Jedynie prawda jest ciekawa


Opole ma wiadukt im. Żołnierzy Wyklętych

25.04.2013

To bardzo ważna kwestia podczas procesu budowania tożsamości narodowej. W końcu od drobnych kroków się zaczyna – mówi szefowa klubu radnych PiS w Opolu Violetta Porowska.

Podczas sesji Rady Miasta Opola udało się przegłosować nazwę wiaduktu im. Żołnierzy Wyklętych. Za pomysłem była większość radnych. Specjalną uchwałę poparły takie kluby jak PO, PiS, Razem dla Opola oraz Solidarna Polska. Od głosu wstrzymali się radni SLD.

Rozmawiamy z szefową klubu radnych PiS, wiceprzewodniczącą Rady Miasta Opola Violettą Porowską.

stefczyk.info: W Opolu udało się osiągnąć kompromis i jeden z największych wiaduktów w mieście otrzymał nazwę im. Żołnierzy Wyklętych. Czy klub PiS jest zadowolony z takiego rezultatu?

Violetta Porowska: Uznajemy, że jest to połowa sukcesu, gdyż bardzo ważną kwestią jest uhonorowanie pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pokazujemy w ten sposób bohaterów, którzy walczyli za wolność Polski. Mówię tu o połowie sukcesu, bowiem wcześniej składaliśmy propozycję zmiany nazwy ulicy Obrońców Stalingradu, właśnie na „Żołnierzy Wyklętych”, jednak ta propozycja przepadła.

Upamiętnienie zapomnianych bohaterów dla klubu PiS w Opolu jest ważną kwestią?

Gdy rozpoczęła się dyskusja dotycząca zmiany nazwy ulicy w mieście, spojrzałam na fora internetowe różnych portali i przeżyłam prawdziwy szok. Zobaczyłam jak wielu młodych ludzi, nie ma żadnego pojęcie kim byli Żołnierze Wyklęci, czego dokonał rotmistrz Pilecki lub w jaki sposób wszyscy bohaterowie zginęli. Nadawanie nazw miejscom ważnym dla miasta, jest nie tylko oddaniem hołdu bohaterom, ale również pewną formą nauki. Mamy nadzieje, że nauczyciele będą opowiadać o Żołnierzach Wyklętych swoim uczniom, lub wycieczki będą przychodzić pod wiadukt, aby poznać odrobinę historii. To bardzo ważna kwestia podczas procesu budowania tożsamości narodowej. W końcu od drobnych kroków się zaczyna.

Jakie są kolejne plany klubu PiS w walce o pamięć historyczną?

Opole jest jednym z tych miast, które honoruje jednego z największych tyranów w historii świata. Nie można sobie na to pozwolić, dlatego w dalszym ciągu będziemy starali się zmienić nazwę ulicy Obrońców Stalingradu. To jest nie tylko mój obowiązek, ale również każdego Polaka – budować prawdę i pamięć historyczną, zgodną z prawdą.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: wikimedia, creativecammons]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook