Jedynie prawda jest ciekawa

Opioła: Sprawa jest poważna

20.11.2012

Wywiad z posłem PiS Markiem Opiołą, członkiem komisji ds. służb specjalnych.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia sprawę przygotowań do zamachu na Sejm, prezydenta i premiera? Jaka jest waga tych doniesień?

Marek Opioła: Mamy do czynienia ze sprawami bardzo poważnymi. Jeśli informacje, które przekazano nam na konferencji prasowej, są prawdziwe, sytuacja jest niezwykle groźna. Mowa była przecież o nielegalnym posiadaniu broni, materiałów wybuchowych, o przygotowywaniu zamachu, o treningach, o próbnych wybuchach. Jeśli tak było, to sprawa jest poważna. Podstawienie samochodu z czterema tonami materiałów wybuchowych pod budynek parlamentu to zagrożenie niesłychane. Dobrze się stało, że te plany zostały zablokowane.

Ujawnienie tej sprawy nie było zbyt wczesne?

Źle się stało - to jest złamanie dotychczasowej praktyki ABW i prokuratury, że o danej sprawie poinformowano obecnie. Wiedzę na ten temat należało przekazać opinii publicznej po zakończeniu czynności śledczych i złożeniu aktu oskarżenia w sądzie. Tymczasem nagłośniono tę sprawę jeszcze w trakcie wykonywania szeregu czynności w śledztwie.

Wiadomo, że ABW może zostać przebudowana, że rząd pracuje nad zmianami w służbach. Możemy mieć w tej sprawie jakieś drugie dno?

Prokuratura nawet sugerowała, że ABW jest potrzebna, że dowodzą tego obecne informacje. Jednak ja bym przestrzegał przed takim działaniem. Pod wpływem jednej sprawy nie możemy opracowywać zmian w służbach specjalnych. Nie możemy reformować służb patrząc na to, jaką akcję która z formacji przeprowadziła, jakim sukcesem się może pochwalić. Musimy wyjaśnić tę sprawę, a potem dopiero zacząć opracowywać zmiany w służbach specjalnych.

TVP Info podaje, że wśród ludzi współpracujących z mężczyzną podejrzanym o przygotowywanie zamachu są również podstawieni funkcjonariusze ABW.

Wszystkie działania ABW w tej sprawie musimy szczegółowo prześledzić i zbadać na posiedzeniu komisji ds. służb specjalnych. Najlepsza weryfikacja tej sprawy odbędzie się w czasie procesu sądowego. Trzeba sprawdzić, jaką rolę w podżeganiu do tego działania odegrali funkcjonariusze ABW. Szczególnie, że widać wyraźnie, że rządzący mają pokusy wykorzystana tej oraz wielu innych spraw do obniżenia swobód demokratycznych w Polsce.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Leszek Szymański]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook