Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Opioła: Obecność wojsk NATO nie powinna być tylko symboliczna

24.04.2014

W sytuacji, kiedy mamy to, co się dzieje teraz na Ukrainie, to przyjazd 150 żołnierzy amerykańskich to jest wsparcie bardziej symboliczno - psychiczne niż realne - ocenia poseł PiS Marek Opioła, członek Komisji Obrony Narodowej.

Stefczyk.info: Co dla Polski oznaczają wspólne ćwiczenia z komandosami NATO? Czy przylot 150 amerykańskich żołnierzy do Polski ma wymiar wyłącznie symboliczny, czy faktycznie zwiększa nasze bezpieczeństwo?  

Marek Opioła, członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej: Na pewno jest to gest. Umówmy się, że 150 żołnierzy to jest wymiar symboliczny dla takiego państwa jak Stany Zjednoczone, które są w stanie wysłać kilkudziesięciotysięczną armię poza granice kraju. A w sytuacji, kiedy mamy to, co się dzieje teraz na Ukrainie, w tym pojawianie się tzw. zielonych ludzików, to umówmy się, że to jest wsparcie bardziej symboliczno - psychiczne, znak że Stany Zjednoczone o nas nie zapominają. W związku z tym cieszy szybkość reakcji po wizycie ministra Siemoniaka w Waszyngtonie. Dobrze, że żołnierze amerykańscy pojawili się na terytorium Polski i że są zapowiedzi ich czasowego stacjonowania. Ale w sytuacji tego,  co najprawdopodobniej będzie się rozgrywało na Ukrainie będziemy oczekiwać większych deklaracji. Rozumiem, że nasz rząd wysunął w stosunku do rządu amerykańskiego takie propozycje. Będziemy więc patrzeć i będziemy się pytać ministra obrony narodowej jakie te ustalenia są i kiedy będą widoczne ich efekty.

Nie tak dawno jeszcze mówiło się o powrocie do pomysłu zainstalowania tarczy antyrakietowej w Polsce, i o zainstalowaniu rakiet Patriot. Czy teraz po tych ćwiczeniach te plany są bliższe realizacji?

Umówmy się, że tarcza antyrakietowa powinna funkcjonować i być wybudowana już od dawna. Gdyby rząd podchodził do tego w sposób realny, a nie PR-owy. Dzisiaj stronie amerykańskiej zależy, żeby jednak tarcza powstała i ten program jest kontynuowany. Od 2015 mają być montowane instalacje na terytorium Polski. Kwestia obecności systemu Patriot - mam nadzieję, że jest sprawą otwartą, która była poruszana pomiędzy sekretarzem Hagelem a ministrem Siemoniakiem. I mam nadzieję, że to będą już baterie typowo bojowe, a nie tak jak było w latach 2007 - 2011, kiedy to przyjeżdżały rotacyjne systemy Patriot, które nie były uzbrojone i służyły wyłącznie do celów ćwiczebnych. Dzisiaj mamy sytuację zupełnie inną. Mamy też obecność eskadry F16, które mają zostać do końca 2016 roku, a może nawet dłużej.  My na pewno będziemy monitorować tę sprawę, bo uważamy, że rząd ma jeszcze dużo do zrobienia, żeby tę obecność wojsk NATO, a w tym przypadku największego mocarstwa  jakim są USA,  była w Polsce realna a nie tylko symboliczna.

not. ansa

Słowa kluczowe:

NATO

,

żołnierz

,

Patriot

,

USA

Warto poczytać

 1. siwsieci 28.05.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  Tygodnik „wSieci” ujawnia, że za atakiem na festiwal w Opolu stoją wielkie interesy prywatnych telewizji i kolejna próba uderzenia w Prawo i Sprawiedliwość.

 2. sasekk 28.05.2017

  Sasin: Dzięki Bogu Komorowski nie jest prezydentem

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości o wypowiedzi byłego prezydenta.

 3. jachnikSI 28.05.2017

  Kukiz'15 do PO: Przyjmijcie uchodźców do własnego domu

  "Jeśli PO i N uważa, że powinno się przyjmować uchodźców, to zacznijcie od siebie. Przyjmijcie do własnego domu" - powiedział w programie "Woronicza 17" Jerzy Jachnik z Kukiz’15.

 4. woronicza17SI 28.05.2017

  Min. Kownacki mocno do opozycji

  "Jaką trzeba być opozycją, by co roku osłabiać pozycję polskiego rządu?" - pytał wiceminister obrony narodowej na antenie TVP Info w programie "Woronicza 17".

 5. rybafratriaSI 28.05.2017

  Prof. Ryba: Trump nie bawi się w gierki

  "Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości".

 6. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 7. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 8. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook