Jedynie prawda jest ciekawa


Opioła: Niepokojące zmiany dot. armii

05.02.2013

Rozmowa z posłem PiS, Markiem Opiołą, członkiem komisji ds. służb specjalnych oraz obrony narodowej.

Stefczyk.info: Brał Pan udział w spotkaniu z szefem BBN gen. Stanisławem Koziejem. Na spotkaniu prezentowany był projekt zmian w Siłach Zbrojnych RP. Jak Pan ocenia ten projekt?

Marek Opioła: Założenia projektu, które zostały zaprezentowane, według mnie są niekonstytucyjne. W projekcie widać grę słówek mówi się, że nie likwiduje się rodzajów SZ, ale de facto chodzi właśnie o ich likwidację. Tymczasem one są wymienione w konstytucji. Obawy związane ze szczegółami tego projektu trudno pokazać w krótkiej rozmowie. Jednak mówiąc generalnie w mojej ocenie mamy do czynienia z próbą likwidacji Sił Zbrojnych, co jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Kolejną wątpliwość budzi zmiana w strukturze dowódczej. Jest mowa o zmniejszeniu instytucji na poziomie dowódczym do czterech, ale w mojej ocenie chodzi o zwiększenie ich liczby do ośmiu. Powstaje bowiem nowe dowództwo generalne. W dokumencie mówi się również o zmniejszeniu kosztów funkcjonowania dowództw, ale przecież jeśli powstaje nowa struktura to wydatki rosną. Gdy pytałem o koszty jego funkcjonowania, nie otrzymałem odpowiedzi. W mojej ocenie projekt będzie oznaczał wzrost kosztów, zdaniem rządzących mamy oszczędności. W mojej ocenie ten projekt to kolejny krok ku zwijaniu armii, a nie o polepszeniu czegokolwiek.

Tempo prac budzi zaskoczenie.

Tak, pomysł budowy nowego dowództwa zakłada bardzo szybkie tempo pracy. W moim przekonaniu to może doprowadzić do tego, że nasi sojusznicy będą zdezorientowani, nie będą wiedzieli co się dzieje w Polsce. To doprowadzić może do zachwiania naszej wiarygodności jako sojusznika. To jest kolejny znak zapytania nad tym projektem. Mamy wiele również innych wątpliwości, związanych ze szczegółowymi propozycjami.

Mówił Pan o likwidacji rodzajów SZ RP, a w mediach czytaliśmy jedynie o likwidacji stanowisk przywódczych.

Po pierwsze, jak wskazywałem rodzaje Sił Zbrojnych nie mogą być likwidowane, ponieważ są w konstytucji zapisane. Po drugie, mówię o likwidacji, ponieważ na mocy ustawy dowództwa są likwidowane, a w ich miejsce powstają jedynie sztaby. One więc zostaną w praktyce pozbawione możliwości funkcjonowania, stracą autonomiczność. To więc jest likwidacja całych rodzajów SZ, a nie tylko konkretnych stanowisk.

Zmiany, o których mówimy, zbiegają się w czasie z reformą służb specjalnych, której szczegóły mamy poznać w przeciągu kilku miesięcy. Rząd przystępuje do zmiany całego sektora służb, teraz bierze się całościowo za wojsko. Czym to może się skończyć?

Jeśli połączymy kwestie zmian funkcjonowania służb oraz armii mamy do czynienia z wielkim chaosem, bałaganem i brakiem kompetencji. To nie służy do tego, by odpowiednie instytucje dobrze działały na rzecz bezpieczeństwa państwa. Otwartym jest dla mnie pytanie, czy rządzący robią to nieświadomie czy świadomie.

W mediach słyszymy od lat, że czas wojen odszedł do historii, że nikt nam nie zagraża itd. Rozregulowanie służb i wojska stanowi realne zagrożenie?

Rządzący będą mówili zapewne, że Polska nie będzie celem dla terrorystów, że nic nam nie zagraża. Rozumiem, że rządzący są spokojni, ale przecież nikt nam nie zapewni, że my się celem nie staniemy. Przecież sytuacja może się zmienić dynamicznie. Mądrzy rządzący z kolei powinni przygotowywać się i kraj nawet na skrajne rozwiązania. Powinni się również wystrzegać decyzji skrajnych w tak newralgicznym obszarze jak służby i wojsko oraz sektor bezpieczeństwa państwa. To zagraża wszystkim i jest niemądre.

Rozmawiał TK
[Fot. Mon.gov.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook