Jedynie prawda jest ciekawa


Osoby niezadowolone z rządów mogą poprzeć Gowina

07.12.2013

Kruszenie się PO i przesuwanie się w lewo sprawi, że część elektoratu będzie rozglądała się za czymś nowym - mówi dr Kloczkowski.

Stefczyk.info: Czy połączenie tych trzech środowisk: Gowin, Republikanie i PJN, to dobry pomysł?

Dr Jacek Kloczkowski: Jeżeli pani pyta, czy to ma szansę zaistnieć, to szansę ma. Coraz większe miejsce robi się po stronie sceny politycznej, którą do tej pory zajmowała Platforma Obywatelska. Kruszenie się PO i przesuwanie się w lewo pokazuje, że część elektoratu Platformy, która na pewno nie przejdzie do PiS-u, bo tu są za głębokie podziału, będzie rozglądała się za czymś nowym, nie będąc zachwyconym wizją współpracy PO z SLD. Również ci ludzie są niezadowoleni z tego, że PO w wielu punktach zaprzeczyła wręcz temu co wywieszała na swoje sztandary. Wyborcy mogą szukać wtedy nowej formacji, również jak notowania PO będą spadać i wtedy osoby niezadowolone z rządów Platformy i Tuska mogą przelać swoje głosy na Polskę Razem [nazwa nowej partii Gowina, PJN-u i Republikanów - przyp. Red.].

Jarosław Gowin powiedział, że liczy na 10 proc. poparcia w społeczeństwie. Czy taki scenariusz jest możliwy?

Teoretycznie oczywiście można sobie coś takiego wyobrazić. Wydaje się że Gowin podchodzi do sprawy racjonalnie, że nie podaje na początku bardzo wygórowanych liczb do osiągnięcia - jak to bywało przy tego typu inicjatywach, które kończyły się fiaskiem. Zakładanie takiego średniego pułapku determinuje późniejsze ocenianie tego, co się naprawdęosiągnęło. Gdy w sondażu będzie 5-6 proc., to ten dystans do 10 nie będzie taki dramatyczny, nie będzie tak bardzo kuło w oczy, jak było w przypadku różnych inicjatyw, które deklarowały walkę o drugie czy trzecie miejsce - a potem nie były wstanie się wzbić ponad 2, 3 proc. Te 10 proc. jest potencjalnie możliwe, chociaż nie będzie im łatwo. W obecnej sytuacji chyba za mała jest jeszcze dynamika rozkładowa w PO, żeby szybko 10 proc. nowa partia mogła osiągnąć. Natomiast jeśli dalej będzie z Platformą się tak działo, to ten pułap wspomniany przez Gowina wcale nie musi pozostać w sferze życzeń.

Ta nowa partia składa się de facto z trzech mniejszych formacji. Czy mogą tam się rozpocząć z czasem jakieś tarcia ambicjonalne, osobiste, o przywództwo?

Zawsze w polityce jest ryzyko, że jakieś wewnętrzne kłopoty się pojawią. One zazwyczaj mają miejsce kiedy dynamika działania nowego bytu politycznego nie jest znacząca, np. kiedy okaże się, że 10 proc., to jednak jest rzecz trudna do osiągnięcia i nawet nie można przekroczyć progu wyborczego. Wtedy mogą się pojawić jakieś rozważania czy lider się sprawdza. Ale z drugiej strony to też nie jest tak, że obalenie lidera - w tym konkretnym przypadku - będzie alternatywą. Poszczególne podmioty wchodzące do nowej armii wcale nie ciągną za sobą armii zdyscyplinowanego elektoratu - to wszystko do stowarzyszenia "na dorobku". To teoretycznie powinno temperować wybujałe ambicje i sprzyjać współpracy i porozumieniu. Jednak w praktyce może to być różnie realizowane.

Czy możliwe jest jeszcze przyciągnięcie do tej nowej formacji działaczy z PiS-u czy Platformy?

Wydaje mi się, że jeśli Polska Razem ma gdzieś szukać elektoratu i poparcia, to zdecydowanie w kręgu PO, może ewentualnie przechwycić jednego czy kilku ludowców. Jednak czy to wtedy nie szkodziłoby im wizerunkowo? Natomiast na tą chwilę po stronie PiS jest na tyle dobra sytuacja wyjściowa do rozgrywki wyborczej, że pozyskiwanie tam ludzi czy elektoratu jest rzeczą mało realną. Chyba że tam znowu pojawią się jakieś personalne pęknięcia. Jednak, póki co, nie przypuszczam, że nowa partia powinna zwracać się w prawo, żeby się tam personalnie wzmacniać.

Mówi się wiele o tym, że to może być potencjalny koalicjant dla Prawa i Sprawiedliwości za dwa lata. Czy można tutaj mówić o jakimś nieformalnym "sojuszu" - czy zwykłej sympatii, między tymi dwoma partiami?

Na pewno temperatura sporu między Polską Razem, a PiS-em może być zdecydowanie mniejsza niż w przypadku tego co dzieje się między PiS-em, a PO. Zwłaszcza, jeżeli nowa formacja będzie zabierać działaczy i elektorat Platformie Obywatelskiej, to ona będzie wtedy - chociaż nie jest to jej intencją - działać w interesie PiS-u, dla którego dalsze osłabienie PO jest rzeczą pożądaną. Z obu stron wzajemne zaczepki nie będą tu powszechne. Tym bardziej, że PiS gra o zwycięstwo, a Polska Razem o przetrwanie. To nie spowoduje raczej żadnej sytuacji konfliktowej, która by rzutowała na ewentualną przyszłą współpracę w nowym parlamencie. Oczywiście do tego czasu wiele rzeczy może się wydarzyć.

rozmawiała Magdalena Czarnecka
[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

  1. trisomia2122032018 22.03.2018

    ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

    Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

  2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

    „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

    Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

  3. 1270tomaszlis 12.03.2018

    Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

    Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

  4. 1270michalik 26.02.2018

    Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

    Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

  5. 1270grubszybolek 23.02.2018

    Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

    „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

  6. szacki21022018 21.02.2018

    Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

    Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

  7. BayernTT 14.02.2018

    Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

    Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

  8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

    Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

    Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook