Jedynie prawda jest ciekawa


Opioła: Władza nie wyciągnęła wniosków

07.06.2013

Rozmowa z posłem PiS Markiem Opiołą, przewodniczącym komisji ds. służb.

Stefczyk.info: "Rzeczpospolita" przybliża sprawę rozwiązań, jakie rząd proponuje w służbach specjalnych. Jedną z propozycji jest rozgraniczenie na mocy ustawy kompetencji służb w Polsce. Czy to nie pułapka, tworząca luki kompetencyjne?

Marek Opioła: Ten aspekt sprawy trudno na razie oceniać ostatecznie. Musimy bowiem poczekać na konkretne propozycje legislacyjne. Można oceniać konkretne projekty ustaw, konkretne zapisy dotyczące kompetencji poszczególnych formacji. My mówimy od początku, że nam się ta reforma nie podoba, jesteśmy wobec niej krytyczni. I nie zmieniamy naszego punktu widzenia. Boję się, że ta reforma może doprowadzić do złych skutków. Może doprowadzić do tego, że nacisk na funkcjonowanie naszych służb specjalnych zostanie przeniesiony na policję. Można dyskutować, czy to jest dobry pomysł czy nie. Jednak obecnie trzeba alarmować, ponieważ policja jest w fatalnej formie. Ostatnie afery związane z tą formacją powodują, że może ona nie spełnić pokładanych w niej nadziei. Reforma może być chybiona. My nie zmieniamy zdania. Uważamy również, że podporządkowanie ABW przez MSW to sytuacja zła, to powrót do początku lat 90.

Rząd chce przenieść część kompetencji ABW do policji. A przecież służby zajmują się czym innym niż policja. Policja ściga przestępstwa, służby mają zbierać informacje. To ważny aspekt zmian?

Oczywiście ta sprawa, różnica w specyfice działania policji i służb, jest ważna. A tej sprawie wszystkie aspekty są ważne. Boje się, że ta reforma nie przysłuży się dobrze służbom. Obawiam się, że minie dużo czasu zanim służby specjalne zaczną na nowo funkcjonować na pełnych obrotach, jeśli ta zmiana wejdzie w życie.

Rząd chce również wprowadzić sztywne rozgraniczenie - przestępstwa gospodarcze powodujące straty państwa powyżej 16 milionów mają być prowadzone przez ABW, niższe przez CBŚ. To rozwiązanie sensowne?

Ten zapis może się okazać wielkim legislacyjnym potworkiem. Sądzę, że nikt nie będzie w stanie oceniać tej straty. Nie wiem kto, na jakich zasadach i kiedy ma definiować ile mogą wynieść straty w przypadku poszczególnych przestępstw.

"Puls Biznesu" wskazuje, że w MON powstaje specjalny zespół, który ma oceniać koszty ofert przetargów na zbrojenie i modernizację armii. Dzięki temu MON chce się zabezpieczyć przed płaceniem zbyt wiele prowizji kontrahentom i producentom. Jak Pan ocenia powstanie takiego zespołu?

Jeśli to ciało doradcze będzie w praktyce funkcjonowało, to jest to pomysł wart rozważenia. Dziwi jedynie, że tak późno w MON zauważono taki problem. Przecież ws. przetargów dot. wojska mieliśmy do czynienia z wieloma nieprawidłowościami. Niestety obecna władza nie wyciągnęła wniosków z tego. Jeśli ten zespół będzie działał realnie to najwyższy czas, by takie ciało istniało. Pytanie, dlaczego tak późno, dlaczego inne instrumenty, które posiadał MON, nie zdały egzaminu.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook