Jedynie prawda jest ciekawa


"Orzeczenie NSA jest niezrozumiałe"

27.03.2013

Portal wPolityce.pl rozmawia z Piotrem Grodeckim, prawnikiem, który od ponad roku domaga się upublicznienia notatek z rozmów premierów Tuska i Putina.

wPolityce.pl: Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że Donald Tusk mógł utajnić notatki z rozmów telefonicznych prowadzonych w kwietniu 2010 roku między premierem RP, a premierem Rosji Władimirem Putinem. Oznacza to, że Pan nie ma prawa poznać treści tych dokumentów. NSA motywował swoje orzeczenie dobrem polityki zagranicznej. Nie tego zdaje się Pan oczekiwał...

Piotr Grodecki: Moja ocena tego wyroku nie jest pozytywna. NSA nie odniósł się w ogóle do kwestii notatek. Stwierdził jedynie, że Prezes Rady Ministrów może nadać klauzule niejawności każdej notatce z rozmów ze swoimi partnerami zagranicznymi. Ten sposób rozumowania wymaga w konsekwencji również utajnienia innych dokumentów związanych z rozmowami na linii polski premier-patrnerzy zagraniczni. Tak się jednak nie dzieje. Ten wyrok jest więc w mojej ocenie niezgodny z prawem, a również z faktami. Są przecież notatki jawne z rozmów Tuska z innymi premierami. Są również jawne notatki z rozmów między Tuskiem a Putinem. Choćby z sierpnia czy października 2010 roku. Notatki ich dotyczące były jawne przez dwa lata. Potem je utajniono. Tezy NSA są więc kontrfaktyczne.

Jak więc to rozumieć?

Należy odrzucić argumentację Sądu. Przynajmniej tę zawartą w uzasadnieniu ustnym wyroku. Zobaczymy, czy to zostanie powtórzone w uzasadnieniu pisemnym. Argumentacja jest niespójna w sensie prawnym. Odnoszę wrażenie, że NSA bardziej przestraszył się, że naruszy dobro kontaktów międzynarodowych władzy, albo, że w tej sprawie decydowały jakieś inne motywacje. To orzeczenie jest niezrozumiałe.

Sąd odniósł się do Pana zastrzeżeń?

Nie. NSA nie zajął się w ogóle sprawami podnoszonymi w skardze. W niej podnosiłem m.in., że WSA w swojej argumentacji stosował nową ustawę o ochronie informacji niejawnych, podczas gdy klauzule niejawności były nadawane jeszcze w reżimie starej ustawy. NSA nie zajął się tym, w ogóle nie zajął się skargą kasacyjną. Uznał jedynie, że premier może utajnić każdą rozmowę, że to zależy od jego widzimisię, a nie od jej treści. To również jednak nielogiczne.

Dlaczego?

Bowiem notatki, których dotyczył proces, miały dwie różne klauzule. Jedna miała klauzulę "zastrzeżone", a druga "poufne". Sam Prezes Rady Ministrów zróżnicował klauzule stosownie do treści rozmów. A NSA mówił, że premier może utajnić wszystko, bez względu na treść. Orzeczenie jest niespójne, a argumentacja sądu nie jest prawniczą, ani zgodną z faktami. Dlatego orzeczenie NSA nie może być satysfakcjonujące.

Cała rozmowa na wPolityce.pl

TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook