Jedynie prawda jest ciekawa

Opioła: Obecność wojsk NATO nie powinna być tylko symboliczna

24.04.2014

W sytuacji, kiedy mamy to, co się dzieje teraz na Ukrainie, to przyjazd 150 żołnierzy amerykańskich to jest wsparcie bardziej symboliczno - psychiczne niż realne - ocenia poseł PiS Marek Opioła, członek Komisji Obrony Narodowej.

Stefczyk.info: Co dla Polski oznaczają wspólne ćwiczenia z komandosami NATO? Czy przylot 150 amerykańskich żołnierzy do Polski ma wymiar wyłącznie symboliczny, czy faktycznie zwiększa nasze bezpieczeństwo?  

Marek Opioła, członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej: Na pewno jest to gest. Umówmy się, że 150 żołnierzy to jest wymiar symboliczny dla takiego państwa jak Stany Zjednoczone, które są w stanie wysłać kilkudziesięciotysięczną armię poza granice kraju. A w sytuacji, kiedy mamy to, co się dzieje teraz na Ukrainie, w tym pojawianie się tzw. zielonych ludzików, to umówmy się, że to jest wsparcie bardziej symboliczno - psychiczne, znak że Stany Zjednoczone o nas nie zapominają. W związku z tym cieszy szybkość reakcji po wizycie ministra Siemoniaka w Waszyngtonie. Dobrze, że żołnierze amerykańscy pojawili się na terytorium Polski i że są zapowiedzi ich czasowego stacjonowania. Ale w sytuacji tego,  co najprawdopodobniej będzie się rozgrywało na Ukrainie będziemy oczekiwać większych deklaracji. Rozumiem, że nasz rząd wysunął w stosunku do rządu amerykańskiego takie propozycje. Będziemy więc patrzeć i będziemy się pytać ministra obrony narodowej jakie te ustalenia są i kiedy będą widoczne ich efekty.

Nie tak dawno jeszcze mówiło się o powrocie do pomysłu zainstalowania tarczy antyrakietowej w Polsce, i o zainstalowaniu rakiet Patriot. Czy teraz po tych ćwiczeniach te plany są bliższe realizacji?

Umówmy się, że tarcza antyrakietowa powinna funkcjonować i być wybudowana już od dawna. Gdyby rząd podchodził do tego w sposób realny, a nie PR-owy. Dzisiaj stronie amerykańskiej zależy, żeby jednak tarcza powstała i ten program jest kontynuowany. Od 2015 mają być montowane instalacje na terytorium Polski. Kwestia obecności systemu Patriot - mam nadzieję, że jest sprawą otwartą, która była poruszana pomiędzy sekretarzem Hagelem a ministrem Siemoniakiem. I mam nadzieję, że to będą już baterie typowo bojowe, a nie tak jak było w latach 2007 - 2011, kiedy to przyjeżdżały rotacyjne systemy Patriot, które nie były uzbrojone i służyły wyłącznie do celów ćwiczebnych. Dzisiaj mamy sytuację zupełnie inną. Mamy też obecność eskadry F16, które mają zostać do końca 2016 roku, a może nawet dłużej.  My na pewno będziemy monitorować tę sprawę, bo uważamy, że rząd ma jeszcze dużo do zrobienia, żeby tę obecność wojsk NATO, a w tym przypadku największego mocarstwa  jakim są USA,  była w Polsce realna a nie tylko symboliczna.

not. ansa

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook