiedzenia. Sądzę, że wtedy nikomu nie uda się wymusić na rządzie rezygnacji z zapowiadanych oszczędności i reform. Rząd nie będzie miał wyjścia. Reformy będą konieczne – kwituje ekonomista.

saż

[Fot. Kprm.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook