Jedynie prawda jest ciekawa


Opioła: Sienkiewicz chce przejąć służby specjalne

04.10.2013

W moim przekonaniu chodzi o to, że toczy się walka pod dywanami. Minister Bartłomiej Sienkiewicz, szef MSW, chce jak najszybciej przejąć służby specjalne w Polsce i podporządkować je sobie – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Marek Opioła (PiS) z sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.

Stefczyk.info: W związku z toczącą się procedurą odwołania gen. Janusza Noska ze stanowiska szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego pojawiła się informacja o tym, że na przełomie 2011 i 2012 r. otrzymał on od premiera Donalda Tuska zgodę na podjęcie przez SKW współpracy z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeńtwa, która faktycznie trwała od wielu miesięcy. Czy może się pan do tego odnieść?

Marek Opioła: Nie wolno mi odnosić do tych informacji ponieważ mają klauzulę niejawności. Przypominam jednak, że już w maju tego roku przeprowadziliśmy z Antonim Macierewiczem konferencję prasową, mówiąc o tym, że szef SKW nie poinformował najważniejszych osób w państwie o współpracy ze służbami Federacji Rosyjskiej. Uważam, że ta współpraca trwała prawdopodobnie przynajmniej od 2009 r., o czym nikt nie został powiadomiony.

O czym  świadczyłoby zatwierdzenie tej współpracy, po jakimś czasie, przez premiera Tuska?

Mogę powiedzieć tyle, że Komisja ds. Służb Specjalnych - do której zadań należy nadzorowanie  i kontrolowanie służb specjalnych w naszym kraju – nie miała tego rodzaju informacji. To jeden wielki skandal świadczący, że nadzór i kontrola parlamentarna nad służbami specjalnymi za rządów PO-PSL  jest fikcją.

Według doniesień „Gazety Polskiej Codziennie”, deklaracja gen. Noska o tym, że premier Tusk wydał zgodę na współpracę SKW z FSB, padła podczas jednego z tajnych posiedzeń speckomisji. Potwierdza pan to?

Nie mogę komentować tego, co dzieje się na posiedzeniach, które mają klauzulę niejawności.

Czy speckomisja zajmie się wyjaśnieniem wszystkich okoliczności współpracy polskich służb ze służbami Rosji?

W pierwszej kolejności, jako członkowie komisji z ramienia PiS, domagamy się w tej sprawie  jasnego audytu. Uważamy, że to co się działo w SKW powinno zostać przedstawione na posiedzeniu Komisji ds. Służb Specjalnych. Oprócz tego od trzech lat składam wnioski, by komisja zajęła się ochroną kontrwywiadowczą samolotu Tu-154, który 10 kwietnia 2010 r. wystartował do Smoleńska. Koalicja rządząca nieustannie blokuje umieszczenie tego tematu w porządku obrad. Kiedy byłem przewodniczącym komisji, moje starania omal nie zakończyły się powodzeniem. Za drzwiami sali posiedzeń komisji stał już przedstawiciel SKW, ale PO zablokowała obrady. Reperkusją tego zdarzenia był wybór dodatkowego wiceprzewodniczącego, żeby zlikwidować moją przewagę w prezydium komisji. To obrazuje jak panicznie politycy PO boją się  tej sprawy i ukrywają przed komisją fakty, które są dla nich niewygodne.

Do czego mogła prowadzić współpraca SKW z FSB?

Polskie siły zbrojne wykorzystywały rosyjskie satelity do kontaktów z misją w Afganistanie. Żołnierze służb specjalnych byli transportowani do Afganistanu samolotami spółek należących pośrednio do kapitału rosyjskiego. To działania, które są mi wiadome. Ale wszystkie reperkusje, które miały miejsce SKW skrzętnie przed nami ukrywa. A boję się, że rzeczy niepokojących jest wiele więcej. Przypomnę, że podczas prac nad ustawą o tzw. bratniej pomocy, pojawił się zapis, na mocy którego kraje spoza Unii Europejskiej, np. Rosja, mogą rządowi Donalda Tuska pomóc w rozwiązaniach siłowych.

Ustawa o „bratniej pomocy” czyli …

Tak w wielkim skrócie nazwaliśmy projekt ustawy, która mówiła o tym, że w razie niepokojów społecznych czy stanu wyjątkowego Polska może się zwrócić do innych państw. I nie zostało to zawężone do naszych sojuszników, lecz przedstawione w formule otwartej, obejmującej Rosję. Ustawa zakłada, że w uzasadnionych przypadkach można nawet odstąpić od przeprowadzenia szkolenia i zastąpić je wyciągiem z przepisów prawnych. Zagraniczni goście mogliby korzystać z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy, mieliby dostęp do baz danych spraw, którymi się zajmują i korzystać ze swojego uzbrojenia.

Co się dzieje z tym projektem?

Utknął w Sejmie, ale nie wykluczone, że koalicja będzie chciała do niego powrócić.

Czy spodziewał się pan, że dymisja gen. Noska zwróci uwagę na tyle wątków działalności kontrwywiadu wojskowego, które wywołują co najmniej zdziwienie?

To, co się obecnie dzieje jest dla mnie bardzo niepokojące. Przykładem niezdrowej sytuacji było opiniowanie przez Komisję ds. Służb Specjalnych wniosku premiera ws. odwołania gen. Noska z funkcji szefa SKW, kiedy to nawet nie zaproszono generała  na posiedzenie komisji. To przykład ignorancji PO przy wyrzucaniu swojego człowieka, który był przez ostatnie pięć lat szefem służby specjalnej, a nie mógł nawet przedstawić swoich opinii.

Co według pana jest głównym powodem odwołania gen. Noska?

Przyjmując  sprawozdania z działalności SKW - a także w interpelacjach, czy zajmując się sygnałami świadczącymi o nielegalnej inwigilacji polityków PiS - wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na  sytuację w kontrwywiadzie wojskowym. Wtedy premier i minister obrony byli głusi na nasze informacje, a Nosek był oceniany przez nich bardzo pozytywnie. Nagle coś się zmieniło i decydenci uznali, że nie powinien on pełnić funkcji. W moim przekonaniu chodzi o to, że toczy się walka pod dywanami. Minister Bartłomiej Sienkiewicz, szef MSW, chce jak najszybciej przejąć służby specjalne w Polsce i podporządkować je sobie. Pierwszym przykładem była dymisja gen. Krzysztofa Bondaryka z funkcji szefa ABW, a teraz przyszła kolej na gen. Noska i zapewne czekają nas następne dymisje.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Rozmawiał Jerzy Kubrak  

[fot. premier.gov.pl

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook