Jedynie prawda jest ciekawa


Opioła: Ustawa to dopiero początek

12.04.2013

Rozmowa z posłem Markiem Opiołą, posłem PiS.

Stefczyk.info: Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę dotyczącą modernizacji Sił Zbrojnych. Dotyczy ona m.in. budowy obrony przeciwrakietowej w Polsce. Jak pan ocenia tę ustawę?

Marek Opioła: To jest bardzo ważna ustawa. Jednak nasze wątpliwości od samego początku budziła sprawa finansowania. Nie byliśmy pewni, czy ustawa w sposób odpowiedni gwarantuje finansowanie budowy tego systemu. Bowiem jest mowa jedynie, że system ma być finansowany ze środków MON. Natomiast ta sprawa jest bardzo ważna, więc rząd mógł się pokusić o lepsze zabezpieczenie tych pieniędzy. W mojej ocenie budowa systemu powinna być finansowana prosto z budżetu państwa, a nie z budżetu resortu. Przecież jest wiele innych projektów związanych z modernizacją Sił Zbrojnych. I te projekty też są ważne. Oby więc nie było tak, że będziemy jedynie modernizować obronę przeciwrakietową, szczególnie w chwili kryzysu ekonomicznego.

Prezydent podpisał ustawę. Co dalej?

No właśnie to jest dobre pytanie. Jak rozumiem obecnie rozpoczyna się proces budowania koncepcji. Musimy wiedzieć, czy budujemy własną obronę przeciwrakietową? Czy w tę budowę mają być włączone polskie firmy? Czy też będziemy kupować ten system na rynkach zagranicznych? A jeśli tak, to co będziemy kupować? Czy jeśli będziemy zainteresowani kupnem systemów z USA to czy w ogóle są na to szanse? Przecież zgodę na podpisanie takiego kontraktu musi wydać Kongres. A może będziemy budować ten system we współpracy z krajami europejskimi? Jeśli tak, to z jakimi? Pytanie jakie konsorcjum będzie budowało ten system? Czy to będzie Bumar czy jakiś nowy podmiot? Jest wiele pytań.

Może więc podpisanie ustawy jest przedwczesne?

Z punktu widzenia tych znaków zapytania to pytanie wydaje się zasadne. Jednak ja mam nadzieję, że ustawa nie jest przedwczesna, a MON ma już wypracowaną koncepcję budowy tego systemu i tę koncepcję przedstawi. Ta sprawa jest bardzo ważna i kluczowa dla bezpieczeństwa państwa. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie otrzymamy z resortu stosowne wyjaśnienia, jak ta ustawa będzie realizowana.

Ustawa dot. obrony przeciwrakietowej zbiega się w czasie z całościową zmianą struktury władzy w armii. To może skomplikować te wcześniejsze zmiany?

Tu znów zbiegają się dwie kwestie: jak powinniśmy działać oraz w jaki sposób. Czy powinniśmy skupiać się na sprawach ważnych i pilnych z punktu widzenia funkcjonowania polskich Sił Zbrojnych, czy też skupiamy się na wymyślaniu pewnego nowego modelu dowództwa, na przesuwaniu generałów z jednej półki na drugą, budowaniu nowych bytów? Obecnie boję się, że powstanie ogromne zamieszanie w Siłach Zbrojnych. W mojej ocenie powinniśmy zająć się realnie modernizacją, a potem rozpocząć debatę ze wszystkimi siłami politycznymi. Obecna sytuacja budzi nasz niepokój. Mam nadzieję, że nie skończy się to katastrofą, ale ta sytuacja nie wygląda optymistycznie.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Artur Reszko]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook