Jedynie prawda jest ciekawa


Opioła: Sytuacja skandaliczna

20.05.2013

Rozmowa z posłem Markiem Opiołą, przewodniczącym sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

Stefczyk.info: PAP informuje, że Władimir Putin polecił Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB), by zawarła porozumienie o współpracy w sferze kontrwywiadu wojskowego ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego RP. Depesza skupia się na stronie rosyjskiej. O polskiej nie ma w niej ani słowa. Pan wie o co może chodzić? Polska SKW chce współdziałać z FSB?

Marek Opioła: Wiem w tej sprawie tylko to, czego udało mi się dowiedzieć z odpowiedzi na zadawane przeze mnie pytania. Od dawna pytam szefa MON czy resort i minister mają świadomość, że współpraca na linii FSB-SKW istnieje. Dla mnie obecne oświadczenie Władimira Putina to sygnał do usankcjonowania tej współpracy. Ona trwa przynajmniej od trzech lat, być może trwała również wcześniej. Tym tematem chciałem się zająć w czasie posiedzenia, które miało dotyczyć ochrony kontrwywiadowczej samolotu Tu-154m. To skończyło się atakiem PO na mnie, przegłosowano, że ten temat nie może zostać omówiony na posiedzeniu komisji. To, co dzieje się obecnie, jest wielkim skandalem. Najważniejszym pytaniem jest to, czy rząd miał świadomość tej współpracy.

O jakiej współpracy Pan mówi?

Na teren SKW były wpuszczane rosyjskie służby, wjeżdżały samochody rosyjskie. Ja już od lat zadaje pytania na ten temat. Dla mnie najbardziej niepokoi fakt, że de facto prezydent Federacji Rosyjskiej nakazuje polskiej służbie specjalnej rozpoczęcie współpracy z inną służbą. Przecież SKW nie ma żadnego obowiązku współdziałać z FSB. Służba Kontrwywiadu Wojskowego powinna się zajmować ochroną kontrwywiadowczą polskich żołnierzy i polskich wojsk. Dla mnie jest skandaliczne, że władze obcego państwa, które dodatkowo nie jest naszym sojusznikiem strategicznym, mówią, z kim mają nasze służby współpracować.

Czego oczekuje Pan w tej sytuacji od polskich władz?

Przede wszystkim muszą one wyjaśnić, czy miały wiedzę na temat tej współpracy. Jeśli nie miały wiedzy na ten temat to oczekuję jasnej deklaracji. Jeśli natomiast szef SKW negocjuje jakiekolwiek porozumienie poza plecami szefa MON i premiera to musi on natychmiast zostać zdymisjonowany.

To wydarzenie układa się w szerszą całość? Wcześniej BBN podpisał porozumienie o współpracy ze stroną rosyjską. Zacieśnianie stosunków polsko-rosyjskich na gruncie bezpieczeństwa narodowego jest faktem?

Niepokojących wydarzeń na linii Polska-Rosja jest znacznie więcej. Mamy przecież informacje, że Rosjanie stoją za dymisją ministra Budzanowskiego, wiemy, jak Moskwa rozegrała sprawę podpisania memorandum na tzw. Jamał II. Dochodzą do nas informacje, mówiące o współpracy byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego ze stroną rosyjską. Tygodnik "Sieci" pisał o lobbingu Jana Krzysztofa Bieleckiego na rzecz rosyjskiego kapitału. Musimy na to patrzeć szeroko. W moim przekonaniu mamy do czynienia z niepokojącymi działaniami. Widzę działanie ze strony osób, którym zależy, by w Polsce się źle działo. Rosjanom nie zależy na tym, by Polska się rozwijała, by miała silny, bezpieczny i stabilny rząd. Ona realizując swoje cele działa destabilizująco w Polsce. Cele rosyjskie będą realizowane zawsze kosztem polskiej strony.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook