Jedynie prawda jest ciekawa


Opioła: Sprawy nie idą w dobrą stronę

04.04.2013

Rozmowa z posłem PiS Markiem Opiołą, przewodniczącym komisji ds. służb specjalnych.

Stefczyk.info: Komisja ds. służb specjalnych - przy dwóch głosach sprzeciwu - pozytywnie zaopiniowała kandydaturę płk. Dariusza Łuczaka na stanowisko szefa ABW. Pan w swoich wypowiedziach był sceptyczny wobec tej kandydatury. W jednym z komentarzy mówił pan, że ten kandydat to "mniejsze zło". Z czego wynika taka ocena?

Marek Opioła: Moja sceptyczna ocena tej kandydatury, moje słowa o mniejszym źle wynikają nie tyle z oceny samej postaci płk. Łuczaka, ale z tego, co wydarzyło się w służbach. My nie możemy poprzeć kandydata, który zgodzi się na ograniczenie kompetencji ABW. Agencja jest najważniejszą i najsilniejszą służbą, ona ma szerokie kompetencje. Dla sprawnego funkcjonowania państwa te kompetencje powinny być realizowane. Jednak premier mówi ostatnio, że ABW trzeba przemodelować, by skupiała się na kwestiach informacyjnych, analitycznych. My nie wyrażamy na to zgody. Okoliczności zmiany w ABW - mówienie, że gen. Bondaryk odszedł z racji konfliktu wizji o służby oraz postawienie na płk. Łuczaka - oznaczają, że może dojść do forsowanych przez premiera zmian. W tym sensie mówiłem o mniejszym źle. Płk. Łuczak to osoba, która dla rządzących będą wygodna. Boję się, że w tym układzie minister Sienkiewicz będzie ręcznie sterował ABW. Agencja przejdzie pod MSW.

Z życiorysu płk. Łuczaka wynika, że zaczął służbę w tej samej delegaturze UOP co gen. Bondaryk. Z drugiej strony pojawiają się oficjalne wypowiedzi polityków PO, którzy mówią, że Łuczak oznacza kontynuację misji Bondaryka. Może więc Łuczak jest człowiekiem poprzedniego szefa ABW?

Pułkownik Łuczak przyznał, że został przyjęty do służby w czasie, gdy Bondaryk pełnił funkcję szefa delegatury w Białymstoku. Jednak stwierdził, że gdy gen. Bondaryk zmienił funkcję on zajmował wciąż to samo stanowisko, na które został przyjęty. Nie wiem, czy można zatem mówić, by był on osobą ściśle powiązaną z byłym szefem Agencji. Gen. Bondaryk odchodzi w sytuacji pewnego konfliktu, niezgody na zapowiadaną reformę służb. Zobaczymy, jak się zachowa płk. Łuczak, gdy ta reforma będzie miała określone ramy, gdy nabierze jakichś realnych kształtów. Zobaczymy, co zrobi Łuczak, gdy nie będzie zadowolony z tego, co zaprezentuje premier i rząd. Wtedy będziemy mieli sprawdzian, czy on jest człowiekiem Bondaryka czy nie.

Z odpowiedzi na jedną z pana interpelacji wynika, że szef KPRM miał uprawnienia do czytania w imieniu szefa rządu informacji sporządzonych przez służby specjalne. Obecnie może więc powstać trójkąt - Jacek Cichocki, Bartłomiej Sienkiewicz (obaj wywodzą się z OSW) oraz płk. Łuczak. To mogą być najważniejsze osoby w obszarze służb. Jak pan ocenia to grono?

W moim przekonaniu w tym układzie najważniejszą osobą będzie minister Sienkiewicz. Przy nominowaniu Jacka Cichockiego na szefa Kancelarii zostało jasno powiedziane, że on się nie sprawdził, jako osoba pełniąca funkcję szefa MSW, w tym osoba nadzorująca i kontrolująca służby. Powstaje więc pytanie, czy uprawnienia ministra Arabskiego, który czytał informacje ze służb, zostaną podtrzymane w stosunku do Cichockiego. Jednak kwestią zasadniczą jest to, jak będzie wyglądała reforma służb oraz czy minister Sienkiewicz będzie w stanie okiełznać ich szefów. Obecnie uważamy, że sprawy nie idą w dobrą stronę. Mamy bowiem zapowiedź zmian w całym systemie bezpieczeństwa. Mamy zmiany w policji, wojsku oraz służbach. Boimy się, że reforma wszystkiego jednocześnie grozi katastrofą.

A może reformy służb w ogóle nie będzie...

Minister Sienkiewicz zapowiadał, że w maju przedstawi nam konkretne ustalenia i założenia reformy służb. One mają zostać przedstawione na komisji. Pytanie więc jest wciąż otwarte. Jednak oczekuję, że minister przyjdzie już z konkretnymi założeniami.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook