Jedynie prawda jest ciekawa


Opioła: w SKW dzieje się źle

09.12.2013

Rozmowa z posłem PiS, Markiem Opiołą, członkiem komisji ds. służb specjalnych.

Stefczyk.info: coraz więcej kontrowersji budzi Służba Kontrwywiadu Wojskowego. Gen. Waldemar Skrzypczak, były już wiceminister obrony, mówił w tygodniku "Polityka", że w SKW ma miejsce przemyt alkoholu, a żołnierze wykorzystują wbrew przepisom mieszkania służbowe do celów prywatnych. Obecnie mówi, że często w służbie odbywają się libacje alkoholowe. W tym tygodniu komisja ma wydać opinię dot. nominowania na szefa SKW dotychczasowego p.o. szefa służby ppłk. Potra Pytla. Jak Pan ocenia to, co dzieje się w formacji?

Marek Opioła: Wiele już powiedziano o SKW i tym, co dzieje się w tej formacji. Od dawna mówiliśmy, że w SKW dzieje się źle. To, o czym wspomina obecnie gen. Skrzypczak, było już opisywane. Osobiście składałem interpelacje poselskie w tej sprawie. Wszyscy przechodzili jednak nad tym do porządku dziennego. Nie było reakcji nawet premiera i szefa MON. Oni nie widzieli żadnego problemu, gdy SKW kierował gen. Janusz Nosek. Gen. Skrzypczak obecnie obnaża prawdę o działalności SKW. To źle dla służby. I wracając do pana pytania, czy ppłk. Piotr Pytel będzie umiał zmienić tę służbę, czy będzie umiał ją wyleczyć?

Będzie umiał? Sam się z niej wywodzi, co może budzić wątpliwości

Mam wątpliwości. Ppłk Pytel był członkiem kierownictwa SKW, gdy służbą kierował gen. Nosek. To w mojej ocenie jest zła kandydatura. Ta osoba nie zmieni obrazu służby. A tam, jak widać, są potrzebne bardzo duże zmiany, nawet instytucjonalne. Ta służba nie zajmowała się ostatnio tym, czym powinna. A wyzwania, jakie stoją przed kontrwywiadem, są ogromne. Jeszcze przez rok jesteśmy w Afganistanie, co skutkuje zadaniami dla SKW. W Afganistanie dzieje się bardzo dużo, więc służba musi realizować swoje zadania bardzo sumiennie i skrupulatnie. Od tego zależy życie naszych żołnierzy na misji.

To, co dzieje się w SKW, nie może dawać pewności co do tej rzetelności. Przyznaje to zdaje się nawet szef MON, który sprawę osłony antykorupcyjnej w wojsku przeniósł do CBA...

Rząd zapowiedział projekty modernizacyjne, rozpisywanie przetargów itd. Szef MON zdaje się stwierdził, że służba działała źle. Tomasz Siemoniak wpuścił w ten obszar kolejną służbę, czyli CBA. Widać, że na tym polu SKW sobie nie radzi. To jest bardzo ważne, bowiem to właśnie Służba Kontrwywiadu Wojskowego jest dedykowana do ochrony interesów ekonomicznych Sił Zbrojnych. Przetargi muszą być bardzo mocno prześwietlane przez SKW, pod kątem zagrożeń antykorupcyjnych. To właśnie SKW powinno robić, a CBA mogło wspierać działania wojskowego kontrwywiadu. Jednak szef MON podpisując porozumienie z CBA przyznał, że wojsko nie ma dobrego parasola ochronnego we własnych strukturach.

Czy to się jakoś wiąże z gen. Skrzypczakiem?

SKW jest wciąż w rozedrganiu. Bowiem nie rozwiązano sprawy Skrzypczaka. On wprawdzie odszedł z MON, ale premier Tusk do dziś nie podjął decyzji dot. poświadczenia bezpieczeństwa byłego wiceministra obrony. Do tej pory szef rządu nie rozpatrzył zażalenia gen. Skrzypczaka. Co więcej, nie ma w SKW zastępców. Oni zostali zwolnieni ze służby z nagięciem prawa. W mojej ocenie ppłk Pytel nie miał prawa wnioskować o odwołanie zastępców, bowiem nie był szefem, ale pełniącym obowiązki. Dopiero szef może wnioskować o odwołanie zastępców.

Jak oceniać osobę ppłk. Pytla i jego doświadczenie? W mediach pojawiły się podejrzenia, że odpowiadał on za bezprawną współpracę SKW i FSB, a nawet, że został wyrzucony z UOP w latach 90. za kontakty z rosyjskimi służbami...

Pamiętajmy, że ostatnio ppłk Pytel odpowiadał za pion operacyjny SKW. Jednak nie widać, żeby on miał jakieś efekty w pracy. To wskazuje, że ppłk Pytel nie jest odpowiednim człowiekiem, jako kandydat na szefa SKW. Pamiętajmy, że decyzje w tej sprawie są podejmowane przez rządzących. To premier i szef MON biorą odpowiedzialność za tę nominację, jeśli do niej dojdzie. My w komisji ds. służb specjalnych będziemy pytać i oczekiwać wyjaśnienia podejrzeń dotyczących stanu SKW.

Rozmawiał Nal
[Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook