Jedynie prawda jest ciekawa


Zdechła ośmiornica na stole Tuska

19.06.2014

Pamiętacie państwo włoski serial o mafii sycylijskiej pt. „Ośmiornica”? Mam wrażenie, że to właśnie ta ośmiornica wylądowała na stole w restauracji „Sowa i Przyjaciele”, stanowiąc przystawkę do politycznego dealu ustalanego przez Bartłomieja Sienkiewicza i Marka Belkę.

Szef MSW - zagryzając ośmiornicę jagnięciną i popijając winem (płacił Sławomir Cytrycki – b. minister w rządach Leszka Millera i Belki) – nie wiedział, że jego tajna misja ratowania władzy PO jest dokładnie rejestrowana i stanie się gwoździem do politycznej trumny Tuska.

Kto tę trumnę wyścielił i kto trzyma nad nią młotek z ćwiekiem? Być może obserwujemy przewrót w obozie władzy, w którym starły się dwa pałace – jak to określił Krzysztof Czabański – „jeden Donka drugi Bronka”, a być może za sznurki pociąga Moskwa.

Narzędziem w tym starciu są służby specjalne (nie wierzę, że podsłuch u „Sowy i Przyjaciół” założyli jacyś amatorscy smakosze pikantnych nagrań), a Tusk stracił nad nimi kontrolę. I to już dość dawno, a odzyskanie tej kontroli najwyraźniej się nie powiodło.

W październiku 2013 r., gdy toczyła się procedura odwołania gen. Janusza Noska ze stanowiska szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Marek Opioła z sejmowej komisji ds. służb specjalnych zwracał uwagę w wywiadzie dla Stefczyk.info:

- Przyjmując  sprawozdania z działalności SKW - a także w interpelacjach, czy zajmując się sygnałami świadczącymi o nielegalnej inwigilacji polityków PiS - wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na  sytuację w kontrwywiadzie wojskowym. Wtedy premier i minister obrony byli głusi na nasze informacje, a Nosek był oceniany przez nich bardzo pozytywnie. Nagle coś się zmieniło i decydenci uznali, że nie powinien on pełnić funkcji.


I dodawał: - W moim przekonaniu chodzi o to, że toczy się walka pod dywanami. Minister Bartłomiej Sienkiewicz, szef MSW, chce jak najszybciej przejąć służby specjalne w Polsce i podporządkować je sobie. Pierwszym przykładem była dymisja gen. Krzysztofa Bondaryka z funkcji szefa ABW, a teraz przyszła kolej na gen. Noska i zapewne czekają nas następne dymisje.

CZYTAJ: Opioła: Sienkiewicz chce przejąć służby specjalne

Do tej wypowiedzi odniósł się Sienkiewicz: - To jest taka wizja państwa jak z trylogii - że Rzeczpospolita to sukno, które się wyrywa. Nie ma takiej możliwości, by jedna osoba mogła sobie podporządkować służby. (…) Wizja rodem z czarnych snów opozycji nie ma związku z rzeczywistością.

Sienkiewiczowi rzeczywiście nie mogło nawet się śnić, że zostanie podsłuchany przy konsumpcji sycylijskiej ośmiornicy. Tak jak Tuskowi nie śniło się w jaki sposób zostanie odklejony od władzy. Stracił kontrolę nad służbami, więc długo już nie porządzi. Ktoś podrzucił mu na stół zdechłą ośmiornicę.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Jerzy Kubrak

[fot.PAP/Radek Pietruszka]
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook