Jedynie prawda jest ciekawa


Opioła: Władza nie wyciągnęła wniosków

07.06.2013

Rozmowa z posłem PiS Markiem Opiołą, przewodniczącym komisji ds. służb.

Stefczyk.info: "Rzeczpospolita" przybliża sprawę rozwiązań, jakie rząd proponuje w służbach specjalnych. Jedną z propozycji jest rozgraniczenie na mocy ustawy kompetencji służb w Polsce. Czy to nie pułapka, tworząca luki kompetencyjne?

Marek Opioła: Ten aspekt sprawy trudno na razie oceniać ostatecznie. Musimy bowiem poczekać na konkretne propozycje legislacyjne. Można oceniać konkretne projekty ustaw, konkretne zapisy dotyczące kompetencji poszczególnych formacji. My mówimy od początku, że nam się ta reforma nie podoba, jesteśmy wobec niej krytyczni. I nie zmieniamy naszego punktu widzenia. Boję się, że ta reforma może doprowadzić do złych skutków. Może doprowadzić do tego, że nacisk na funkcjonowanie naszych służb specjalnych zostanie przeniesiony na policję. Można dyskutować, czy to jest dobry pomysł czy nie. Jednak obecnie trzeba alarmować, ponieważ policja jest w fatalnej formie. Ostatnie afery związane z tą formacją powodują, że może ona nie spełnić pokładanych w niej nadziei. Reforma może być chybiona. My nie zmieniamy zdania. Uważamy również, że podporządkowanie ABW przez MSW to sytuacja zła, to powrót do początku lat 90.

Rząd chce przenieść część kompetencji ABW do policji. A przecież służby zajmują się czym innym niż policja. Policja ściga przestępstwa, służby mają zbierać informacje. To ważny aspekt zmian?

Oczywiście ta sprawa, różnica w specyfice działania policji i służb, jest ważna. A tej sprawie wszystkie aspekty są ważne. Boje się, że ta reforma nie przysłuży się dobrze służbom. Obawiam się, że minie dużo czasu zanim służby specjalne zaczną na nowo funkcjonować na pełnych obrotach, jeśli ta zmiana wejdzie w życie.

Rząd chce również wprowadzić sztywne rozgraniczenie - przestępstwa gospodarcze powodujące straty państwa powyżej 16 milionów mają być prowadzone przez ABW, niższe przez CBŚ. To rozwiązanie sensowne?

Ten zapis może się okazać wielkim legislacyjnym potworkiem. Sądzę, że nikt nie będzie w stanie oceniać tej straty. Nie wiem kto, na jakich zasadach i kiedy ma definiować ile mogą wynieść straty w przypadku poszczególnych przestępstw.

"Puls Biznesu" wskazuje, że w MON powstaje specjalny zespół, który ma oceniać koszty ofert przetargów na zbrojenie i modernizację armii. Dzięki temu MON chce się zabezpieczyć przed płaceniem zbyt wiele prowizji kontrahentom i producentom. Jak Pan ocenia powstanie takiego zespołu?

Jeśli to ciało doradcze będzie w praktyce funkcjonowało, to jest to pomysł wart rozważenia. Dziwi jedynie, że tak późno w MON zauważono taki problem. Przecież ws. przetargów dot. wojska mieliśmy do czynienia z wieloma nieprawidłowościami. Niestety obecna władza nie wyciągnęła wniosków z tego. Jeśli ten zespół będzie działał realnie to najwyższy czas, by takie ciało istniało. Pytanie, dlaczego tak późno, dlaczego inne instrumenty, które posiadał MON, nie zdały egzaminu.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook