Jedynie prawda jest ciekawa


Opioła: Przed NATO duże wyzwania i duże problemy

19.05.2012

O zbliżającym się szczycie NATo oraz polskich priorytetach portal Stefczyk.info rozmawiał z posłem PiS, członkiem komisji obrony narodowej Markiem Opiołą.

Stefczyk.info: W Chicago odbędzie się szczyt NATO. Jakie ustalenia będą najważniejsze dla Polski?

Marek Opioła: Wydaje się, że najważniejsza z punktu widzenia ekonomicznych interesów Polski jest dziś kwestia zakończenia misji Sojuszu w Afganistanie oraz wysokość kontrybucji, jaką mamy później płacić. Stany Zjednoczone chcą, byśmy płacili 20 milionów dolarów rocznie. Pytanie, czy ostatnia zapowiedź ministra Sikorskiego, że nie zapłacimy tej sumy, jest ostatecznym stanowiskiem polskich władz. Czy to jest jedynie gra negocjacyjna. Do tej pory do tej propozycji nie odniósł się prezydent Komorowski.

Ujawnienie tej informacji i polskiego stanowiska było słuszne?

Pytanie, czy mieliśmy do czynienia z elementem procesu negocjacji w tej sprawie. Jeśli zapowiedź ministra Sikorskiego była tym elementem, to wydaje się, że popełnił błąd. Jeśli negocjujemy w mediach, to znaczy, że do szczytu Polska nie jest przygotowana.

Co z tarczą antyrakietową?

To również bardzo ważny dla nas temat. Liczę, że w końcu Sojusz przyjmie wspólną deklarację, dotyczącą budowy tarczy antyrakietowej. Głównie chodzi o te elementy, które mają powstać w Polsce. Mam nadzieję, że daty przedstawiane przez NATO w tej sprawie będą kompatybilne z ustaleniami całego szczytu. Dla nas jest to bardzo ważne, ponieważ dotyczy naszego bezpieczeństwa oraz sojuszu strategicznego z USA. Ważna jest również sprawa rozwoju NATO na Wschód. Mam nadzieję, że Polska będzie ambasadorem Gruzji w Sojuszu. Na szczycie będzie omawiane rozszerzenie. Ta sprawa to dla nas priorytet.

Co z Ukrainą?

Oczywiście jej obecność w Pakcie jest pożądana. Ale ona na razie wykonała zupełnie przeciwny zwrot.

Są szanse na jasne deklaracje NATO w Chicago?

Należy pamiętać, że szczyt odbędzie się w czasie kampanii wyborczej w USA. Zobaczymy, jak to będzie wpływało na przebieg spotkania. Czas i konkretne ustalenia pokażą. Liczę jednak na jasne deklaracje, również ws. ważnych dla nas manewrów w Polsce, które mają się odbyć w 2013 roku. Mam nadzieję, że Sojusz się z nich nie wycofa.

Od lat można mieć wrażenie, że Sojusz wpadł w pułapkę i nie ma koncepcji na dalsze działanie. Dwublokowy podział świata odszedł w przeszłości i Sojusz jakby nie wiedział po co istnieje. Czy to uprawnione stwierdzenie? Czy szczyt ma szansę to zmienić?

Odczucia takie są uprawnione, ale pamiętajmy, że NATO od 10 lat prowadzi operację w Afganistanie. Sojusz na niej się obecnie skupia. Działania w Azji są najgłośniejsze i prowadzone z rozmachem. To może wywoływać wrażenie, że nie ma innych pomysłów. Jednak Sojusz prowadzi również np. działania przeciwko piratom somalijskim. To również ważna operacja. Przed Sojuszem stoją dziś ogromne wyzwania bieżące. W 2014 roku ma się zakończyć misja w afgańska w obecnym kształcie. Pytanie, co dalej z tą misją, co dalej z Afganistanem? Jak NATO się później zmieni, jak będzie działało? To pytania na razie otwarte.

Czy NATO Polsce wciąż jest potrzebne?

Z naszego punktu widzenia Sojusz odegrał i odgrywa bardzo znaczącą rolę. On jest częścią naszej strategii bezpieczeństwa. Dzięki obecności w Pakcie mamy plany ewentualnościowe, mamy wiele inwestycji. Obecność w Sojuszu oznaczała m.in. bardzo znaczące inwestycje na tzw. ścianie wschodniej. Czy dały one efekt wymierny, można dyskutować, ale nie ma wątpliwości, że dla naszego bezpieczeństwa narodowego NATO ma bardzo duże znaczenie. To powoduje, że w obecnej sytuacji, przy widocznym w Sojuszu marazmie to my powinniśmy być aktywni, pełnić coraz większą rolę i nadawać ton.

Czy jest na to szansa?

To pytanie do rządu i do prezydenta, jak oni tę polityką chcą rozwijać. Nie możemy być bierni, nie możemy funkcjonować w bocznym nurcie. Musimy prowadzić realne działania, nasza polityka musi dawać efekty. Przed Sojuszem duże wyzwania i duże problemy. My musimy działać. Jesteśmy państwem granicznym Sojuszu. Kraje tzw. starego Paktu czują się bezpiecznie, natomiast wypowiedzi prezydenta Putina brzmią coraz agresywnej i zaczepnie. My musimy więc uczulać naszych sojuszników, że Rosja nie jest spokojnym państwem, a jej polityka może zmienić się na bardziej agresywną.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Wikiepedia.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook