Jedynie prawda jest ciekawa


Opioła: w ochronie prezydenta są słabe punkty

15.07.2013

Wygląda niestety na to, że nie tylko od czasu tragedii smoleńskiej, ale już wcześniejszego incydentu gruzińskiego, w BOR nie przeprowadzono skutecznie odpowiednich analiz i raportów, żeby ochrona najważniejszych osób w państwie była bardziej profesjonalna – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Marek Opioła, poseł PiS, przewodniczący Komisji do Spraw Służb Specjalnych.

Stefczyk.info: Z oficjalnych komentarzy dotyczących incydentu w Łucku przebija ton, że właściwie nic się nie stało. Zgadza się pan z taką oceną?

Marek Opioła: Absolutnie nie. Biuro Ochrony Rządu i współpracujące z nim inne służby, zarówno polskie jak ukraińskie, niestety nie wykazały się profesjonalizmem. Incydent w Łucku skończył się poplamioną marynarką Bronisława Komorowskiego, ale tego rodzaju zdarzenia są bardzo niebezpieczne. Świadczą o słabych punktach w ochronie prezydenta. BOR powinno wyciągnąć z tego dalekosiężne wnioski. Nie można doprowadzać do sytuacji, kiedy potencjalnie niebezpieczna osoba znajduje się tak blisko głowy państwa. W tym przypadku zamachowiec posłużył się jajkiem, ale równie dobrze mógł być uzbrojony w inny przedmiot i byłoby naprawdę niewesoło.

Czy zdarzenie z Łucka dowodzi tego, iż od czasu tragedii smoleńskiej nie widać poprawy w działaniu BOR?

Wygląda niestety na to, że nie tylko od czasu tragedii smoleńskiej, ale już wcześniejszego incydentu gruzińskiego, w BOR nie przeprowadzono skutecznie odpowiednich analiz i raportów, żeby ochrona najważniejszych osób w państwie była bardziej profesjonalna.

Według Kancelarii Prezydenta, wyjaśnienie incydentu w Łucku leży po stronie ukraińskich służb porządkowych...

To spychologia. Oczywiście śledztwo i pociągnięcie do odpowiedzialności napastnika należy do strony ukraińskiej. Ale pozostają  sprawy związane z procedurami BOR. Powinno być przeprowadzone dokładne postępowanie sprawdzające, zakończone wyciągnięciem konsekwencji wobec funkcjonariuszy, którzy dopuścili do niebezpiecznej dla prezydenta sytuacji.

Jak pan przyjmuje lekceważenie tego incydentu, zarówno przez Kancelarię Prezydenta, jak niektóre media?

Mogę się jedynie dziwić. Mamy sytuację, że przeszło trzy lata temu zginęła głowa państwa, a do dziś wobec osób, które wtedy nadzorowały BOR nie zostały postawione odpowiednie wnioski. Tym bardziej incydent z Łucka wymaga wyjaśnienia. Nadzorujący BOR minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz powinien mocno prześwietlić procedury dotyczące ochrony najważniejszych osób w państwie. Bo następnym razem może nie skończyć się na jajku.

JKUB

[fot. wPolityce.pl/tvp.info]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook