Jedynie prawda jest ciekawa


Opioła: Niepokojące zmiany dot. armii

05.02.2013

Rozmowa z posłem PiS, Markiem Opiołą, członkiem komisji ds. służb specjalnych oraz obrony narodowej.

Stefczyk.info: Brał Pan udział w spotkaniu z szefem BBN gen. Stanisławem Koziejem. Na spotkaniu prezentowany był projekt zmian w Siłach Zbrojnych RP. Jak Pan ocenia ten projekt?

Marek Opioła: Założenia projektu, które zostały zaprezentowane, według mnie są niekonstytucyjne. W projekcie widać grę słówek mówi się, że nie likwiduje się rodzajów SZ, ale de facto chodzi właśnie o ich likwidację. Tymczasem one są wymienione w konstytucji. Obawy związane ze szczegółami tego projektu trudno pokazać w krótkiej rozmowie. Jednak mówiąc generalnie w mojej ocenie mamy do czynienia z próbą likwidacji Sił Zbrojnych, co jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Kolejną wątpliwość budzi zmiana w strukturze dowódczej. Jest mowa o zmniejszeniu instytucji na poziomie dowódczym do czterech, ale w mojej ocenie chodzi o zwiększenie ich liczby do ośmiu. Powstaje bowiem nowe dowództwo generalne. W dokumencie mówi się również o zmniejszeniu kosztów funkcjonowania dowództw, ale przecież jeśli powstaje nowa struktura to wydatki rosną. Gdy pytałem o koszty jego funkcjonowania, nie otrzymałem odpowiedzi. W mojej ocenie projekt będzie oznaczał wzrost kosztów, zdaniem rządzących mamy oszczędności. W mojej ocenie ten projekt to kolejny krok ku zwijaniu armii, a nie o polepszeniu czegokolwiek.

Tempo prac budzi zaskoczenie.

Tak, pomysł budowy nowego dowództwa zakłada bardzo szybkie tempo pracy. W moim przekonaniu to może doprowadzić do tego, że nasi sojusznicy będą zdezorientowani, nie będą wiedzieli co się dzieje w Polsce. To doprowadzić może do zachwiania naszej wiarygodności jako sojusznika. To jest kolejny znak zapytania nad tym projektem. Mamy wiele również innych wątpliwości, związanych ze szczegółowymi propozycjami.

Mówił Pan o likwidacji rodzajów SZ RP, a w mediach czytaliśmy jedynie o likwidacji stanowisk przywódczych.

Po pierwsze, jak wskazywałem rodzaje Sił Zbrojnych nie mogą być likwidowane, ponieważ są w konstytucji zapisane. Po drugie, mówię o likwidacji, ponieważ na mocy ustawy dowództwa są likwidowane, a w ich miejsce powstają jedynie sztaby. One więc zostaną w praktyce pozbawione możliwości funkcjonowania, stracą autonomiczność. To więc jest likwidacja całych rodzajów SZ, a nie tylko konkretnych stanowisk.

Zmiany, o których mówimy, zbiegają się w czasie z reformą służb specjalnych, której szczegóły mamy poznać w przeciągu kilku miesięcy. Rząd przystępuje do zmiany całego sektora służb, teraz bierze się całościowo za wojsko. Czym to może się skończyć?

Jeśli połączymy kwestie zmian funkcjonowania służb oraz armii mamy do czynienia z wielkim chaosem, bałaganem i brakiem kompetencji. To nie służy do tego, by odpowiednie instytucje dobrze działały na rzecz bezpieczeństwa państwa. Otwartym jest dla mnie pytanie, czy rządzący robią to nieświadomie czy świadomie.

W mediach słyszymy od lat, że czas wojen odszedł do historii, że nikt nam nie zagraża itd. Rozregulowanie służb i wojska stanowi realne zagrożenie?

Rządzący będą mówili zapewne, że Polska nie będzie celem dla terrorystów, że nic nam nie zagraża. Rozumiem, że rządzący są spokojni, ale przecież nikt nam nie zapewni, że my się celem nie staniemy. Przecież sytuacja może się zmienić dynamicznie. Mądrzy rządzący z kolei powinni przygotowywać się i kraj nawet na skrajne rozwiązania. Powinni się również wystrzegać decyzji skrajnych w tak newralgicznym obszarze jak służby i wojsko oraz sektor bezpieczeństwa państwa. To zagraża wszystkim i jest niemądre.

Rozmawiał TK
[Fot. Mon.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook