Jedynie prawda jest ciekawa


Ostatni moment na redukcję wydatków

21.11.2011

Donald Tusk nie może już udawać, musi reformować kraj – mówią ekonomiści. Wielu komentatorów wskazywało, że w swoim expose szef rządu zapowiedział konieczne reformy. Jednak – jak informuje „Rzeczpospolita” - związki zawodowe i pracodawcy już zapowiadają, że na zapowiedziane zmiany się nie zgodzą. Czy premier znów zapomni o swoich obietnicach?

Zdaniem ekonomisty Marka Łangalisa z Instytutu Globalizacji, premier już nie ma wyjścia, nie może zapomnieć o reformowaniu kraju. - Rząd stoi przed koniecznością zmian. Mamy ostatnią szansę, by obniżyć wydatki państwa. To jest obecnie najważniejsze zadanie rządu, bez względu na to, jaki by on nie był – tłumaczy nasz rozmówca. 

Ekonomista wskazuje jednak, że szef rządu wiele uwagi w swoim expose poświęcił omówieniu podwyżki podatków. - One spowodują, że Polska dołączy do państw, w których państwo wydaje więcej niż połowę dochodu narodowego. Za poprzedniej kadencji Tuska ten współczynnik podniósł się z 43 do 47 procent. Po wygłoszeniu expose premiera należy się spodziewać, że lada chwila przekroczy 50 procent – zaznacza rozmówca Stefczyk.info.

Pytany o emocje, jakie mogą wywołać zapowiadane zmiany, Łangalis przyznaje, że największe opór prawdopodobnie wywoła podniesienie wieku emerytalnego. - Jednak trzeba pamiętać, że system emerytalny wymyślony był za czasów Bismarcka. Wtedy do emerytury dożywało około 2 procent Niemców. Dziś dożywa jej około 75 procent. Żadnego państwa nie stać na to, żeby wypłacać komuś emeryturę przez dwadzieścia lat – zaznacza ekonomista. Dodaje, że od dawna wiadomo było, że wiek emerytalny będzie podnoszony. - Eksperci spodziewali się, że takiej decyzji właśnie w okolicach 2012 roku – tłumaczy specjalista.

Nasz rozmówca przypomina, że od 2015 roku na rynku pracy w Polsce zacznie się bardzo zły czas. – Na rynek pracy nie będą wtedy trafiać ludzie z dorastającego wyżu demograficznego. Natomiast ludzie z wyżu demograficznego lat 50. będą przechodzić na emeryturę. Ich nie będzie miał, kto utrzymywać. Wydłużenie wieku emerytalnego o dwa lata mężczyznom, a o siedem lat kobietom, da spore oszczędności państwu – podkreśla Marek Łangalis.

Ekonomista pytany czy spodziewa się, że rząd będzie realizował zapowiedzi premiera, odpowiada, że wszystko zależy od siły kryzysu, jaki ma uderzyć w Polskę. - Jeśli sytuacja będzie lepsza niż się spodziewamy, a kryzys nas w pewnym stopniu ominie, być może premier zapomni o niektórych zapowiedziach. Jeśli jednak kryzys uderzy w nas mocno, osłabiając gospodarkę, nikt nie będzie miał nic do powiedzenia. Sądzę, że wtedy nikomu nie uda się wymusić na rządzie rezygnacji z zapowiadanych oszczędności i reform. Rząd nie będzie miał wyjścia. Reformy będą konieczne – kwituje ekonomista.

saż

[Fot. Kprm.gov.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook