Jedynie prawda jest ciekawa


„Order Orła Białego dla Kuklińskiego”

19.02.2014

Rozmowa z ekonomistą, byłym żołnierzem Armii Krajowej prof. Witoldem Kieżunem.

Stefczyk.info: Od kilku tygodni jesteśmy świadkami debaty dotyczącej postawy płk. Ryszarda Kuklińskiego oraz jego decyzji o współpracy z USA. Prym wiodą ludzie skompromitowani współtworzeniem reżimu komunistycznego. Ludzie służb nazywają Kuklińskiego zdrajcą, a w reakcji na pomysł wręczenia mu Orderu Orła Białego SLD proponuje, by dać go gen. Jaruzelskiemu i Kiszczakowi. Co pan sądzi o tym, co dzieje się wokół Kuklińskiego?

Prof. Witold Kieżun: Dla mnie to jest zupełnie niezrozumiałe. Trzeba sobie zdawać sprawę, że płk Kukliński uratował pokój, uratował nas. On wiedział, że sowiecki akcja ofensywa musi się skończyć zniszczeniem atomowym Polski. Uratował więc nasz kraj. Nazywanie go zdrajcą jest nonsensowne. W tej sytuacji to on bronił nas, bronił Polski, a nie ci, którzy go obecnie oskarżają, cała kadra oficerska, która współdziałała z ZSRS w akcji, która zakończyłaby się zniszczeniem kraju. Sprawa jest zupełnie jasna. Gdy do Kuklińskiego doszła wiadomość o planach sowieckiego ataku i oczywistej reakcji Zachodu, który zaatakowałby bombą atomową zaplecze Armii Czerwonej musiał jak najszybciej informować o tym Zachód, by doprowadzić do sytuacji, w której atak nie nastąpił. Musimy być wdzięczni Kuklińskiemu, że nas uratował.

Co stałoby się w pana ocenie, gdyby się na to nie zdecydował?

Gdyby nie akcja Kuklińskiego, gdyby USA nie znały planów sowieckich być może rozpoczęłaby się olbrzymia ofensywa, a my byśmy obecnie nie rozmawiali, bowiem w ogóle by nas nie było. Ta historia została już jasno wyjaśniona i opisana. Operowanie takimi pojęciami, jak „zdrajca”, jest nonsensowne. Zdrajcami byli ci pozostali, łącznie z Jaruzelskim, którzy uczestniczyli w akcji, która mogła się zakończyć zniszczeniem Polski.

Pojawił się pomysł, by płk Kukliński otrzymał Order Orła Białego. W pana ocenie to jest dobry plan?

Absolutnie tak, on zasłużył na najwyższe odznaczenie. On powinien być niesłychanie szanowany przez nas wszystkich. On uratował Polskę, uratował Europę przed sowiecką ofensywą. Gdy USA i NATO znały już plany sowieckie oczywiste było, że można było zapobiec wojnie. Ostatecznie ona nie wybuchła.

Równie duże zaskoczenie, co debata, dotycząca Kuklińskiego budzą kontrowersje wokół sowieckiego pomnika w gminie Pieniężno. Stojący tam pomnik gen. Iwana Czerniachowskiego stał się nagle ważny dla strony rosyjskiej, gdy władze podjęły decyzję o jego usunięciu. Rosjanie samodzielnie odmalowali pomnik i zorganizowali obchody rocznicy jego śmierci. Jak pan ocenia tę sprawę?

W tej sprawie między Polską i Rosją jest zasadniczy konflikt ideologiczny, jednak jestem nieco zaskoczony obecnym stanowiskiem Moskwy. Przecież Rosjanie bardzo nagłaśniają to, że nie mają nic wspólnego z przeszłością komunistyczną, że budują demokratyczny kraj, że zbrodnicza przeszłość dawno została przekreślona. My musimy obecnie jasno i stanowczo wskazywać, że Armia Czerwona z jednej strony wyzwoliła nas od okupacji niemieckiej, ale dla nas była nową okupacją. Myśmy się nie wyzwolili w 1945 roku, wyzwoliliśmy się stosunkowo niedawno. Potrzebne jest spokojne tłumaczenie i promowanie naszego stanowiska. Jest dla mnie niezrozumiałe, że współczesna Rosja nie rozumie, że Armia Czerwona nie przynosiła nam wolności, że ona walczyła z Polską, polskim wojskiem, Armią Krajową. „Bohaterowie” sowieccy nie mogą więc być przez nas traktowani jak bohaterowie.

Szczególnie tacy, jak gen. Czerniachowski, który odpowiadał za likwidację AK na Wileńszczyźnie.

Oczywiście, on przecież walczył z wojskiem polskim. Armia Krajowa to było polskie wojsko.

Pomników sowieckich jest jednak wciąż dużo w kraju. One powinny zniknąć?

Jest dla mnie oczywiste, że one powinny być demontowane i przenoszone w inne miejsca, gdzieś na uboczu, gdzie takie pomniki byłyby gromadzone. Są już takie zbiorowiska.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. MG/Blogpress]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook