Jedynie prawda jest ciekawa


Opioła: PO nie chce trudnych pytań

08.01.2014

Rozmowa z posłem PiS Markiem Opiołą, zasiadającym w komisji ds. służb specjalnych oraz komisji obrony.

Stefczyk.info: w ostatnich miesiącach wielokrotnie były wiceszef MON gen. Waldemar Skrzypczak alarmował o nieprawidłowościach w SKW, o zagrożeniu przetargów na wojsko, o tym, że został wystawiony na odstrzał, ponieważ prowadził dobrą dla Polski politykę ws. przetargów. Czy jego wypowiedziami powinny zająć się komisje, w których pan zasiada?

Marek Opioła: Jest dla mnie oczywistym, że obie komisje powinny się zająć tym, o czym mówi gen. Skrzypczak. Powinno się rozdzielić te kwestie – komisja obrony powinna się zająć doniesieniami dotyczącymi przetargów, a komisja ds. służb powinna się zająć wypowiedziami byłego wiceszefa MON w zakresie działalności SKW. My od dłuższego czasu alarmujemy o tym, co dzieje się w wojskowym kontrwywiadzie, wskazujemy na nieprawidłowości. Rozumiemy, że gen. Janusz Nosek stracił stanowisko szefa SKW, ponieważ wreszcie osoby odpowiedzialne zobaczyły, co dzieje się w służbie. Być może sprawa gen. Skrzypczaka przechyliła czarę goryczy i dlatego gen. Nosek stracił funkcję. O wielu sprawach mówiliśmy znacznie wcześniej, jednak na komisji to Platforma ma większość, a ona nie chce niewygodnych posiedzeń i pytań.

Widzieliśmy to choćby w sprawie gen. Janusz Noska

Wtedy doszło do sytuacji, w której opinię dot. odwołania gen. Noska komisja wydała bez wysłuchania ówczesnego szefa SKW. Noska nie można było wysłuchać, ani z nim porozmawiać. Nie mogliśmy więc porozmawiać o tym, co ostatnio mówi również gen. Skrzypczak. Liczę, że nowa osoba w SKW, na razie służba wciąż nie ma szefa, a jedynie p.o. szefa, zajmie się tymi sprawami i przedstawi komisji pełną informację o funkcjonowaniu SKW w zakresie nieprawidłowości, o których również mówił gen. Skrzypczak.

Sądzi pan, że taka rozmowa jest obecnie możliwa?

Bądźmy realistami, Elżbieta Radziszewska, szefowa komisji ds. służb, nie wyrazi zgody na to, by takie posiedzenie się odbyło. To nie w smak rządzącym, by o takich sprawach mówić nawet przed tymi komisjami, które są zobligowane do zajmowania się takimi tematami. Komisja nie spełnia swojej roli, ponieważ PO złamała obyczaj, że komisją zawsze kieruje poseł opozycji. Obecnie sytuacja jest taka, że nawet szef i jeden z zastępców pochodzą z większości koalicyjnej. Komisja nie działa prawidłowo. A osoby, które nią kierują, pracują w taki sposób, że nie chcą pracować na rzecz komisji, nie chcą badać i monitorować funkcjonowania służb specjalnych. Kończy się na arytmetyce i liczeniu głosów. Platforma robi więc to, co od siedmiu lat – dopycha kolanem ustawy i rozwiązania, które w jej ocenie są najlepsze i jedynie możliwe. Nie ma tu jednak żadnej refleksji nad tym, co się dzieje. A przecież w tej sprawie chodzi o służby specjalne, czyli bezpieczeństwo państwa.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. mon.gov.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook