Jedynie prawda jest ciekawa


Opioła: Państwo się skompromitowało ws. memorandum

18.04.2013

Rozmowa z posłem PiS, przewodniczącym sejmowej komisji ds. służb specjalnych Markiem Opiołą.

Stefczyk.info: Na posiedzeniu komisji ds. służb specjalnych zajmowali się państwo sprawą memorandum na Jamał II oraz kompromitacją polskich władz, z jaką mieliśmy w tej sprawie do czynienia. Wiadomo, co poszło nie tak?

Marek Opioła: Niestety na razie tego nie wiadomo. Poszczególni przedstawiciele resortów nie chcieli odpowiedzieć na nasze pytania, zasłaniając się tym, że minister Bartłomiej Sienkiewicz przedłożył premierowi raport w tej sprawie. Słyszeliśmy więc, że urzędnicy resortów nie chcą uprzedzać premiera, nie chcą przekazywać nam obecnie informacji. Cała sprawa pokazuje, jak duży chaos panuje w nadzorze nad całym obszarem energetyki. Co ciekawe, służby specjalne zapewniają, że informują najważniejsze osoby w państwie o rosyjskich działaniach w energetyce. Jednak doszło do sytuacji, z jaką mieliśmy do czynienia. Podpisane zostało memorandum. Premier Rzeczypospolitej Polskiej nie wiedział nic na ten temat. Minister skarbu również mówi, że nic nie wiedział, wicepremier tak samo. Mamy jeden wielki chaos, bałagan.

Premier zapowiadał, że raport ministra Sienkiewicza w tej sprawie będzie jawny, obecnie słyszymy, że nie zostanie na razie ujawniony. Coś wiadomo o tym dokumencie?

Nie, nic nam o nim nie wiadomo. Na posiedzenie nie przybył minister Sienkiewicz. Myśmy o całej sytuacji dowiedzieli się już po tym, gdy zwołałem posiedzenie komisji. Trudno zapewne byłoby nam rozmawiać, gdyby nawet przyszedł. Zapewne również nie wyjaśniłby nam niczego w tej sprawie, dopóki premier się nie zapozna z materiałami. Ja liczę więc, że szef rządu odtajni ten dokument. A jeśli tego nie zrobi, wniosę o zwołanie kolejnego posiedzenia i komisja zapozna się z raportem ministra Sienkiewicza. Wtedy zaprosimy do na posiedzenie.

Na ile poważna jest ta sytuacja? Co jest istotą tej sprawy?

W mojej ocenie państwo polskie po raz kolejny nie zdało egzaminu. Skompromitowało się w tym przypadku. Wiele osób mówi, że memorandum jest dokumentem niskiej rangi. Jednak przecież to jest dokument dotyczący niezwykle ważnego obszaru działalności państwa, dotyczy energetyki. A my od lat mówimy o dywersyfikacji, o uzależnieniu od strony rosyjskiej. Przecież w strategii bezpieczeństwa państwa energetyka i tego typu umowy, wydarzenia powinny być uwzględniane. I mimo tego najważniejsze osoby w państwie, czyli premier, nic nie wie. Mamy wieli skandal. Premier powinien wyciągnąć jak najszybciej wnioski i być może konsekwencje personalne.

Istnieje możliwość, że strona rosyjska rozpoczęła wokół Polski jakąś grę, obliczoną na konkretne cele?

Na pewno Rosjanie prowadzą takie gry. Sprawy energetyczne, gazowe czy paliwowe, są przez Rosjan używane do kreowania polityki zagranicznej. W tej sprawie zawsze będzie prowadzona gra. Moskwa ma to w naturze. Pytanie jednak, czy polski rząd w tę grę się nie wmanewrował, czy można było jej zapobiec, a także gdzie są luki w systemie. Dziś ewidentnie widać, że one są. Wszelkie luki systemowe powinny być natychmiast zlikwidowane. Jeśli to są luki personalne, trzeba wyciągnąć konsekwencje personalne. Nie możemy się dawać włączać w takie gry. To ośmiesza Rzeczpospolitą Polską. Mam pretensje do premiera Tuska, że dopuścił do takiej sytuacji.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook