Jedynie prawda jest ciekawa


Opioła: Obecność wojsk NATO nie powinna być tylko symboliczna

24.04.2014

W sytuacji, kiedy mamy to, co się dzieje teraz na Ukrainie, to przyjazd 150 żołnierzy amerykańskich to jest wsparcie bardziej symboliczno - psychiczne niż realne - ocenia poseł PiS Marek Opioła, członek Komisji Obrony Narodowej.

Stefczyk.info: Co dla Polski oznaczają wspólne ćwiczenia z komandosami NATO? Czy przylot 150 amerykańskich żołnierzy do Polski ma wymiar wyłącznie symboliczny, czy faktycznie zwiększa nasze bezpieczeństwo?  

Marek Opioła, członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej: Na pewno jest to gest. Umówmy się, że 150 żołnierzy to jest wymiar symboliczny dla takiego państwa jak Stany Zjednoczone, które są w stanie wysłać kilkudziesięciotysięczną armię poza granice kraju. A w sytuacji, kiedy mamy to, co się dzieje teraz na Ukrainie, w tym pojawianie się tzw. zielonych ludzików, to umówmy się, że to jest wsparcie bardziej symboliczno - psychiczne, znak że Stany Zjednoczone o nas nie zapominają. W związku z tym cieszy szybkość reakcji po wizycie ministra Siemoniaka w Waszyngtonie. Dobrze, że żołnierze amerykańscy pojawili się na terytorium Polski i że są zapowiedzi ich czasowego stacjonowania. Ale w sytuacji tego,  co najprawdopodobniej będzie się rozgrywało na Ukrainie będziemy oczekiwać większych deklaracji. Rozumiem, że nasz rząd wysunął w stosunku do rządu amerykańskiego takie propozycje. Będziemy więc patrzeć i będziemy się pytać ministra obrony narodowej jakie te ustalenia są i kiedy będą widoczne ich efekty.

Nie tak dawno jeszcze mówiło się o powrocie do pomysłu zainstalowania tarczy antyrakietowej w Polsce, i o zainstalowaniu rakiet Patriot. Czy teraz po tych ćwiczeniach te plany są bliższe realizacji?

Umówmy się, że tarcza antyrakietowa powinna funkcjonować i być wybudowana już od dawna. Gdyby rząd podchodził do tego w sposób realny, a nie PR-owy. Dzisiaj stronie amerykańskiej zależy, żeby jednak tarcza powstała i ten program jest kontynuowany. Od 2015 mają być montowane instalacje na terytorium Polski. Kwestia obecności systemu Patriot - mam nadzieję, że jest sprawą otwartą, która była poruszana pomiędzy sekretarzem Hagelem a ministrem Siemoniakiem. I mam nadzieję, że to będą już baterie typowo bojowe, a nie tak jak było w latach 2007 - 2011, kiedy to przyjeżdżały rotacyjne systemy Patriot, które nie były uzbrojone i służyły wyłącznie do celów ćwiczebnych. Dzisiaj mamy sytuację zupełnie inną. Mamy też obecność eskadry F16, które mają zostać do końca 2016 roku, a może nawet dłużej.  My na pewno będziemy monitorować tę sprawę, bo uważamy, że rząd ma jeszcze dużo do zrobienia, żeby tę obecność wojsk NATO, a w tym przypadku największego mocarstwa  jakim są USA,  była w Polsce realna a nie tylko symboliczna.

not. ansa

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook